VII Всеукраїнська науково-практична конференція «Бібліотека і книга в контексті часу», 17-18.04.2013, м.Київ

У квітні Київ перетворився у справжню бібліотечну Мекку: круглий стіл «Життєздатність бібліотечних інновацій: пошук шляхів забезпечення» для директорів національних, державних і обласних універсальних бібліотек, керівників відділів культури обласних державних адміністрацій, тренінги в Головному тренінговому центрі Української бібліотечної асоціації, проблемно-модульне навчання «Сучасний інформаційний потенціал бібліотеки для дітей: реалії, проблеми, корпоративні взаємовідносини» в Інституті післядипломної освіти Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв, семінар для працівників обласних юнацьких та дитячих бібліотек та інші професійні заходи. 

Особливо помітною подією стала VII Всеукраїнська науково-практична конференція «Бібліотека і книга в контексті часу», організаторами якої були Міністерство культури України та Національна парламентська бібліотека України.

З вітальним словом від Міністра культури України Л.М.Новохатька виступив його заступник В.С. Балюрко, який зазначив, що Міністерство культури високо цінує працю українських бібліотекарів, «апостолів духовної слави і відродження суспільства», що воно занепокоєно станом матеріально – технічної бази, фондів бібліотек, планує реалізацію цілого ряду програм, спрямованих на поповнення бібліотечних фондів, автоматизацію, створення електронних бібліотек.

Від Комітету Верховної Ради з питань культури і духовності виступила Н. Р. Колесніченко – Братунь, яка повідомила, що буквально напереддень до початку конференції Верховна Рада прийняла рішення про проведення 15 травня 2013 р. Парламентських слухань, присвячених виданню, книгорозповсюдженню української книги та популяризації читання, під час яких, безсумнівно, будуть обговорюватися і питання стану українських бібліотек.

Л.С. Нікіфоренко, начальник відділу аналізу та прогнозування діяльності бібліотек Міністерства культури України проаналізувала стан публічних бібліотек України, нормативно – правову базу управління галуззю та познайомила присутніх з основними проектами Міністерства на 2013 рік. Вона зазначила, що за останні три роки мережа бібліотек скоротилась на 100 одиниць, причиною скорочення є демографічна ситуація, аварійний стан і застаріла матеріально – технічна база бібліотек, особливо у сільський місцевості, а також намагання органів місцевого врядування зекономити кошти за рахунок скорочення мережі закладів культури.

Серед законотворчої та нормативної діяльності Міністерства культури України - підготовка змін до Закону України «Про бібліотеки та бібліотечну справу», розробка проектів положень про обласну юнацьку бібліотеку, обласну дитячу бібліотеку, обласну універсальну наукову бібліотеку, потребує змін нормативна документація про платні послуги, що надаються закладами культури.

Учасників Конференції поінформували про масштабний проект Міністерства культури України -   заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка та проект, який підтримує Міністерство культури: «Публічні бібліотеки – мости до е-врядування». Л.С. Нікіфоренко закликала усі бібліотеки активізувати діяльність із формування електронних ресурсів, у т.ч. Електронної бібліотеки «Культура України» та електронного ресурсу «Шевченкіана»,  на основі координації та кооперації.

Цікавих, змістовних, небайдужих виступів на Конференції було багато: генеральний директор Національної парламентської бібліотеки України та віце-президент Української бібліотечної асоціації Т.І. Вилегжаніна зазначила, що в сьогоднішніх непростих умовах бібліотеки мають надзвичайно виважено витрачати бюджетні кошти, визначати пріоритети, досягати економії за рахунок створення корпоративних проектів, генерації ресурсів; Л.Ф. Перелигіна, голова ЦК Профспілки працівників культури України розповіла про буквально «фронтові будні» профспілки, яка протидіє руйнації установ культури; Т.В. Новальська, професор Київського національного університету культури і мистецтв підняла питання підготовки кадрів для бібліотек України, проблеми забезпечення молодих спеціалістів роботою, їх відповідності вимогам до сучасних бібліотек. На Конференції були присутні й зарубіжні гості: С.О. Басов, завідувач науково -  методичного відділу Російської національної бібліотеки та А.Пумпура, директор публічної бібліотеки міста Вентспілс з Латвії, які говорили про проблеми і досягнення бібліотек своїх країн.

Нікого не залишив байдужим пристрасний виступ академіка М.Г.Жулинського, директора Інституту літератури ім.Т.Шевченка НАН України «Ну що б, здавалося, слова…»: Тарас Шевченко і українська книга». Доповідач поділився з присутніми своїми роздумами про велич Шевченка і його вплив на пробудження українського народу. Він зазначив, що ми, українці, мало знаємо, мало читаємо Шевченка. «Це той поет, це та людина, яка, по суті, зберегла українську націю», - сказав М.Г.Жулинський, - «Думаючи про ювілей Шевченка, ми повинні пам`ятати, яке подвижництво стояло за тими українцями, що створювали українську книгу, який шлях пройшла українська книга! Культ книги – це найперша цивілізаційна ознака народу, нації, тому наша мета – відродження любові до читання, до українського слова».

Презентації з Конференції дивіться в закритому розділі «Навчальні матеріали семінарів та тренінгів» на порталі УБА.