Бібліотечна Луганщина-2014: на лінії вогню

Сказати, що 2014 рік був важким для бібліотек Луганської області – не сказати нічого. Він був просто жахливим. Зруйновані внаслідок бойових дій приміщення, знищені фонди, зламані людські долі. Майже 50% всіх публічних бібліотек регіональної мережі опинилися на територіях, непідконтрольних державній владі. Ті ж книгозбірні, що залишилися під контролем та впливом держави, починаючи з червня 2014 р. залишились без обласних науково-методичних центрів, які й самі потрапили в горнило війни та громадянського протистояння. Але незважаючи на це, бібліотекарі Луганщини продовжували працювати, матеріалізуючи навколо себе територію єдності, взаємодопомоги, концентруючи в собі силу духа та найкращі традиції українського Сходу.

У цій статті ми не ставили мету написати про наші втрати, ми намагалися проаналізувати наші здобутки. Розглядайте цю публікацію як своєрідний звіт Луганського обласного відділення УБА про роботу українських бібліотек в умовах антитерористичної операції.

Отже, на території Луганської області, що підконтрольна українській владі, повноцінно працювали 14 централізованих бібліотечних систем та бібліотеки міста Сєверодонецьк, які функціонують в умовах децентралізації. Всі вони подовжували виконувати свої функції з обслуговування місцевих громад за основними сучасними напрямами, задекларованими бібліотечною спільнотою України. Серед них – надання електронних послуг, навчання членів громади роботі з комп’ютерними технологіями, робота з молоддю, робота з особами з фізичними вадами.

У 2014 році спостерігався бум бібліотечних представництв в соціальних мережах. Кількість учасників інтернет-дискусій на віртуальних бібліотечних майданчиках зростала у геометричній прогресії. Справжніми лідерами в цьому напрямі стали Лисичанська ЦБС та Старобільська ЦБС. Офіційні сторінки районних бібліотек цих регіонів - чи не найпопулярніші ресурси серед офіційних представництв в соцмережах в межах їх регіонів. А блог Лисичанської ЦБС «БібліоЛисичка» (http://bibliolisichka.blogspot.com/), на наш погляд, є маленькою перлиною серед бібліотечних блогів, за допомогою якого бібліотекарі здійснюють популяризацію книги, застосовуючи нестандартні прийоми: мікс книги з модою. Це засвідчує, що читати завжди модно, а також сприяє просуванню нових пілотних проектів бібліотеки.

2014 рік довів усім нам, що бібліотеки – це пульс країни. Життя внесло корективи в традиційну діяльність бібліотекарів та примусило змінити плани. Головним став ніким не очікуваний напрям – робота з внутрішніми переселенцями. У другому півріччі 2014 р. почався новий етап роботи бібліотечних Інтернет-центрів. Їхніми постійними відвідувачами стала нова категорія користувачів – переселенці. Ці люди мали можливість за допомогою безкоштовного Інтернету дізнаватися новини, спілкуватися з рідними за допомогою е-пошти та соціальних мереж, програми Скайп, поповнити рахунок мобільного телефону через Інтернет тощо. Цими послугами користувалися і військові, які беруть участь в АТО. В усіх населених пунктах, що приймали переселенців, бібліотекар став чи не головною діючою особою в цій сумній драмі, що розгорталась на наших очах. До традиційних послуг додалися – допомога в переоформленні пенсій та інших соціальних послуг, пошук тимчасової роботи, пошук зниклих родичів, пошук житла, пошук медичних установ. Лисичанська ЦБ навіть створила спеціальний розділ для переселенців на власному сайті.

f6

Ще одне явище, яке змусило бібліотекарів провінційних містечок та селищ по-іншому подивитися на себе та на своє місце в громаді – евакуйовані виші. Провідні університети та інститути Луганщини вимушені були виїхати в районні центри. Найбільше навантаження в цьому випало на долю Старобільської, Рубіжанської та Кремінської ЦБС. Публічні бібліотеки невеликих міст опинилися в незвичайній ролі закладів, що надають освітні та наукові послуги. Старобільська РБ, в якій було організовано доступ до електронних бібліотек та баз даних Луганської ОУНБ ім. Горького, надавала послуги викладачам та студентам Луганського національного університету ім. Тараса Шевченка. Цю ж категорію користувачів обслуговували бібліотекарі міста Кремінна. Вони шукали електронні варіанти підручників, забезпечували складання іспитів за допомогою Скайпу, шукали матеріали для написання дипломних та магістерських робіт.

Під іншим кутом зору бібліотекарі розглядали і творчі акції та різноманітні заходи. Бібліотеки активно працювали на відкритих майданчиках, проводили конкурси та вікторини, інші пізнавальні заходи. І звичайно ж - коворкінг. Свої приміщення для дозвільних потреб членам громад надавали бібліотеки Троїцька, Старобільщини, Новоайдарського та Новопсковського районів.

f5

В інших фарбах побачили бібліотекарі і так звану патріотичну роботу. Неоціненний досвід державотворення, подекуди гіркий та болючий, бібліотекарі намагалися обговорювати з громадою під час дискусій до Дня Соборності, Дня Незалежності, Дня державного прапора та Дня гідності та свободи. Багато бібліотек організовували відеоконференції з бібліотекарями та представниками громад західних регіонів України. У цей важкий час бібліотеки надавали людям шанс почути один одного та дійсно стали територією єдності.

f3

А ще бібліотеки Луганщини намагались творчо підійти до форм та засобів надання послуг. Найкреативніші з них – відеолекторій «Сонце України» - до 200-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка (Кремінська ЦБ), свято книги «Бібліопереполох» (Троїцька бібліотека для дітей), «Бібліоніч-2014» (Троїцька ЦБ), а Новопсковська ЦБС відзвітувала перед своєю громадою інтерактивним звітом про свою діяльність, який розмістила в мережі Інтернет.

f4

Окремі рядки ми хочемо присвятити тим нашим колегам, що працюють практично в зоні бойових дій. Це Станично-Луганська ЦБС – селище, що знаходиться на лінії фронту. Бібліотеки цього регіону не можуть похвалитися креативними ідеями або новітніми напрямами роботи. Але бібліотекарі зберегли весь книжковий фонд та комп’ютерну техніку і самовіддано працюють для громади, незважаючи на майже постійну відсутність світла та опалення. Окрема подяка від Луганського обласного відділення УБА тим ЦБС, що, перебуваючи на окупованій території, продовжують позиціонувати себе як сучасні українські бібліотеки, як це робить Алчевська ЦБС.

f1

Бібліотечна спільнота Луганщини пережила 2014 воєнний рік і сповнена віри та надії. Ми сподіваємось, що намір Луганської обласної військово-цівільної адміністрації зареєструвати обласну бібліотеку в якості обласного методичного центру на території, підконтрольній Україні, допоможе нашим бібліотекарям отримувати повноцінну методичну допомогу та брати участь у загальнодержавних бібліотечних програмах і проектах.

Луганське обласне відділення УБА,
м.Старобільськ Луганської обл.