Бібліотеки відкривають світи: підсумки V Львівського бібліотечного форуму

10-13 вересня 2014 р. у межах 21-го Форуму видавців у Львові пройшов V Львівський бібліотечний форум «Бібліотек@ − відкритий світ», у якому взяли участь близько 300 керівників та провідних фахівців бібліотек майже з усіх регіонів України, науковці, викладачі вищих навчальних закладів, видавці, автори, читачі, провайдери інформаційних послуг, члени, партнери і друзі Української бібліотечної асоціації (УБА), інші зацікавлені особи й поціновувачі читання. Бібліофорум вже не вперше налагодив міжнародну професійну комунікацію, у якій були представлені досвід й інновації України, США, Польщі, Великої Британії, Хорватії.

 MG 9953

Уже вп`яте головним організатором Бібліофоруму є УБА спільно з ГО «Форум видавців» та Львівською обласною бібліотекою для дітей. Цьогоріч до проведення Бібліофоруму активно долучився Відділ преси, освіти та культури Посольства США в Україні, який не лише представив цікавих спікерів та низку професійних заходів, але й підтримав Форум фінансово у межах проекту УБА.

Окрема подяка офіційним партнерам Бібліофоруму, з більшістю з яких УБА плідно співпрацює впродовж декількох років: Науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка, Національній бібліотеці України ім. В. І. Вернадського, Львівській національній науковій бібліотеці України ім. В. Стефаника, Київському національному університету культури і мистецтв, Львівській обласній універсальній науковій бібліотеці, Центральній бібліотеці для дорослих міста Львова, Центральній бібліотеці для дітей міста Львова, Науковій бібліотеці Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, Асоціації бібліотек України.

Ключовою для «вступу до теми» та подальшої багатоаспектної інтерпретації у різних заходах і дискусіях Бібліофоруму стала доповідь докт. іст. наук, професора Українського Католицького Університету Ярослава Грицака «Відкрите суспільство і його цінності», у якій було окреслено основні етапи цивілізаційного розвитку України, вплив культурних чинників на її сучасний стан і перспективи, на формування системи цінностей українців. Державне бачення відкритої бібліотеки у контексті сталого розвитку суспільства представила начальник управління регіональної та культурно-просвітницької роботи Міністерства культури України Лариса Нікіфоренко. Переваги та виклики відкритого світу для розвитку сучасних бібліотек, передусім університетських, розкрив у своєму виступі канд. іст. наук, директор Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка Василь Кметь. З досвідом інтеграції у відкритий світ публічних бібліотек Польщі познайомив учасників Бібліофоруму директор Інституту Книги Гжегож Гауден. Аташе з питань бібліотек Посольства США у Польщі Сюзанн Міллер зупинилася на проблемах читання в електронну еру, на викликах, що постали перед бібліотекарями і видавцями у процесі розвитку е-читання, особливостях роботи з е-книгами у бібліотеках США. Про підсумки Програми «Бібліоміст», що у 2009-2014 рр. реалізовувалась в Україні за підтримки Фонду Білла і Мелінди Гейтс, нові послуги українських бібліотек та їхню роль у розвитку місцевих громад розповіла докт. політології, заступник директора Програми «Бібліоміст» Мумтаза Абдураззакова.

 MG 9887

Віце-президент УБА, докт. іст. наук, координатор програми «Американські центри» Посольства США в Україні Валентина Пашкова ознайомила присутніх з Ліонською Декларацією, прийнятою ІФЛА у серпні 2014 р. Ліонська Декларація підкреслює роль інформації у життєдіяльності суспільства, проголошує, що доступ до інформації сприяє розвитку і розширює можливості людей реалізовувати свої громадянські, політичні, економічні, соціальні та культурні права; навчатися та отримувати нові навички; брати участь у прийнятті рішень і в активному громадянському суспільстві; забезпечувати підзвітність, прозорість, хороше управління. У Декларації міститься заклик до держав-членів ООН включити у програму розвитку ООН щодо сталого розвитку на період після 2015 р. положення про значення доступу до інформації. ІФЛА та її члени вважають, що кожна людина повинна мати доступ, розуміти, використовувати і розповсюджувати інформацію, необхідну для сприяння сталому розвитку та демократичним суспільствам. УБА підписала Ліонську Декларацію, бо розуміє роль бібліотек та інших інформаційних посередників у підтримці розвитку, вважає, що розширення доступу до інформації і знань різних верств суспільства підтримує стійкий розвиток і покращує життя людей, переконана, що інформаційно-комунікативні технології відіграють вирішальну роль у розширенні доступу населення до інформації. УБА, разом з іншими бібліотечними та інформаційними професійними об’єднаннями світу, прагне, щоби ООН розробила програмний документ, який поставить доступ до інформації в основу програми розвитку ООН на період після 2015 р. Ліонська декларація повинна стати важливим інструментом адвокаційної діяльності на міжнародному, національному і місцевому рівнях.

 MG 9909

З вітальним словом до учасників Бібліофоруму звернувся голова Львівської обласної спілки журналістів Андрій Болкун. А на завершення пленарного засідання учасники переглянули відео про українські бібліотеки як територію єдності, створене працівниками Виконавчого офісу УБА.

Обговорення актуальних питань бібліотечно-інформаційної та книжкової справи продовжилося на секційних засіданнях. Так, секція «Інформаційні технології та електронні ресурси у бібліотеках» була організована за ініціативи Національної наукової медичної бібліотеки України (ННМБУ) і у її роботі взяли участь понад 40 осіб. Засідання секції відбувалося у Науковій бібліотеці Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, якій 1 грудня 2014 р. виповнюється 75 років. З вітанням та побажанням плідної роботи до учасників звернулася директор бібліотеки Марта Надрага. Куратор Європейських студій Британської Бібліотеки Ольга Керзюк поділилася досвідом із використання соціальних медіа для популяризації спеціальних фондів та колекцій Британської Бібліотеки. Жваве обговорення використання віддалених електронних ресурсів українськими бібліотеками викликав виступ заступника генерального директора ННМБУ з питань ІТ Оксани Бруй, яка представила результати дослідження «Інформаційні технології в медичних бібліотеках України». Директор Рівненської обласної наукової медичної бібліотеки Вікторія Гетманчук розповіла про використання бібліотекою веб-сайту, соціальних медіа та електронної пошти для надання інформаційних послуг користувачам бібліотеки. Зацікавлення аудиторії викликав виступ директора бібліотеки Житомирського національного агроекологічного університету Марини Ігнатюк, яка представила інноваційних підхід до підвищення інформаційної грамотності та зацікавленості бібліотекою користувачів із застосуванням ігор.

kerziuk

Підводячи підсумки роботи секції, учасники були одностайними у тому, що без активного використання інформаційних технологій у своїй діяльності жодна бібліотека не зможе бути ефективною та відповідати потребам і очікуванням сучасних користувачів. Було виділено основні проблемні моменти, над якими слід працювати надалі:

1) відсутність якісного (бажано вітчизняного) інтегрованого програмного забезпечення для бібліотек. Надто різноманітною є кількість програм, за якими працюють бібліотеки. Відсутній єдиний загальнодержавний підхід. При цьому:

а) витрачається значна частина бюджетних коштів на закупівлю програм (як правило, зарубіжних, у т. ч. й російської Ірбіс);

б) стає практично неможливо створити зведений каталог бібліотек України, що вже зроблено майже у всіх країнах світу, включаючи країни СНД і т. д.;

2) навіть бібліотеки, що використовують однакове програмне забезпечення, практично не взаємодіють щодо обміну бібліографічними даними, запозичення записів.

У Львівській обласній бібліотеці для дітей відбулось засідання секції «Читання відкриває світи», на якому завідувачка Центральною бібліотекою русинів та українців Хорватії Катерина Тодорцев Хлача представила стратегію розвитку бібліотек національних меншин у Хорватії. Досвідом роботи з книгами і читачами поділилась зав. відділом Центральної бібліотеки для дітей міста Львова Тетяна Маслова. Про роль бібліотеки видавництва в інформаційному забезпеченні книговидання і читання розповіла зав. інформаційним центром видавництва «Ранок» Тамара Ластовка. З місією, завданнями та видавничою продукцією видавництва «Час майстрів» познайомив учасників Бібліофоруму директор видавництва Олег Симоненко. Дуже емоційно у межах секції пройшла зустріч-презентація «Книжки про читання» польської журналістки, критика і публіциста Юстини Соболевської. Як стало відомо згодом, це видання Видавництва Старого Лева було обране Бібліотечним журі Форуму видавців та нагороджене спеціальною відзнакою Української бібліотечної асоціації.

1410513736-609

Помітне місце у програмі Бібліофоруму мали спеціальні семінари. Так, для тренерів регіональних тренінгових центрів для бібліотекарів канд. іст. наук, доцентом Національного технічного університету України «КПІ» Ярославою Сошинською та канд. іст. наук, провідним науковим співробітником Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського Оленою Воскобойніковою-Гузєвою було проведено методичний семінар «Бібліотека і виборчий процес: навчаємо бібліотекарів і виборців реалізації конституційних прав». Таким чином відбувся запуск нового проекту УБА, підтриманого Посольством США в Україні, який передбачає проведення у вересні-грудні 2014 р. у кожній області України, переважно на базі обласних універсальних наукових бібліотек, просвітницької кампанії у вигляді циклу з шести вебінарів, що допоможе формуванню у користувачів бібліотек розуміння виборчого процесу як реалізації прав і свобод людини та надасть практично необмеженій аудиторії інформацію про механізм реалізації та захисту своїх виборчих прав.

Під час Бібліофоруму проходив семінар директорів обласних бібліотек і координаторів центрів «Вікно в Америку», в якому брали участь понад 50 фахівців. Для них та інших учасників Бібліофоруму було організовано відеоконференцію, присвячену проекту «Електронний бібліотечний майдан», який реалізує з 2013 р. публічна бібліотека м. Вашингтон у США. Майже 70 українських фахівців мали можливість поспілкуватися в онлайновому режимі зі своїми американськими колегами з цієї бібліотеки, а також з Бібліотеки Конгресу США. «Електронний бібліотечний майдан» - це сучасний, насичений новими технологіями і актуальними бібліотечними послугами, бібліотечний простір, який пропонується мешканцям мегаполісу. Більше, ніж просто цифрова лабораторія, Електронний бібліотечний майдан – це місце електронної взаємодії, спілкування, співпраці, електронної грамотності та інновацій. Тут пропонуються 80 комп’ютерів для відвідувачів, включно з 16 комп’ютерами Макінтош, 60-ма персональними комп’ютерами, чотирма iMac Creative Stations з програмним забезпеченням Adobe Creative Suite. Також бібліотека надає користувачам два 3D-принтери, спеціальну стійку для з планшетами, робочу станцію зі Skype, а також машину самообслуговування для експрес-друкування книжок; 140 місць з розетками для електропостачання для відвідувачів; відеофон для користування людьми з проблемами слуху. Є також «Лабораторія мрій» - місце для співпраці підприємців зі спеціальними кімнатами для відеоконференцій, інтерактивними дошками та обладнанням для відеоконференцій. Протягом першого року роботи тут вже відбулося понад 200 тренінгів, таких як «Вступ до Фотошопу», «Вступ до самостійного книгодрукування», «Вступ до мікрокомп’ютерного програмування» та ін. Всього відбулося понад чотири тисячі сесій на бібліотечних комп’ютерах і ще тисячі – через WiFi на власних ноутбуках відвідувачів. Модерували відеоконференцію докт. іст. наук, координатор програми «Американські центри» Посольства США в Україні Валентина Пашкова та заступник директора публічної бібліотеки м. Вашингтон Меган О’Коннор. Цікавою була також інформація Б. Кантора з Бібліотеки Конгресу США про програми озвучування книжок.

10612824 831830440174430 366655455403772775 n

З ініціативи Наукової бібліотеки Національного університету «Києво-Могилянська академія» та Львівської національної наукової бібліотеки ім. В. Стефаника у Львівському музеї історії релігії відбувся семінар «Бібліотеки, музеї та архіви в єдиному просторі інформації», де обговорювались такі важливі професійні питання, як формування і розкриття колекцій, довідково-інформаційного обслуговування в електронному просторі, проблеми оцифрування фондів, кооперації, співпраці та відкритості.

Учасники Бібліофоруму також мали змогу відвідати семінар-презентацію «Періодика у фондах бібліотек», організований Науковою бібліотекою Львівського національного університету імені Івана Франка спільно з компанією «Інтелекс» та ПП «Архівні інформаційні системи», та семінар-практикум «Особливості роботи у системі УФД/Бібліотека», організований Науково-технічною бібліотекою Національного університету «Львівська політехніка» за участі компанії «Український фондовий дім».

У межах Фестивалю польсько-українського партнерства і V Львівського бібліотечного форуму відбувся надзвичайно цікавий семінар "Читання.pl", підсумкова сесія якого пройшла у великій сесійній залі Львівської міської ради, де з вітальним словом до учасників звернувся міський голова Андрій Садовий. Польські колеги у своїх виступах зачепили провокативні, сміливі теми про реформування бібліотек і перебудову професійної свідомості, зробили професійно значимі пропозиції для українських бібліотек.

Серйозні дискусії з низки актуальних проблем відбулися у форматі «круглих столів». Змістовно насиченим та досить чисельним був круглий стіл «Бібліотечна освіта», що проходив в Українській академії друкарства. Еволюцію вищої бібліотечно-інформаційної освіти в Україні розкрила докт. іст. наук, професор Київського національного університету культури і мистецтв Тетяна Новальська. Проблемам стандартизації вищої бібліотечної освіти в Україні були присвячені виступи докт. пед. наук, професора Харківської державної академії культури Алли Соляник та канд. іст. наук, доцента Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв Ірини Тимошенко. Модератор секції, канд. пед. наук, професор Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв Віра Загуменна розкрила роль УБА у формуванні сучасної концепції безперервної бібліотечно-інформаційної освіти. Про трансформацію підготовки бібліотечно-інформаційних фахівців у Київському національному університеті культури і мистецтв розповів канд. іст. наук, заввідділу Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського, доцент КНУКіМ Олег Сербін. Інноваційні підходи у підготовці бібліотечних фахівців розкрили канд. іст. наук, професор Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв Ярослава Хіміч та канд. наук із соціал. комун., вчений секретар Науково-технічної бібліотеки ім. Г. І. Денисенка НТУУ «КПІ» Світлана Барабаш. Змістовними були виступи про досвід підготовки бібліотечних фахівців у США керівника Американської бібліотеки імені Віктора Китастого НаУКМА Світлани Чуканової та про ресурси Програми «Бібліоміст» для бібліотечних фахівців керівника відділу організаційної спроможності Програми «Бібліоміст» Ярослави Титаренко.

10696331 736928803047419 8101007567293510449 n

Круглий стіл «Міжнародні стандарти у бібліотечно-інформаційній діяльності» було організовано за ініціативи Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського. Він проходив у Львівській національній науковій бібліотеці ім. В. Стефаника та зібрав понад 30 зацікавлених учасників, не лише бібліотекарів. У своєму виступі заступник генерального директора ННМБУ з питань ІТ Оксана Бруй ознайомила присутніх із основними міжнародними бібліотечними стандартами та історією і перспективами їх розвитку, а також можливими шляхами їх впровадження в Україні. Заввідділу наукової організації бібліотечно-інформаційних процесів Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського, докт. іст. наук Надія Стрішенець детально розповіла про новий стандарт каталогізації (RDA. Опис та доступ до ресурсу), його впровадження у бібліотеках світу та перспективах застосування в українських бібліотеках. Своїм досвідом застосування міжнародних стандартів MARC21 та RDA у створенні авторитетного файлу поділилася співробітник наукового відділу автоматизованої обробки інформації та інноваційних бібліотечних технологій Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника Юлія Козидра. Модераторами круглого столу було відмічено високий рівень записів в авторитетній базі імен, яка підтримується бібліотекою, що повністю відповідає міжнародним стандартам та може гідно представляти і бібліотеку, і Україну у проекті Міжнародний віртуальний авторитетний файл (International Virtual Authority File). Заступник директора Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка з інформаційних технологій Ігор Огура розповів про застосування стандарту описових метаданих Dublin у роботі над відкритими електронними архівами університету.

strishenets

Підводячи підсумки засідання «круглого столу», учасники були одностайні в думці, що українські бібліотеки повинні інтегруватися у глобальний інформаційний простір і застосування міжнародних стандартів є ключовим елементом для досягнення цієї мети. Відмічено, що відмова від ББК й перехід бібліотек на УДК створили окрему низку проблем, що потребують вирішення й втручання науково-методичних центрів країни. Також незаперечною є необхідність вивчення та впровадження міжнародних стандартів бібліотечної галузі з метою наближення функціонування українських бібліотек до стандартів ЄС.

Багато актуальних питань піднімалося бібліотекарями, видавцями і студентами Української академії друкарства на засіданні «круглого столу» «Авторське право в електронному середовищі», який модерувала канд. тех. наук, патентний повірений Вікторія Чьочь.

Удосконалити свої професійні вміння та навчитись чомусь новому учасники Бібліофоруму могли завдяки низці майстер-класів. Так, майстер-клас «Стратегії розвитку» зібрав у півтора рази більшу аудиторію, ніж очікувалося - понад 30 фахівців з різних типів бібліотек - від національних до публічних районного масштабу, а також видавців. У першій частині майстер-класу учасники ознайомилися та засвоїли, працюючи в групах, методику використання семиелементної моделі модернізаційного розвитку для побудови різноманітних професійних стратегій, автором якої є канд. іст. наук, провідний науковий співробітник Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського Олена Воскобойнікова-Гузєва. У другій частині майстер-класу заступник генерального директора ННМБУ з питань ІТ Оксана Бруй подала інформацію про стратегічне управління бібліотекою як безперервний процес та ознайомила учасників із бізнес-інструментом стратегічного управління -«збалансованою системою індикаторів», яка успішно застосовується бібліотеками в усьому світі. Учасники навчилися використовувати цю систему індикаторів для розробки стратегії бібліотеки через «карту стратегії».

Попри складність запропонованих для вирішення завдань, які презентувалися двома тренерами, що представляли різні методики і моделі стратегічного мислення, аудиторія активно включилася у роботу і кожен учасник отримав конкретний особистий результат. Учасники майстер-класу дійшли висновку, що вироблення та реалізація ефективної стратегії для бібліотек є життєво необхідними та можуть забезпечити їхній стійкий розвиток, а застосування перевірених бізнес-інструментів може у цьому допомогти. Було висловлено побажання про організацію УБА декількох одноденних семінарів з питань стратегічного управління та розробки стратегії.

Майстер-клас «Використання соціальних медіа в бібліотечному обслуговуванні» провели аташе з питань бібліотек Посольства США у Польщі Сюзанн Міллер та докт. іст. наук, координатор програми «Американські центри» Посольства США в Україні Валентина Пашкова. Учасники майстер-класу (понад 50 осіб) довідалися, як використовують соціальні медіа для надання послуг американські бібліотекарі, в інтерактивній формі поділилися позитивним і негативним досвідом використання соціальних медіа в роботі бібліотечно-культурних центрів «Вікно в Америку».

Майстер-клас «Бібліотечне відео», який провела канд. іст. наук, професор кафедри Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв Ярослава Хіміч, був орієнтований на аналіз існуючого контенту відеоресурсів вітчизняних бібліотек (головна мета відео, форма подачі інформації, шляхи розповсюдження). Учасники переглянули приклади бібліотечного відео та зробили їх загальний аналіз, у результаті чого були визначені основні вимоги до якісного та змістовного бібліотечного відео.

Молодіжна секція УБА запропонувала учасникам Бібліофоруму формат «Бібліолабораторії», яка була організована у Першій Львівській медіатеці на базі Центральної бібліотеки для дорослих міста Львова. Усі бажаючі на тренінгу «Власна історія як самопрезентація» могли опанувати правила й техніку ораторського мистецтва, що поєднує риторику, прийоми акторської майстерності і психологічну техніку. Ми всі розповідаємо історії, хоча часто не помічаємо цього. Так само, як не помічаємо повітря, що оточує нас завжди й усюди. Учасники дізналися, як за допомогою вдало підібраної історії з власного життя можна представити себе незнайомим людям, тим самим сформувавши у них позитивне уявлення про себе. Перед учасниками також виступила Анна Левченко – координатор NaNoWriMo (National Novel Writing Month) у Львові. Це - національний місяць написання романів/новел, коли всі новелісти чи ті, які хочуть ними бути, дружно сідають за свої ноутбуки та до кінця листопада пробують писати романи довжиною не більше 50 тис. слів.

фото 5

45 осіб взяли участь у майстер-класі «Малюємо в бібліотеці», який пройшов у центрі «Вікно в Америку» Львівської обласної бібліотеки для юнацтва. Крісті Хофленд, фахівець із США, колишній фулбрайтівський дослідник, показала, як навчати дітей в бібліотеці малювати, щоби допомогти їм збагнути зв’язки між мистецтвом та іншими сферами навчання в бібліотеці. Бібліотекарі, які не мають спеціальної мистецької підготовки, зрозуміли, як проводити захоплюючі заняття з мистецтва в своїх книгозбірнях.

На другому пленарному засіданні V Львівського бібліотечного форуму з доповіддю «Публічна бібліотека як інструмент створення соціального капіталу» виступила завідувач науково-методичного відділу Національної парламентської бібліотеки України Інна Цуріна, яка ґрунтовно довела важливу соціальну роль бібліотек у сучасному інтелектуальному суспільстві. Про консолідацію заради майбутнього йшла мова у виступі канд. іст. наук, провідного наукового співробітника Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського Олени Воскобойнікової-Гузєвої, яка також презентувала бібліотечним науковцям і фахівцям свою монографію «Стратегії розвитку бібліотечно-інформаційної сфери України: генезис, концепції, модернізація» (Київ, 2014). Виконавчий директор УБА Ярослава Сошинська, PR-менеджер виконавчого офісу УБА Оксана Бояринова та координатор Центру безперервної інформаційно-бібліотечної освіти УБА Ярослава Хіміч представили презентацію-пазли «Територія єдності», у якій розкрили електронні комунікаційні ресурси УБА. Надзвичайно емоційними були підсумкові виступи автора «Книжки про читання» Юстини Соболевської та директора Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка Василя Кметя.

З ініціативи Молодіжної секції та секції з адвокації УБА, за участі студентів Київського національного університету культури і мистецтв у межах Бібліофоруму було проведено акцію «Шевченківський ранок» біля пам’ятника Т. Г. Шевченку, під час якої учасники читали вголос вірші Великого Кобзаря. До студентів та бібліотекарів долучалися перехожі – мешканці та гості міста Львова і навіть військові, які зупинялись на мить, аби прочитати улюблені поетичні твори.

10592902 734989483241351 964360443822619822 n

фото 4

Цікавим професійним заходом стали дебати «Професія і кар`єра: молоді проти досвідчених», проведені під час вечірки від УБА за модерування голови секції з адвокації УБА Світлани Барабаш та члена секції Олени Кремньової, а також за надзвичайно креативної участі Молодіжної секції УБА. Бібліотечна молодь та працівники Львівської обласної бібліотеки для дітей також організували для учасників Бібліофоруму музично-поетичні сутінки у бібліотеці за участі актора Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької та місцевої поетеси. Неповторних відчуттів книжкового свята додавали також численні і розмаїті заходи Форуму видавців у Львові.

10689875 683050658431442 3125303954237011489 n

Організаційний комітет Львівського бібліотечного форуму щиро запрошує всіх охочих долучитися до захоплюючої, професійної та інтелектуально насиченої атмосфери Бібліофоруму наступного вересня 2015 р.

Від Організаційного і програмного комітету V Львівського бібліотечного форуму

Ярослава Сошинська

Валентина Пашкова

Оксана Бруй

Олена Воскобойнікова-Гузєва

Надія Стрішенець

Віра Загуменна

Лариса Лугова

Світлана Барабаш

Оксана Бояринова

Матеріали V Львівського бібліотечного форуму були оформлені в електронне наукове видання, розповсюдженням якого займається виконавчий офіс УБА.

Фотозвіт дивіться тут.