Україна – Польща: нові горизонти бібліотечної співпраці

20 – 21 квітня віце-президент УБА Валентина Пашкова, член Президії УБА Лариса Лугова та активісти Асоціації Ярослава Хіміч, Юлія Кашпрук і Катерина Сухоребська на запрошення Польського інституту книги взяли участь у ІІІ Міжнародному семінарі циклу «Бібліотека Нова. Як підготувати колектив бібліотеки до нових викликів».

1

І ось ми у Варшаві. На семінар приїхали керівники воєводських, міських і повітових бібліотек з цілої Польщі. Всім цікаво було послухати як працюють найуспішніші бібліотеки Європи. А послухати було що і кого. Кароля Шелле – Вольф, директор Публічної бібліотеки в Ганновері, наголошувала на тому, що бібліотеки сьогодні мають бути «еластичними» і одразу реагувати на потреби громади. Напевне саме ця еластичність допомагає бути успішною ганноверській бібліотеці. А бібліотеці між, іншим, 575 років! Маріє Остергард, керівник програм активізації громадськості, співпраці і комунікації знаменитої бібліотеки Dokk1 датського міста Орхус, назвала свою презентацію «Зміна способу мислення в бібліотеках публічних». Як ви розумієте, йшлося про зміну способу мислення як бібліотекарів, так і громади. Датчанам пощастило. Вони будували приміщення для своєї бібліотеки (18 тисяч квадратних метрів!) і робили нову концепцію під нову бібліотеку. До проектування бібліотечного простору були залучені не тільки архітектори, дизайнери, інженери і експерти-бібліотекарі. Кожен відвідувач бібліотеки, кожен мешканець міста міг висловити свою думку: що, де, як має бути розташовано, в які години має працювати бібліотека, що в ній відбуватиметься. Розповіла Маріє і про результат цього спільного бібліотекотворення: щоденно бібліотеку відвідує понад 4000 (!) відвідувачів. Штат бібліотеки – 50 працівників.

3

4

Наступного дня на майстер-класі ми розглядали цей процес у деталях. Як впорядкувати простір бібліотеки в новий спосіб? Датчани визначили модель чотирьох просторів у бібліотеці: простір навчання, натхнення, зустрічей і спілкування, творчості. А потім ми малювали бібліотеки своєї мрії і визначали, де буде той чи інший простір. Але не в звичний для нас спосіб: прийшов директор і сказав - стелаж туди, шафу туди. Ні! Ми вигадували конкретних відвідувачів-персонажів - чоловік, жінка, вік, професія, родина, хобі, домашні тварини, друзі, життєві драми і т. ін. і під тих конкретних персонажів, з їх точки зору планували свої омріяні бібліотеки. Скільки туалетів потрібно нашому герою, які меблі, які кольори, як він буде пересуватися по бібліотеці і ще багато чого.

Поки ми з Юлею активно працювали на майстер-класах, решта членів нашої делегації рушили на знайомство з бібліотеками Варшави. Але про це в наступних серіях J.

На семінарі на нас також чекала приємна подія: Едвалдас Балтрунас, представник EIFL, вручив Львівській обласній бібліотеці для дітей премію за інновації.

2

2a

А далі ми вирушили до Вроцлава, цього міста-красеня, з яким українців, особливо львів’ян, пов’язують тисячі ниточок. На момент нашого прибуття у Вроцлаві було особливо культурно і багатолюдно. Ще б пак: одночасно на культурних майданчиках міста відбувалися заходи, присвячені надання місту титулів Світової столиці книги і Європейської столиці культури, а також вирували імпрези Львівського місяця.

6

6a

7

Ми поблукали вуличками прекрасного міста, походили по Львівській вуличці,

8

8a

привітались з величезною кількістю земляків, відвідали презентацію ду-у-у-же цікавої художниці – ілюстратора, письменниці Івони Хмелевської,

9

концерт незрівняної Мар’яни Садовської,

10

і це все було просто захоплююче, …але ж ми бібліотекарі, і звичайно ж, не могли оминути вроцлавські бібліотеки. Побували в мультицентрі, хоч і не новий вже, а й надалі популярний у малих вроцлав’ян , потім Йоланта Словік, заступник директора публічної бібліотеки Вроцлава, показала нам нову філію - Бібліотеку Графіт. В одному з районів Вроцлава відкрили офісний центр, а на першому поверсі була запланована торговельна галерея. Але торгівля йшла незадовільно і на цьому місці відкрили… бібліотеку! Вона невеличка, функціональна, продумана і дуже модернова.

11

12

13

Особливо зацікавили нас акції, які з нагоди Всесвітнього дня книги і отриманих Вроцлавом титулів (див. вище) проводили наші колеги у місті. Наприклад, ті, хто в цей день читав у трамваї, - їздили безкоштовно, а в деяких трамваях усміхнені бібліотекарі роздавали пасажирам-читачам троянди і закладинки до книг.

А в 5-ти торговельних галереях міста одночасно тривав проект «Модна книжка» - у вітринах магазинів «BigStar» найкращі читачки бібліотек Вроцлава демонстрували одяг, книжки і читання.

14

15

Відтепер Вроцлав асоціюватиметься у нас і з «кримінальним чтивом». В переповненому театрі «Капітоль» відбувалась надзвичайно цікава зустріч з Ю Несбьо – знаменитим норвежцем-автором детективів,

16

а одна з філій бібліотеки заінтригувала прихильників детективного жанру, запропонувавши їм участь в «Ночі криміналу» - літературно-кримінальній міській грі, зустрічі з авторами детективів і розплутуванні карколомних загадок злочинного світу.

У Вроцлаві нам пощастило зустрітися з Президентом ІФЛА Донною Шідер. І хоч ця зустріч не була офіційною, ми обговорили питання участі української делегації у Конгресі ІФЛА у 2017 році. Конгрес відбудеться наступного року саме у Вроцлаві.

17

Наостанок нашого перебування у Вроцлаві ми були запрошені на інаугураційний бенкет з нагоди отримання містом титулів Світової столиці книги і Європейської столиці культури. На бенкеті зібрався справжній культурний бомонд: президент міста, письменники, діячі культури, зарубіжні гості і дипломати. На бенкеті ми познайомились з Надзвичайним і Повноважним Послом України в Польщі Андрієм Дещицею, розповіли йому трохи про наші бібліотеки та УБА, він пообіцяв, що обов’язково завітає у Львівську обласну бібліотеку для дітей, а ми його чекаємо, бо знаємо, що слово цього чоловіка надійне і міцне.

18

Найхвилюючим моментом для мене став виступ на бенкеті. Від УБА, від всіх українських бібліотекарів я дякувала Польщі за дружбу, за допомогу і за співпрацю. Дякувала і вірила, що ця співпраця продовжуватиметься й надалі, адже вже стільки зроблено разом на шляху до Нової Європейської Бібліотеки.

19

20

До побачення, Польща, до нових зустрічей!

Лариса Лугова, директор Львівської обласної бібліотеки для дітей, член Президії УБА