Українські бібліотекарі на Міжнародному конгресі «Бібліотека як феномен культури», м.Мінськ, Білорусь

23-24 жовтня 2013 року група бібліотечних працівників – членів ГО «Асоціація бібліотек Вінниччини» брала участь у професійній поїздці до бібліотек Білорусії , в тому числі і в роботі Міжнародного конгресу «Бібліотека як феномен культури», що  проходив у Національній бібліотеці Білорусії. Поїздка була організована Українською бібліотечною асоціацією разом з офіційним партнером УБА - Видавничим домом "Освіта Україна".  

Конгрес об’єднав понад 500 делегатів з 18 країн світу: Білорусії, Казахстану, Латвії, Литви, Росії, Туреччини, Узбекистану, України, Чехії та інших країн. Це провідні спеціалісти бібліотек, музеїв, архівів, видавництв, освітніх, науково-дослідних закладів та організацій, представники законодавчої сфери та виконавчої влади, виробники програмного забезпечення та інформаційних продуктів.

Міжнародний конгрес «Бібліотека як феномен культури» включав роботу конференції «Інформаційне суспільство і суспільство знань: роль і місце бібліотек» та виставку «Електронні інформаційні ресурси та сервіси». Працювали секції «Менеджмент бібліотечної діяльності в умовах інформатизації суспільства», «Бібліотечні кадри, професія і освіта», «Бібліотеки в становленні і розвитку інформаційного суспільства», дискусійна площадка «Білоруська бібліотека майбутнього», круглий стіл з проекту «Віртуальна реконструкція спадщини Ю. Крашевського» та інші.

В ході роботи Конгресу було обговорено різноманітні аспекти функціонування бібліотек в умовах інформаційного суспільства, представленні технічні та технологічні інновації, піднято проблеми кадрового забезпечення бібліотек та питання бібліотечної статистики, відбулися презентації електронних інформаційних проектів, програмного забезпечення. Крім того, бібліотеки презентувався кращий досвід реалізації гуманісти тарних соціокультурних  проектів.

Для учасників української делегації була організована екскурсія Національною бібліотекою. Також бібліотекарі України відвідали бібліотеку Білоруського державного університету та ознайомилися з роботою Мінської обласної бібліотеки ім. О.С. Пушкіна.

Поїздка була чудово організована, усі учасники надзвичайно враженні участю у роботі Конгресу. Зокрема, директор Вінницької ОУНБ ім.. К.А. Тімірязєва  Морозова Н.І. відзначила, що участь у роботі Конгресу дала змогу послухати чудових науковців бібліотечної справи Росії, Білорусії та інших країн. Вразив виступ Рашковського Є.Б. (головного наукового співробітника ВДБІЛ ім. М. Рудомино) про роль книги, бібліотеки – «так как нет человека без книги, нет культуры, общества и государства без книги».

Морозова Н.І. зазначила важливість того, що учасники делегації передали до фонду Національної бібліотеки Білорусії свої видання  –  «Вінницька ОУНБ ім.. К.А. Тімірязєва в контексті історії та інноваційному поступі сьогодення»», книга присвячена 100-літньому ювілею закладу. Також подарували двомовне видання «Вінниччина туристична», випуски  альманаху «Подільський книжник» та книгу «Бібліотека Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського: історія, сьогодення, постаті». А подорож Національною бібліотекою вразила як екстер’єром, так і інтер’єром: кольорове рішення, різнорівневе  освітлення, технологічність, комфортні куточки, фітодизайн та корпоративний стиль. Гарне враження справив Музей книги та професійність екскурсовода. Здивування викликала те, що Мінська обласна бібліотека ім. О.С. Пушкіна немає статусу наукової.

Директор НБ Вінницького національного технічного університету Притуляк Т.Є. відмітила, що конгрес  “Бібліотека як феномен культури” лишній раз переконав, що сучасна бібліотека змінилась, вона не може більше залишатися просто “зібранням творів”. Незмінним лишилось одне – забезпечення інформаційних потреб суспільства. Цікавим був формат конгресу – два блоки: міжнародна конференція і виставка інформаційних ресурсів та сервісів. Організація виставки “Електронні інформаційні ресурси і сервіси” стала свідченням того, що сьогодні дійсно затребувані технології створення електронних колекцій і бізнес активно освоює бібліотечну сферу. Конгрес нагадав і про вічні цінності. Про це переконалася під час екскурсії в Музей книги з єдиною в Білорусі колекцією праць першодрукаря Скорини. Цікавою є і некомерційна гуманістична проектна діяльність білоруських бібліотек. Корисним було особисте спілкування з працівниками НБ БНТУ,  працівниками інших вузівських бібліотек, з якого я зрозуміла, що бібліотека білоруського вишу дійсно є серцем університету, про яке дбають. Дуже вдячна УБА та ГО «Асоціація бібліотек Вінниччини» за надану мені можливість здійснити таку професійну поїздку.

Білоус В.С., директор бібліотеки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського відзначила, що мала змогу до фонду Національної бібліотеки Білорусі передати ювілейні видання про Вінницький педагогічний університет та бібліотеку. Національна бібліотека вразила своїми масштабами, сучасною архітектурою та дизайном, інформаційними технологіями. Також Вінницька делегація відвідала Обласну бібліотеку ім. О. С. Пушкіна та бібліотеку Білоруського державного університету (юридичний факультет). Колеги гостинно нас прийняли та ознайомили з роботою своїх бібліотек. А ввечері із задоволенням завітали до музичного театру на балет «Лускунчик». Враження від Білорусі, м. Мінська приємні, теплі, не дивлячись на прохолодну нестабільну осінню погоду – сонячні.

Поїздка була корисною, конструктивною. Відвідання бібліотек, досвід бібліотек Білорусі та країн, представники яких були присутні на конгресі, буде використано в подальшій роботі бібліотек Вінниччини.

Заступник директора

Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім.К.А. Тімірязєва

Заступник голови ГО «Асоціація бібліотек Вінниччини»

Слотюк Г.М.