Українська бібліотечна асоціація підписала Ліонську декларацію, прийняту ІФЛА 18 серпня 2014 р.

Текст англійською: http://www.lyondeclaration.org. Текст російською: http://www.lyondeclaration.org/content/pages/lyon-declaration-ru.pdf. Всі зацікавлені організації, зокрема національні бібліотеки України, громадські організації можуть долучитися до підписання цієї декларації.

Що таке Ліонська декларація про доступ до інформації та розвиток?

Ліонська Декларація - документ для адвокації, який буде використовуватися, щоби позитивно вплинути на зміст програми розвитку Організації Об'єднаних Націй на період після 2015 р.

У Декларації чітко сказано, що доступ до інформації сприяє розвитку, бо розширює можливості людей:

  • реалізовувати свої громадянські, політичні, економічні, соціальні та культурні права
  • Навчатися та отримувати нові навички
  • Приймати рішення і брати участь в активному громадянському суспільстві, яке залучає всіх
  • Спільно всією громадою знаходити рішення проблем розвитку
  • Забезпечити підзвітність, прозорість, хороше управління і розширення можливостей
  • Вимірювати прогрес у реалізації державних і приватних зобов'язань у галузі сталого розвитку.

У Декларації міститься заклик до держав-членів Організації Об'єднаних Націй прийняти міжнародне зобов'язання щодо змісту програми розвитку Організації Об'єднаних Націй на період після 2015 р. для того, щоби кожна людина мала доступ, могла зрозуміти, використовувати і розповсюджувати інформацію, необхідну для сприяння сталому розвитку та демократичним суспільствам.

Декларація була представлена на Всесвітньому бібліотечно-інформаційному конгресі в Ліоні, Франція, який відбувається зараз - 15-22 серпня 2014 р.

Чому Українська бібліотечна асоціація (УБА) підписала Ліонську декларацію?

Тому що УБА:

  • Вважає, що розширення доступу до інформації і знань різних верств суспільства підтримує стійкий розвиток і покращує життя людей.
  • Вважає, що ІКТ відіграють вирішальну роль у розширенні доступу населення до інформації та перспектив розвитку.
  • Хоче, щоби Організація Об'єднаних Націй розробила програмний документ щодо стійкого розвитку, який це визнає і поставить доступ до інформації в основу програми розвитку Організації Об'єднаних Націй на період після 2015 р.
  • Розуміє роль бібліотек та інших інформаційних посередників у підтримці розвитку.

Що далі?

Ліонська декларація стане основою для адвокації у період з вересня 2014 р. до вересня 2015 р. ІФЛА, у партнерстві з підписантами, організовуватиме діяльність і здійснюватиме заходи щодо підвищення значення Декларації на національному, регіональному та міжнародному рівнях, щоби забезпечити визнання доступу до інформації у програмних документах, прийнятих Організацією Об'єднаних Націй в кінці 2015 року.

ІФЛА настійно рекомендуємо використовувати Ліонську декларацію для адвокаційної діяльності й сприяти в такий спосіб змінам у житті людей у всьому світі, надаючи їм доступ до інформації.