Міжрегіональний бібліотечний ярмарок, 17-18 липня 2013 р., м.Сімферополь

17 липня 2013 р. на базі Кримської республіканської установи «Універсальна наукова бібліотека ім. І.Я. Франко» (м. Сімферополь, вул. Набережна, 29-а) відбулося урочисте відкриття міжрегіонального ярмарку «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє». Організатори заходу - Міністерство культури Автономної Республіки Крим, Програма «Бібліоміст» і КРУ «Універсальна наукова бібліотека ім. І.Я. Франко».

В урочистому відкритті ярмарку взяли участь Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим, представники Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, Міністерства культури Автономної Республіки Крим, програми «Бібліоміст», бізнесу, ЗМІ, громадськості, бібліотечні фахівці та партнери  бібліотек п'яти південних регіонів України - учасників ярмарку: Миколаївської, Одеської, Запорізької, Херсонської областей, Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.

З вітальним словом до присутніх звернулися Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим Віктор Плакіда, голова Постійної комісії Верховної Ради Автономної Республіки Крим з культури Сергій Цеков, начальник відділу аналізу та прогнозування діяльності бібліотек Міністерства культури України Лариса Нікіфоренко, міністр культури Автономної Республіки Крим Альона Плакіда, заступник директора Програми «Бібліоміст» Мумтаза Абдуразакова.

В. Плакіда звернув увагу на те, що саме бібліотека і книга відіграє найважливішу роль в моральному і особистісному розвитку людини. С. Цеков підкреслив, що уряд Криму повністю підтримує політику розвитку бібліотечних установ. Л. Нікіфоренко вказала на те, яке значення мають заходи такого масштабного рівня для розвитку читання і бібліотек всієї України. А. Плакіда привітала учасників та гостей ярмарку і зазначила, що проведення ярмарку - важливий етап на шляху модернізації інформаційного сервісу та бібліотечно-інформаційного обслуговування користувачів. М. Абдуразакова підкреслила роль бібліотек у поліпшенні якості життя, світосприйняття людини і висловила впевненість у тому, що спільні зусилля бібліотек з просування читання і зміцнення ролі бібліотек у сучасному житті приносять і будуть приносити належні та очікувані результати.

Для учасників і гостей ярмарку була підготовлена ​​різноманітна і насичена професійна програма.

Бібліотечні фахівці Євпаторійської ЦБС провели флешмоб «Будь на хвилі!», КРУ «Універсальна наукова бібліотека ім. І.Я. Франко» - флешмоб «Скажи книзі «Так!», буккросінг «Магія книг». Заходи були спрямовані на залучення громадськості і нових читачів до відвідування бібліотек та розвиток інтересу до книги і читання. Кожен бажаючий отримав рекламний проспект-візитку бібліотек.

Співробітники КРУ «Дитяча бібліотека ім. В.Н. Орлова» запросили всіх бажаючих цікаво, весело і з користю відпочити на БібліоПоляні «Почитаємо - пограємо!». Дітям та їх батькам були запропоновані театралізоване дійство з героями книг Володимира Орлова, майстер-класи з виготовлення орігамі та виробів з солоного тіста, гучні читання книжок з «Жовтої валізки», виконання улюблених пісень на БібліоКараоке, творчі арт-заняття з прикрашення ілюстрацій з улюблених книг. Маленькі гості заходу познайомилися з кримським журналом-конструктором для дітей «Мульті-Світ» і змогли відразу спробувати свої сили в створенні паперових прототипів своїх улюблених літературних героїв.

Цікавим моментом програми стала виставка народної творчості «Місто майстрів», де учасники змогли познайомитися з гончарним і ковальським ремеслом, лозоплетінням, прядінням і ткацтвом, в'язанням, вишивкою, шкіряним виробництвом, карбуванням, мистецтвом миловаріння. Кримські видавництва представили свою друковану продукцію.

Колеги КРЗ «Кримськотатарська бібліотека ім. І. Гаспринського» організували виставку «Знайомтеся: амігурумі!» і проведення майстер-класу з мистецтва живопису по воді ебру - старовинним тюркським видом декорування паперу, котрий досяг в середні століття широкого розквіту і популярності.

Бібліотечні фахівці Миколаївської, Одеської, Запорізької, Херсонської областей, Автономної Республіки Крим продемонстрували свої інноваційні досягнення на 19 презентаційних стендах в Мармуровій залі КРУ «Універсальна наукова бібліотека ім. І.Я. Франко».  Від АР Крим представляли свою роботу чотири республіканські бібліотеки, Євпаторійська, Керченська, Феодосійська, Сімферопольська районна бібліотечні системи, а також Сімферопольська міська ЦБС для дорослих.

Гості ярмарку змогли відвідати презентацію першого номера літературно-художнього журналу «Крим» і привітати переможців конкурсу «БібліоКіноФест 2.0 «Сучасна бібліотека - сучасним людям», познайомитися з рекламними відеороликами Програми «Бібліоміст» та бібліотечними виданнями на виставці «Інноваційна діяльність бібліотек Автономної Республіки Крим».

Під час офіційного закриття міжрегіонального ярмарку Л. Нікіфоренко, А. Плакіда, М. Абдуразакова нагородили пам'ятними дипломами колективи бібліотек південних регіонів України, приз глядацьких симпатій за кращий представлений рекламний стенд був відданий Миколаївській державній обласній універсальній науковій бібліотеці ім. О. Гмирьова.

Частиною професійної програми  ярмарку «Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє» стала робота конференції, яка відбулась  17 - 18 липня 2013 року. Конференція проходила у новому для бібліотечної сфери форматі «Пошук майбутнього». У ній взяли участь начальник управління аналізу та прогнозування діяльності музеїв, заповідників і бібліотек Міністерства культури Автономної Республіки Крим О. Емірова, М. Абдуразакова, бібліотечні фахівці Миколаївської, Одеської, Запорізької, Херсонської областей, Автономної Республіки Крим та їх партнери: представники органів влади, державних служб, бізнес-структур, ЗМІ.

Координатор роботи з партнерами Програми «Бібліоміст» Н. Новакова представила презентацію «Моделі сталого розвитку бібліотек» і висвітлила питання інноваційного розвитку бібліотек України, простежила динаміку оволодіння бібліотечними фахівцями основ комп'ютерної грамотності, використання інструментів онлайн-комунікації, перетворення бібліотечних установ у творчі майстерні, медіатеки, ігрові центри, а також на прикладі бібліотек України відзначила співпрацю з представниками органів влади, міжнародними фондами та організаціями, місцевим співтовариством.

Протягом двох днів співробітники бібліотек та їх партнери працювали в секціях «Інноваційні послуги бібліотек» і «Потреби користувачів бібліотек»; «Персонал бібліотек» і «Бібліотечний маркетинг»; «Інформаційні технології в бібліотеці» та «Партнерство бібліотек», де анонсували і обговорювали рішення, розробили і представили презентації зі сталого розвитку бібліотечних інновацій. Учасники конференції запропонували своє бачення проблемних питань, що стосуються підвищення ролі бібліотек у суспільстві, вплив установ та використання інформаційних технологій для його розвитку, бібліотечного маркетингу, а також взаємовигідного та ефективного партнерства бібліотек з представниками громадськості. Організаторами конференції було зазначено, що особливістю прийнятих рішень за підсумками міжрегіональної ярмарки та конференції для південних регіонів України стала орієнтованість бібліотек на вдосконалення бібліотечно-інформаційного обслуговування та цілеспрямоване застосування алгоритму задоволення потреб користувачів бібліотечних установ, спрямоване на створення найбільш комфортних умов, розширення спектру інформаційних послуг, застосування прогресивних маркетингових прийомів у практиці роботи сучасних бібліотек.

Учасники роботи секцій внесли свої пропозиції щодо вирішення проблем відсутності державної програми інноваційного розвитку бібліотек, слабкого державного фінансування, конструктивного діалогу «Влада - Бібліотека - Громада», недостатнього комплектування сучасною літературою, розвитку бібліотечної фандрейзингу та маркетингу, рівня привабливості професії бібліотекаря, формування ресурсної бази бібліотек і відповідної системи підбору кадрів, інформованості партнерів і громади про можливості бібліотек.

Міжрегіональний захід продемонстрував жителям республіки інноваційні досягнення бібліотек південних регіонів України і підтвердив, що бібліотечні установи в сучасному світі - це не просто хранителі книг, а й прогресивні інформаційні та дозвільні центри, які займають передові позиції в житті сучасної громади.

За матеріалами КРУ «Універсальна наукова бібліотека ім. І.Я. Франко»