І мене в сім`ї великій, в сім`ї вольній, новій...

Мине тиждень і головною подією країни буде святкування 200-ліття з дня народження Тараса Шевченка. Дуже хочеться вірити, що так буде. Життя продовжується, пророчі слова нашого Генія збуваються. І сьогодні, як ніколи, кожен рядок, кожна строфа його безсмертних творів підтвердила свою актуальність і невмирущість.

Святкування такого ювілею  для бібліотек – виклик і випробування. Як зробити це нестандартно, сучасно, як уникнути заяложених штампів? Аналізуючи бібліотечні сайти, сторінки в соціальних мережах, інформацію в пресі, можна побачити, що багатьом бібліотекам це вдалося.

Ось які заходи на відзначення цієї знаменної дати підготували дитячі бібліотеки України.

Національна бібліотека України для дітей проводить Всеукраїнський віртуальний фотоконкурс «map-Ukraine Шевченкіана». Понад 400 світлин, пов’язаних із вшануванням пам’яті Кобзаря в різних куточках України та світу, вже можна побачити в альбомі конкурсу http://www.chl.kiev.ua/default.aspx?id=6547#2.   

Також бібліотека підготувала цікаву мультимедійну презентацію «Звертаємось до тебе, наш Тарасе: діти про Тараса Шевченка. Поезія, проза, живопис», в якій представлені творчі роботи дітей з різних куточків України http://ru.calameo.com/read/00314502468c7264cde92.

Бібліотекарям стане у нагоді мультимедійна подорож «Вінок Кобзареві: пам’ятники Тарасу Шевченку» http://www.slideshare.net/fullscreen/nbkidskiev/ss-31622175/1.

Херсонська обласна бібліотека для дітей до ювілею Кобзаря започаткувала відеопроект «Шевченкіана нашої родини». Він покликаний зібрати і зберегти сімейні історії херсонців, пов’язані з іменем Тараса Григоровича Шевченка та його творчістю. http://www.youtube.com/user/TarasShevchenkoKs.

На допомогу бібліотекарям Севастопольська центральна бібліотека для дітей створила вебліографічний ресурс «Сайти, присвячені життю та творчості Тараса Григоровича Шевченка» http://cbs.sev-info.net/shevchenko-sites.php.

У розділі «Шевченківські читання» на сторінці Черкаської обласної бібліотеки для дітей можна знайти аудіоресурси. Твори Шевченка та уривки з найвідоміших книг про нього можна почути на сторінці http://chobd.ck.ua/index.php/2011-12-09-08-20-10/2012-02-08-15-09-31/267-200-let/1606.

Львівська обласна бібліотека для дітей протягом року реалізує проект «Шевченко. День за днем». Щодня на головній сторінці сайту бібліотеки з’являється цитата з творів. http://lodb.org.ua/shevchenko-den-za-dnem.

У лютому - березні Львівська обласна бібліотека для дітей запросила відвідувачів свого сайту з різних країн взяти участь у Міжнародному он-лайн конкурсі «Що ти знаєш про великого українського поета?» http://lodb.org.ua/konkursy/mizhnarodnyj-onlajn-konkurs-shho-ty-znaesh-pro-velykogo-ukrayinskogo-poeta.  

Креативно і нестандартно підійшли до святкування ювілею бібліотекарі ЦБС для дітей міста Львова. У день народження поета у всіх бібліотеках системи відбудеться поетична вервиця «Шевченкове слово у всіх на устах» - двогодинний марафон, під час якого лунатиме поезія Шевченка, а на любителів таємничих і захоплюючих атракцій чекає літературна медіум-вітальня «Видива Шевченкового часу» - театралізація епізодів життя Тараса Шевченка, пов’язаних з іншими видатними постатями шевченкової доби, за допомогою «викликаних» уявних образів, де посередником виступає бібліотекар. Відповідний антураж та музичний супровід зроблять це літературно-містичне свято незабутнім. http://biblioteka.lviv.ua/.

Це лише невелика частина десятків, сотень заходів, які відбуваються цими днями у великих і маленьких бібліотеках всієї країни і присвячені не лише 200-річчю Кобзаря, але й народженню нової, вільної, єдиної і незалежної України.  

Л.Лугова, член Президії УБА