Парламентські слухання «Проблеми розвитку українського книговидавництва, книгорозповсюдження та перспективи підтримки книгочитання в Україні»

15 травня 2013 р. у Верховній Раді України пройшли парламентські слухання щодо сучасного стану, проблем і перспектив розвитку вітчизняної книжкової галузі. У слуханнях взяли участь народні депутати України, представники центральних органів державної влади і місцевого самоврядування, видавці і книгорозповсюджувачі, бібліотечні науковці та фахівці, письменники,журналісти, громадські діячі та ін.

Метою Парламентських слухань є створення належних правових, економічних та організаційних умов, які сприятимуть відродженню вітчизняного книговидання. Учасники слухань відзначили суттєві проблеми, які стримують розвиток цієї сфери, насамперед відсутність державної науково обґрунтованої політики, стратегічно зорієнтованої на системний розвиток книговидання і книгочитання.

Від представників бібліотечної спільноти в обговоренні виступила Президент Української бібліотечної асоціації І.Шевченко. Вона зокрема зауважила, що розвиток бібліотечної мережі, її фонди і колекції значною мірою залежать саме від книговидавничої справи і знаходяться нині у незадовільному стані. За статистикою одна українська бібліотека в середньому отримує на рік близько 200 нових видань, що складає на 1 читача всього 0,3 нової книги на рік, а на одного мешканця України – 0,09 нової книги на рік. Водночас за рекомендаціями ІФЛА останній показник має становити 0, 25.

І.Шевченко вкотре озвучила пропозиції Української бібліотечної асоціації стосовно відміни тендерних процедур на придбання інформаційних ресурсів для поповнення фондів бібліотек та віднести ці кошти у державному і місцевих бюджетах до захищений статей. Окремо було наголошено на необхідності розвитку електронного книговидання та укомплектування публічних бібліотек електронними книгами й електронними читанками, збільшення перекладу і видання наукової і технічної книги, літератури для людей з обмеженнями, в т.ч. аудіокниг та шрифтом Брайля.

Детальніше читайте:

- на сайті ВР України

- на сайті Комітету ВР України з питань культури та духовності

- на сайті Держкомтелерадіо