Перший Всеукраїнський Форум молодих бібліотекарів, 7-8.04.2016 р.

Комунікація - один із ключових елементів професійного розвитку будь-якої спільноти, а особливо - бібліотечної. Сучасні засоби комунікації дозволяють бібліотекарям спілкуватися безперервно та безперешкодно, адже соціальні мережі створюють усі необхідні умови для поширення досвіду бібліотекарів, обговорення досягнень та здобутків. Молоді бібліотекарі, що належать до покоління digital native, не знають перешкод у мовах та країнах, до обговорення проблем можуть залучати колег із різних куточків світу. Проте, незважаючи на такі широкі можливості, як ніколи затребуваними залишаються канали реальної комунікації та спілкування “наживо”: конференції, форуми, семінари, лекції та ін.

Саме цим мотивувалася Молодіжна секція Української бібліотечної асоціації, організовуючи Форум молодих бібліотекарів, що пройшов 7-8 квітня 2016 року у Києві. Це перший всеукраїнський захід подібного масштабу за участі іноземних гостей, що об’єднав близько 50 учасників з різних міст та сіл України, Естонії, Білорусі, Молдови. Співорганізаторами Форуму виступили Національна парламентська бібліотека України, British Council, Goethe Institute та Науково-технічна бібліотека НТУУ КПІ.

IMG 4943

“Бібліотека на мапі міста” - таку тематику обрали для першого форуму організатори, зважаючи на процеси, що сьогодні відбуваються у різних населених пунктах як України, так і інших країн - бібліотека перетворюється на складову міського ландшафту, один із осередків громадського життя її міста/села.

IMG 4948

Розпочався Форум із доповідей іноземних гостей, що представили сучасний досвід інтеграції їхніх бібліотек у життя громади. Так, Хелен Кар’я, керівник відділу Центральної бібліотеки м. Таллін представила проекти однієї з головних бібліотек Естонії, спрямовані на залучення естонських та закордонних користувачів до читання. Провідний бібліотекар Наукової бібліотеки Білоруського національного технічного університету м. Мінськ Ольга Вовк розповіла про літературні заходи, які проводить їхня бібліотека, та наголосила на тому, що запит від користувачів на книжкові події сьогодні досить високий. Про досвід Молдови у впровадженні сервісів нетрадиційного обслуговування читачів розповіла Любов Кульчицька, завідувач сектором Бібліотеки – культурного центру ім. І. Мангера.

Досвідом реалізації сучасних практик у діяльності бібліотек поділилася Юлія Кашпрук, завідувач сектором Інформаційного Центру “Вікно в Америку” Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва, яка розповіла про можливості 3-D принтерів у бібліотеках. Аріна Черінько, бібліотекар Науково-технічної бібліотеки ім. Г. І. Денисенка Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» на прикладі сторінок своєї бібліотеки у Facebook, Vkontakte та Instagram показала можливості соціальних мереж у комунікації із користувачами бібліотеки. На важливості грамотного представлення бібліотеки в медіа наголосив Костянтин Картузов, заступник директора Науково-педагогічної бібліотеки м. Миколаєва. Цікавий проект “Театр Сучасного Діалогу” представила Юлія Крамарєва, завідувач відділу соціокультурної діяльності Полтавської ОУНБ ім. І. П. Котляревського. Провідний бібліотекар Міської спеціалізованої молодіжної бібліотеки “Молода гвардія” Олександра Доморосла розглянула можливості бібліотеки як осередку літературного життя молоді. Проект Молодіжної секції УБА “Бібліотечний туризм” колективно представили Вікторія Польова, Світлана Семенова та Олександра Уралова.

IMG 5026

Окрему змістовну частину Форуму складали доповіді, що мали на меті не просто ознайомити молодих бібліотекарів із існуючим досвідом чи практиками, а й спрямувати їх створювати та реалізовувати власні ідеї та проекти. Про дизайн бібліотеки як важливий елемент забезпечення потреб користувачів розмірковував Ярослав Белінський, арт-директор дизайн-бюро SuperGraphica. Бізнес-консультант Наталія Матусевич розглянула конкурентоспроможність та інвестиційну привабливість управління креативним простором. Можливі шляхи залучення коштів на реалізацію бібліотечних проектів розглянула заступник директора Наукової бібліотеки Національного університету “Києво-Могилянська академія” Тетяна Борисова. Олена Правило, кінопродюсер, голова правління ГО “Конгрес активістів культури” розглянула переваги проектного підходу до організації діяльності у роботі бібліотеки. Доповідь “Бібліотека і “геній міста”: урбан-метафоричні нотатки культуролога” представила заступник директора з менеджменту та проблемно-аналітичних питань Харківської обласної бібліотеки для юнацтва Марія Медведська.

Органічною частиною Форуму став тренінг за програмою Британської Ради в Україні «Активні громадяни», який два дні проводили фасилітатори проекту, учасники Молодіжної секції УБА Оксана Федоренко та Сергій Мірчук. Також учасники спільно взяли участь у плануванні роботи Молодіжної секції Української бібліотечної асоціації на 2016 рік під керівництвом голови секції Оксани Бояринової, кожен молодий бібліотекар запропонував свій реальний внесок у розбудову Секції, тому вдалося скласти насичений та багатообіцяючий план розвитку.

12977094 1140198989333710 7385809205171956136 o

Крім обміну досвідом та отримання нових знань, учасникам Форуму пощастило відвідати бібліотеку вночі, точніше - в сутінках. Колектив Науково-технічної бібліотеки НТТУ «КПІ» підготував квест за мотивами книг про Гаррі Поттера та кілька годин водив форумчан лабіринтами сходів і кімнат, не заливши байдужим жодного молодого мага (ой, бібліотекаря).

IMG 4980

Загалом, два насичених дні Форуму показали, що сучасна бібліотечна молодь має величезний потенціал, який представлений як у вже реалізованих проектах, так і в їхніх планах. Учасники Форуму не тільки дізналися про успіхи та досягнення колег, здобули нові знання та поділилися досвідом, але й налагодили нові контакти, що ще не раз стануть в нагоді у майбутньому професійному зростанні. Сподіваємося, що Форум молодих бібліотекарів стане щорічним заходом, який об’єднуватиме навколо себе активних бібліотечних працівників нової генерації. Ми переконані, що саме ці молоді бібліотекарі стануть рушієм якісних змін в українській бібліотечній справі у найближчі кілька років.

IMG 5078

Презентаційні матеріали Форуму дивіться тут.

Фотозвіт дивіться тут.

Тетяна Борисова, член Молодіжної секції УБА, заступник директора Наукової бібліотеки Національного університету “Києво-Могилянська академія”