Бібліотеками Німеччини: враження переможця Всеукраїнського конкурсу «Бібліотека року-2012»

До поїздки по бібліотеках Німеччини я готувалася заздалегідь: завдяки Інтернету ознайомилася з роботою різних бібліотек Штутгарта, Мюнхена, Аугсбурга, щоб зберегти душевну рівновагу при відвідуванні. Адже група бібліотекарів з Казахстану, Білорусії, Росії, Узбекистану, України їхала в одну з найбагатіших країн Євросоюзу, де і бібліотеки відповідні.

Вразила міська бібліотека м. Штутгарта, площа якої становить понад 20 тис. м.кв. ... Багато хто її називає білою бібліотекою за абсолютний білий колір стін, стелажів, комп'ютерів, меблів. Будівля - куб, 9 наземних поверхів, 2 підземних поверхи, має чотири входи і виходи на чотири сторони світу. Тут все біле і тільки книги різнокольорові. Все інше спокійно, ясно і світло, ніщо не відволікає від головного. Професіонали оцінили бібліотеку як функціональний та архітектурний шедевр: будівлю включили до числа 25-ти найкрасивіших і семи найоригінальніших бібліотек планети. Багато спеціалізованих видань відряджають сюди фотографів знімати новаторський інтер'єр. У бібліотеці  проходять рекламні зйомки і модні фотосесії. Її стіни вже увічнені в декількох художніх фільмах, в тому числі і в улюбленому німцями теледетективі «Місце злочину» .

Будівля інтроверт побудована за проектом корейського архітектора И Ен  І, яка коштувала міській казні 80 млн. євро. Все підпорядковано потребам користувача, все дихає турботою про нього: зручні меблі, години роботи з 9.00 до 21.00, велика кількість і різноманітність інформації на книжкових та електронних носіях 20 мовами світу, електронна доставка книг, автоматизовані всі бібліотечні процеси. Взяті книги можна самостійно зареєструвати через термінал і здати так само і тільки в крайніх випадках, якщо на інформаційному табло недостатньо інформації про бібліотеку, Вам на допомогу прийде бібліотекар-консультант. До послуг користувачів велика графотека - фонд оригінальних графічних робіт німецьких сучасних художників (більше 2000 картин), які всього за 2 євро можна на деякий час взяти напрокат, бібліобус, який кілька разів на тиждень під'їде до школи, в якій немає бібліотеки. В цій дивовижній бібліотеці працюють 76 бібліотечних працівників і 30 осіб технічного персоналу.

Раціональні німці ніколи не відрізнялися схильністю збирати домашні бібліотеки, адже книги займають місце, коштують чималих грошей, і коли вони роками просто стоять на полицях, це аж ніяк не гріє душу прагматичного господаря, а, навпаки, вносить до неї якийсь дискомфорт. Тому наша звичка «збирати» улюблені книги викликає у німців насамперед подив. А ось міські бібліотеки в Німеччині, всупереч думці про те, що читання паперових книг йде в минуле, поступаючись всіляким електронним носіям, відчувають себе так само чудово, як і в колишні часи.

У роботі німецьких і українських бібліотек багато схожого. Основна відмінність бібліотек Німеччини від наших в тому, що в них, по суті, немає читальних залів. Бібліотека нагадує книжковий магазин, де стоять ряди стелажів, весь фонд відкритий для читачів, які практично будь-яку книгу можуть взяти додому. Поряд з книгами є велика кількість електронних носіїв, які також розташовуються на стелажах і доступні всім. Газети та журнали зберігаються окремо. На стелажах виставляються газети за останні три дні, додому журнали поточного року не видаються, лише тільки після того, як буде сформована підшивка за рік. Більш ранні видання відправляються в архів. Якщо читачам треба підготувати якусь наукову роботу, доповідь, реферат, вони повинні звернутися до наукової бібліотеки або бібліотеки вищого навчального закладу.

Бібліотеки дуже просторі, в зонах відпочинку між стелажами стоять зручні диванчики і журнальні столики. Тут читач може погортати газету чи журнал, почитати книгу, а в дитячій бібліотеці дитина може робити уроки. Основне завдання бібліотекарі вбачають у тому, щоб книги швидше дійшли до читача. Якщо те чи інше видання привернуло увагу публіки і преси, воно має бути відразу закуплене, оброблене протягом 24 годин і надане відвідувачам.

Впадає в око й те, що в публічних бібліотеках немає пошарпаних книг. Всі вони виглядають, немов щойно з магазину. Це тому, що обкладинки за допомогою спеціального пристрою покриваються плівкою. А коли читачі здають книги, то бібліотекарі, перш ніж поставити книгу на полицю, обов'язково протирають її вологою серветкою. Завдяки такому дбайливому відношенню книги довго не старіють .

Книжковий фонд оновлюється щороку. Списання літератури відбувається за принципами, подібними  нашим: скільки книг надійшло за рік, приблизно стільки ж має бути і списано. Багато видань приймаються в дар від мешканців міста.

Вельми цікава організація праці в публічних бібліотеках. Всі бібліотекарі незалежно від посади і функціональних обов'язків працюють на обслуговуванні читачів по 2 години на день, причому в різних бібліотеках: сьогодні вони можуть працювати в центральній бібліотеці, завтра - в дитячій, наступного дня - у філії і т.д. Графік роботи бібліотеки та її співробітників дуже гнучкий : у понеділок бібліотека може працювати до 17 годин, а у вівторок - до 13.00. В інший час співробітники готуються до заходів, виконують іншу роботу. У публічних бібліотеках не складаються плани роботи .

Щогодини на обслуговуванні читачів працюють 4 особи: один працівник приймає книги, другий видає, третій продовжує строк видачі книг за телефоном і відповідає на запитання читачів, четвертий - працює на касі (штрафи, плата за читацькі квитки і т.д.). Читачів обслуговують стоячи, бібліотекарі кажуть, що так легше спілкуватися з відвідувачами.

В жодній з публічних бібліотек немає бібліографічних відділів. Періодика не розписується, розпис складається тільки в наукових бібліотеках.

Дуже креативною виявилася нова міська бібліотека Аугсбурга - містечка чисельністю 270 тис. жителів. Нова бібліотека - явище неординарне і для самої Німеччини. Вона відкрилася у 2011 році на кошти, виділені з міського бюджету, а також на пожертви приватних осіб та організацій Баварії. Бібліотека спроектована і оснащена з урахуванням всіх сучасних вимог: через скляний купол за допомогою системи дзеркал денне світло максимально освітлює її приміщення, вентиляція влаштована таким чином, щоб всередину будівлі потрапляло якомога більше звичайного свіжого повітря, корисного для «самопочуття» книжкового фонду .

Здати прочитану книгу можна цілодобово. Коли бібліотека закрита, книгу можна покласти в спеціальний термінал, який натомість видасть читачеві квитанцію. Той же термінал зчитує назву книги і сортує здані томи по розділах. А вже потім працівники бібліотеки уважно оглядають здану книгу на предмет пошкоджень, вирваних сторінок і позначок на полях. Якщо такі виявляються, недбалому читачеві випишуть штраф, а книга вибраковується. Пошарпаних, зачитаних до дірок книг в німецьких бібліотеках немає. Як тільки видання набуває «нетоварного вигляду, воно вилучається з користування, але не викидається - такі книги безкоштовно роздаються всім бажаючим під час читацьких конференцій та зустрічей з письменниками, що проводяться в бібліотеці.

В більшості бібліотек працюють не тільки штатні співробітники, а й волонтери, що працюють тут на громадських засадах, заради задоволення. Ніяких преференцій, крім можливості безкоштовно відвідувати культурні та просвітницькі заходи, що проводяться в бібліотеках, добровільні помічники бібліотечних працівників не мають.

Абонемент до бібліотеки коштує всього 10-15 євро на рік. Але читачі у бібліотеці є завжди. Крім німців - це і росіяни, і турки, й італійці, і французи. Адже практично в кожній бібліотеці є література іноземними мовами.

У бібліотеці панують три кольори: червоний - зона обслуговування дорослих, жовтий - зона обслуговування дітей, зелений - зона для юнацтва. Перший поверх - це інформаційна зона, зал нових надходжень, зал періодичних видань, музична бібліотека з кабінками для прослуховування музики, кафе, зал для проведення масових заходів, який за необхідністю поділяється стіною і виходить два ізольованих затишних зали на 60 осіб кожний. Каучукова підлога, природне освітлення, «розумні» жалюзі, що змінюють положення при зміні освітлення, два термінали, із зворотного боку якого зал автоматичного сортування книги і санітарної обробки.

Яке роздолля для дітей! Читати можна в будь-якому положенні: сидячи, лежачи, стоячи - як зручніше. Попрацювавши на комп'ютері тут же можна пограти на спеціальному ігровому автоматі, уявити себе суперзіркою на сцені. Стелаж, на якому представлені всілякі ігри, вражає своїми розмірами.

 500 000 000 книг в бібліотеці, 1,300 користувачів щодня, від 3000 до 5000 зданих книг щодня тільки через термінал.

Я навмисно зупинилася на роботі публічних бібліотеках, тому що саме це мене цікавило найбільше, вони вирішують ті ж завдання, що й українські бібліотеки: надання вільного доступу до інформації та забезпечення доступу до культурного життя.

Мюнхенська публічна бібліотека знаходиться в одній будівлі з філармонією - дуже зручно. Простір вражає своїм масштабом: 5 наземних поверхів і 3 підземних, де розташовуються книгосховища. Всім, хто проживає, працює або навчається в Мюнхені, видається електронний читацький квиток, колір якого вибирає сам користувач, вартість річного абонемента - 20 євро, для дітей та підлітків відвідування бібліотеки безкоштовне, пенсіонери користуються пільгами.

Термінали самообслуговування замінили кафедри видачі та прийому книг. У бібліотеці є 80 пристроїв, що використовують RFID-технологію ідентифікації документів за допомогою радіочастотних міток.

Міська бібліотека Мюнхена однією з перших бібліотек в Німеччині перейшла на роботу з використанням RFID-технології, що дозволяє автоматично контролювати весь рух фонду, проводити його інвентаризацію, здійснювати пошук, видачу, повернення і сортування видань. Для цього кожна одиниця зберігання маркується радіочастотної міткою, так само як і читацький пластиковий квиток з вмонтованою мікросхемою і антеною. Читач, зареєструвавшись на вході, вибирає необхідні йому видання і самостійно записує їх на свій електронний квиток. Автоматично відбувається і списування книг з читацького квитка при їх поверненні. Технологія RFID забезпечує також протикрадіжний контроль фонду. При переході на технологію RFID в цілому по бібліотеці вивільнилися 19 робочих місць, економія склала близько 60 тис. євро.

Максимум зручності і мінімум витраченого часу! 97% книговидачі в бібліотеці оформляється через термінали самообслуговування: 5 терміналів встановлені в бібліотеці, 3 термінали на вулиці. Одноразово користувач може взяти 20 одиниць бібліотечного фонду (книги, журнали, CD-диски, аудіокниги) терміном на 28 днів. За прострочену літературу бібліотека бере штраф - 0,30 євро в день.

На першому поверсі бібліотеки встановлений книжковий стелаж у вигляді торту, а виставка так і називається «Торт бестселерів», на якій представлені книги-бестселери згідно з рейтингом журналу «Шпігель», книги змінюються щодня, а за плату в 2-3 євро бібліотечні користувачі можуть без попереднього резервування або очікування в черзі взяти у тимчасове користування (зазвичай на 2 тижні ) найостанніші і популярні бестселери (у жанрах художньої і нехудожньої літератури), музичні CDs та фільми на DVDs. Відразу після того, як списки останніх бестселерів з'являться в щотижневих журналах, наприклад, Spiegel або Focus або в щоденних національних газетах, бібліотеки закуповують ці бестселери і роблять їх максимально швидко доступними для своїх користувачів. У структурі бібліотеки представлений дуже великий музичний відділ, важко представити  його просто структурним підрозділом, це бібліотека в бібліотеці, тільки музична, причому найбільша в Німеччині. У відділі 150 тисяч томів музичних творів, 50 тис. спеціальної літератури, 40 тис. СD, 20 тис. вінілових дисків. Крім цього, в бібліотеці є дитячий відділ, який обслуговує читачів від 0 до 10 років, представлений унікальний фонд відділу філателії, колекція якого включає в себе близько 56 000 одиниць поштових марок.

Не дивлячись на ранній час, а наші відвідування бібліотек починалися о 10.00, бібліотека не пустувала: серед стелажів з кошиками (як у наших супермаркетах ) бродили читачі, прийшли літні люди для перегляду кінофільму, діти гралися, бібліотекарі готувалися до великої вуличної акції. Місто передало бібліотеці 4 новеньких бібліобуси вартістю 450 тис. євро кожний замість 4-х стареньких. З цієї нагоди і відбудеться свято ... Ще б ... І якось перехотілося мені питати у них, скільки нових книг отримують, чи не крадуть, чи вистачає грошей на комплектування фондів, чи взагалі читають ? Так, уявіть собі, і люди ходять до бібліотеки, і читають книги і не тільки ... Звичайно, і ми в таку бібліотеку б пішли скажуть деякі наші городяни ... А пішли б ? Це так, ліричний відступ.

Побували ми і в університетських бібліотеках. Приголомшила Баварська державна бібліотека , яка обслуговує в рік 75000 користувачів, має унікальний фонд – 8 млн. прим., який на 75 % під час Другої світової війни був знищений і до 1973 р. його зуміли відновити, має великий відділ рукописних книг, інкунабул, 50% літератури оцифровано, працює 24 години, у суботу і неділю - найбільший наплив відвідувачів, доводиться резервувати місце в читальному залі, а для роботи в читальному залі не потрібно ніяких документів.

Чи є проблеми в цих бібліотеках? Звичайно є. Все живе і розвивається. Збільшується фонд електронних видань, книги на електронних носіях додають проблем з авторським правом, терміном зберігання, дорожнечею ... ПДВ на друковані книги - 7% , на електронні книги - 19%. Не вистачає місця для зберігання інформації на паперових носіях. Це проблеми, які постануть і перед нами. Але це вже інша історія…

Директор КЗ «Централізована бібліотечна система м.Дніпродзержинська» Герасюта Т.І.

Професійно-освітня поїздка була організована та фінансово підтримана партнером Української бібліотечної асоціації – Гете-інститутом в Україні.