Літня школа молодих бібліотекарів, серпень 2013, Івано-Франківська обл.Підсумки

З 19 по 23 серпня 2013 р. в с.Поляниця Івано-Франківської обл. Українська бібліотечна асоціація за підтримки програми «Бібліоміст» провела Літню школу молодих бібліотекарів. Це інформаційно-освітній проект, головна мета якого допомогти молодим бібліотекарям швидко та легко  адаптуватись у професійному бібліотечному середовищі та сформувати власну активну дієву позицію:  опанувати основи стратегічного планування, організаційного розвитку та інноваційних послуг бібліотек; піару та реклами; використання веб-технологій, блогів та соціальних мереж; основи лідерства, фандрейзингу та проектної діяльності; елементи моніторингу й оцінки для посилення результативності роботи сучасних книгозбірень.

Учасниками  школи стали 30 молодих та креативних бібліотекарів з різних бібліотек всієї України, що були відібрані на конкурсній основі. За програмою школи учасники в інтерактивній формі оволодівали новими знаннями. Формат навчання передбачав проведення майстер-класів і застосування отриманих вмінь та навичок на практиці (у бібліотеці с.Поляниця та бібліотеках, де працюють учасники). Було запроваджено новий навчальний формат - вуличний Університет –  неформальні лекції просто неба, що включали в себе живе спілкування та обмін досвідом як спосіб альтернативного навчання молоді.

Літня школа молодих бібліотекарів отримала назву «Ne-формаt», автором якого стала Лаптєва Лариса, завідуюча публічно-шкільної бібліотеки с.Грем’яче, Острозького р-ну, Рівненської обл.

30 кращих молодих бібліотекарів розпочали «школярство» з ознайомлення із тонкощами роботи Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка. Тут учасників школи привітали організатори, тренери, представник програми «Бібліоміст» Ярослава Титаренко, директор Івано-Франківської ОУНБ Людмила Бабій та заступник начальника управління культури, національностей і релігій ОДА Василь Тимків. Діставшись до місця проведення навчання (с.Поляниця, ТК «Буковель»), робота розпочалась з онлайн-привітання Президента УБА Ірини Шевченко, представлення учасників школи, розподілу персональних обов’язків та поділу на групи. Таким чином в школі працювали:

- аніматори, які забезпечували інтерактивні методи навчання та активний відпочинок;

- репортери, блогери (ведення блогу школи, групи в Фейсбуці, створення репортажів);

- фото та відеокореспонденти;

- комунікатори (зв'язок з відпочиваючими, бібліотекою,  проведення опитування);

- оформлювачі (створення реквізиту, написання тексту та малювання).

Учасників школи було поділено на 5 команд, кожна з яких отримала завдання і мала визначити лідера групи, придумати назву та слоган команди.

В перший день навчання «школярі» уявляли себе директорами: практикувались з визначення місії, мети, завдань своїх бібліотек, знайомились зі стратегічним плануванням, опановували ази менеджменту. Потім згадали основи та нюанси маркетингу, обмінялись власним досвідом з впровадження інноваційних послуг у власній бібліотеці.

Другого дня після ранкової зарядки учасники Літньої школи «Ne-формаt» помандрували підкорювати найближчу вершину – гору Буковель, піднявшись туди на витягах, де відбувався один з неформатних уроків, адже учасникам прийшлося створювати імпровізований клас серед лісу та, дихаючи свіжим гірським повітрям, прослухати нестандартний урок «Фандрейзинг на вершині – вершини фандрейзингу». Тему уроку в гірських умовах розкрили Ярослава Хіміч та Олена Сльозка. Учасники ж активно долучались до обговорень основних проблем бібліотек, визначали мету та часові межі для можливого збору коштів.

Потім дружна шкільна команда вирушила в гості до місцевої бібліотеки с. Поляниця. Подарунком для бібліотеки стали книги та сувеніри з усіх куточків України від учасників школи та Української бібліотечної асоціації. За словами бібліотекаря, ця бібліотека за своє існування ще не приймала таку велику кількість гостей,  а особливо – подарованих книг за один раз. Бібліотека нещодавно отримала 2 комплекти комп’ютерного обладнання від програми «Бібліоміст» та почала робити перші кроки в освоєнні нових технологій. Кожен учасник сам побачив проблеми та перспективи цієї книгозбірні.

Сповнені думок та вражень, школярі повернулись до конференц-зали, де їх чекала цікава та змістовна презентація Миколи Вірстюка «Робочий простір сучасного бібліотекаря: використання веб-технологій, блогів та соціальних мереж». Під час уроку було згадано усі популярні соціальні сервіси, які можуть принести велику користь сучасній бібліотеці для промоції її діяльності серед інтернет-користувачів, а учасники  розповіли про мережі, у яких найактивніше працюють їхні бібліотеки. Також він розкрив основи моніторингу та оцінки для посилення результативності роботи сучасних книгозбірень на уроці «Щоб бібліотека була як картинка, потрібні моніторинг та оцінка» і показав сервіси, які дозволяють проводити онлайн-анкетування.

Чарівна Оксана Бояринова, PR-менеджер УБА, як знавець своє справи, ділилась досвідом Асоціації в напрямі формування позитивного іміджу організації за допомогою рекламної продукції, а також націлила усіх школярів на правильні шляхи бібліотечного PR.

В третій день школи кожна команда вже створила власну назву, виначила лідера та почала працювати над завданням. Так, було сформовано команди: «Бібліоменеджери» (капітан Антоніна Тіщенко), «Biblio-hant» (капітан Михайло Скобилка), «Mad Heads» (капітан Віталій Скульбіда), «SamBook@» (капітан  Борис Кобильник) та «Тимурівці» (капітан  Тимур Семенцов).

Зранку в середу школярів чекала поїздка до водоспаду Гук, який знаходиться біля села Микуличин, на потічку Женець. Тут проходив виїзний майстер-клас з фотографування та створення відео. Прохолодне повітря поряд водоспаду, шалений шум води активізували учасників до створення креативних фото та відео. Для туристів, які також перебували у той час біля водоспаду, учасники школи організували експромтом флеш-моб, гаслом якого були слова «Бібліотека чекає на тебе! Бібліотека – це місце ідей! Бібліотека – це те, що вам треба! Бібліотека єднає людей!» Потім Микола Вірстюк організував не форматний урок на казковій сонячній галявині, де ознайомив учасників з основами фотографії та створення відео.

Цього дня гості ТК «Буковель» були запрошені на акцію «Книжковий водограй», яку для відпочиваючої малечі та їх батьків проводила команда «Mad Heads» біля фонтану. Діти змогли побігати під час естафети, розмалювати кульки УБА і спробувати розплутати павутинку з дітей і учасників команди «Mad Heads». Глядачі, що були присутні на заході, не стримували своїх посмішок, малеча шалено стрибала і з нетерпінням очікувала цікаві призи – закладки для книг, кульки з логотипом УБА та солодощі.

Далі по плану школярі прослухали урок Лариси Лугової та Ярослави Хіміч «Адвокація як вона є. Все, що ви хотіли дізнатись про адвокацію, але…», де вони ознайомились з основними моментами при плануванні адвокаційної роботи бібліотек: вибір проблеми, визначення мішеней, вивчення ресурсів, створення робочих планів і, насамперед, визначитись - для чого потрібно здійснювати адвокаційну діяльність. Тренери наголосили, що адвокація – це спосіб мислення бібліотекаря.

На завершення дня учасників школи чекала цікава анкета «Якби Ваше життя було фільмом…». Кожен намагався відповісти на декілька питань, які потрібні при створенні фільму: про назву, музичний супровід, кульмінацію, актора, який би найкраще виконав роль у цьому фільмі. А тренер Микола Вірстюк запропонував ознайомитись з кращими безкоштовними програмами для відеомонтажу, можливостями використання мультимедійних матеріалів бібліотек в соціальних мережах.

Четвертого дня учасники школи прослухали змістовні та неординарні уроки під керівництвом тренера Оксани Бояринової. Вона проконсультувала учнів як розробляти інформаційні повідомлення з врахуванням основних елементів комунікацій, що стануть підтримкою для створення позитивного іміджу бібліотеки. Також пані Оксана презентувала тему «Говорить і показує Бібліотека! Робота зі ЗМІ», у якій показала позитивні і негативні моменти співпраці із засобами масової інформації. Далі школярів чекав неформатний урок тренера Лариси Лугової «Попереду на бойовому коні…», тема якого дуже близько стосувалась її особистого професійного становлення як бібліотекаря, лідера та директора Львівської обласної бібліотеки для дітей. Вона дала мудрі поради всім учасникам, які можуть стати рушійними для становлення бібліотечних лідерів, нових директорів.

В цей день учасники школи «Ne-формаt» також  долучились до практикуму, який проходив у місті Яремче, що знаходиться на річці Прут і є розвинутим туристичним центром. Саме у цьому місті, яке завжди насичене туристами, група комунікаторів провела бліц-опитування для визначення думки громадян про діяльність бібліотек та їхній сучасний розвиток.

В останній день роботи школи були презентовані випускні роботи кожної команди, які можна переглянути за цим посиланням - http://libsummercamp.blogspot.com/p/blog-page_13.html, а також всі учасники були нагороджені сертифікатами про участь у Школі, флеш-накопичувачами з навчальними матеріалами та пам’ятними чашками та виданнями від УБА.

Кожен учасник Літньої школи повіз додому валізу вражень, емоцій, креативу, ідей і, звичайно ж, Ne-формаtу, які потім будуть втілені у діяльність бібліотек всієї України.

Фотозвіт дивіться тут - http://www.flickr.com/photos/51235748@N04/sets/72157635278307755/

Блог школи - http://libsummercamp.blogspot.com/

Група на Facebook - https://www.facebook.com/groups/183438331837127/