Утворення національного комітету Блакитного Щита

Опівдні 21 лютого 2014 року на території об'єкта Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО - Святої Софії Київської від імені Української бібліотечної асоціації - члена Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ (IFLA), Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ICOM) та Українського національного комітету Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ICOMOS) підписано протокол про створення Національного комітету Блакитного Щита. Приєднатися до протоколу запрошені українські архівісти.

Міжнародний комітет Блакитного Щита (ICBS) - свого роду Червоний Хрест культури - міжнародна організація, заснована 1996 року для  захисту культурної спадщини від загрози збройних конфліктів та  стихійних лих. Назва походить від знаку, затвердженого Гаазькою конвенцію 1954 року про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту.

Міжнародний Блакитний Щит складається з представників п'яти організацій - Міжнародної ради архівів, Міжнародної ради музеїв, Міжнародної ради з питань пам'яток і визначних місць, Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ, Координаційної ради асоціацій аудіовізуальних архівів.

Український національний комітет Блакитного Щита очолив Микола Яковина (ICOMOS), співголови - Ірина Шевченко (УБА – член IFLA) та Сергій Лаєвський (ICOM).

Новопостала організація негайно включилася в діяльність міжнародної спільноти, запропонувавши ЮНЕСКО та Міжнародному Блакитному Щиту документи про пам’ятки в зоні збройного кровопролитного конфлікту в Україні, зокрема про сплюндровані фонди Музею історії Києва. 

Блакитний Щит України реагуватиме на усі кризові ситуації, які можуть вплинути на стан культурної спадщини.

Київ, 21 лютого 2014 р.