Експертне обговорення «Роль бібліотек у забезпеченні доступу громадян до інформації та електронного урядування» з представниками влади, 2 квітня, 2013 р., м.Київ

2 квітня 2013 р. Українська бібліотечна асоціація спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань культури і духовності за підтримки Програми сприяння Парламенту ІІ провела експертне обговорення «Роль бібліотек у  забезпеченні доступу громадян до інформації та електронного урядування», на яке було запрошено народних депутатів України - членів Комітету ВРУ з питань культури і духовності, Комітету ВРУ з питань інформатизації та інформаційних технологій, Комітету ВРУ з питань науки і освіти, Комітету ВРУ з питань свободи слова та інформації, Комітету ВРУ з питань державного будівництва та місцевого самоврядування, Адміністрації Президента України та Секретаріату Кабінету Міністрів України.

Під час обговорення розглядалися такі питання:

1. Роль бібліотек у гуманітарному розвитку, збереженні та популяризації культурної спадщини.

2. Роль бібліотек у розвитку інформаційного суспільства та електронного урядування.

3. Роль бібліотек у забезпеченні доступу громадян до інформації.

4. Роль бібліотек у розвитку освіти, науки, запровадженні інновацій.

5. Роль бібліотек у розвитку громади та місцевого самоврядування.

Українську бібліотечну асоціацію представляли президент та віце-президенти УБА Шевченко І. О, Вилегжаніна Т. І. та Ковальчук Л. І. Модератом зустрічі виступила Валентайн Елеонора, директор ПСП ІІ.

У своєму виступі І.О.Шевченко акцентувала увагу на потребах держави і суспільства та можливостях бібліотек, ознайомила учасників обговорення з ініціативами УБА, спрямованими на інформатизацію книгозбірень, упровадження інновацій в обслуговуванні та навчанні користувачів, підвищенні фахового рівня бібліотекарів, перетворення бібліотек у центри розвитку громади і місцевого самоврядування та ін. Президент УБА наголосила, що на сьогодні бібліотеки очікують від влади:

- фінансування Державної програми “Бібліотека ХХІ”;

- розробки нових державних програм, наприклад “Поповнення бібліотечних фондів”,  “Мобільна бібліотека”;

- підтримки промоакції загальнодержавного рівня “Читай! Формат не має значення”

- фінансового, технічного, технологічного залучення бібліотек до реалізації Концепції розвитку електронного урядування та Плану дій з упровадження в Україні Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд»;

- відміни тендерів на закупівлю книг для поповнення фондів бібліотек та віднесення видатків на придбання книг і періодичних видань, оплату доступу до інтернету до захищених статей бюджету;

- створення модельних публічних бібліотек.

В обговоренні взяли участь:

1. Федорчук Ярослав Петрович (народний депутат України, голова підкомітету у справах релігій), який запропонував бібліотечній громадськості долучитися до розробки проекту Закону України «Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України (щодо модернізації бібліотек та розвитку бібліотечної справи)».

2. Яворівський Володимир Олександрович (народний депутат України, голова підкомітету з питань книговидання, книгорозповсюдження та відзначення пам`ятних дат), який наголосив на важливій культурно-просвітницькій функції публічних бібліотек, особливо сільських, та поінформував про ті кроки, яких вживає Комітет ВРУ з питань культури і духовності для розв’язання проблемних питань.

3. Матіос Марія Василівна (народний депутат України, секретар Комітету ВРУ з питань культури і духовності), яка, зокрема, зупинилася на організаційних питаннях програми «Українська книга».

4. Левченко Ольга Володимирівна (народний депутат України, член Комітету ВРУ з питань культури і духовності), яка розповіла про власний досвід співпраці з бібліотеками Дарницького району м.Києва та запропонувала своє сприяння у створенні соціальної реклами бібліотечних послуг.

5. Євтушенко Лідія Григорівна (головний спеціаліст департаменту регіонального розвитку Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України), яка запросила бібліотеки до участі у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування.

6. Сініцин Олексій (заступник голови ГО «Філософія серця») привернув увагу учасників обговорення до можливостей навчання користувачів бібліотек механізму отримання адміністративних послуг.

7. Колесніченко-Братунь Наталія Ростиславівна, завідуюча секретаріатом Комітету ВР з питань культури і духовності, наголосила на важливості та необхідності проведення такого заходу як експертне обговорення для поглиблення розуміння законодавцями проблем які постають сьогодні перед бібліотеками та ролі бібліотечних закладів у розвитку інформаційного суспільства. Також п. Колесніченко-Братунь відмітила, що Комітетом розглядається питання щодо проведення парламентських слухань з цього приводу.

Інформацію про експертне обговорення дивіться також:

На сайті Верховної Ради України - http://iportal.rada.gov.ua/news/Novyny/Povidomlennya/75117.html

На сайті ГО «Філософія серця» http://fs.edukit.vn.ua/news/id/59