Українська делегація на 8 Бібліотечному конгресі у Ляйпцігу 2022

Однією з найбільших бібліотечних подій Європи є Бібліотечний конгрес у Німеччині, який організовує Bibliothek & Information Deutschland. Ця організація є парасольковим консорціумом, що об’єднує бібліотечні асоціації та установи. Раз на 3 роки щорічний Бібліотечний конгрес проводиться у Ляйпцігу. І зазвичай обирається країна-почесний гість Конгресу. Цьогоріч такою країною стала Чеська Республіка. Присутність Чеської Республіки на конгресі знаменує початок трирічної фази співпраці між Німеччиною та Чеською Республікою, в межах якої контакти та професійний обмін між двома країнами мають бути інтенсифіковані в довгостроковій перспективі.

0

Тема 8 Бібліотечного конгресу у Ляйпцігу 2022 ‒ «Створюємо вільні простори». Конгрес проходив з 31.05 по 2.06 у гібридному форматі. Протягом цих трьох днів понад 200 лекцій, дискусій та воркшопів у Конгрес-центрі були присвячені актуальним викликам та важливим питанням майбутнього для бібліотек. І 40 з них транслювались онлайн. Учасниками стало понад 2000 бібліотечних фахівців та партнерів з різних країн. Девіз Конгресу пов’язаний з темою 2022 року міста Ляйпціга: «Leipzig – Freiraum für Bildung» (Ляйпціг – безкоштовні місця для освіти). Бібліотеки – це не лише місце для самоорганізованого обміну, вони також активно супроводжують людей на різних етапах життя. Все починається з дітей, які роблять свої перші кроки у світ медіа в дитячій бібліотеці, для підлітків –  підтримка в школі, навчання до літніх людей, які хочуть розширити свої цифрові навички».

Звичайно, війна в Україні не проходить повз такі заходи. «З огляду на драматичні події в Україні, роль бібліотек як гарантів свободи інформації та як місця участі громадянського суспільства як ніколи актуальна: бібліотеки створюють простір для формування демократичної думки, сприяють участі у соціальному діалозі та уможливлюють процеси навчання протягом усього життя. Однак, без підтримки федеральних, державних та місцевих органів влади бібліотеки не можуть впоратися з цими завданнями», – каже д-р Сабіна Гоміліус, президентка Bibliothek & Information Deutschland.

Завдяки надійному партнеру ВГО Українська бібліотечна асоціація Goethe-Institut в Україні та програмі культурних обмінів Bibliothek & Information International від Bibliothek & Information Deutschland 8 бібліотечних фахівців стали учасниками цьогорічного Бібліотечного конгресу у Ляйпцігу. Нашою місією було не тільки обмінятись досвідом, а й розказати про події в Україні й трансформації у роботі бібліотек, сприяти співпраці та підтримці України.

Валентина Ярощук, директорка Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки та голова Рівненського обласного відділення Української бібліотечної асоціації, розповіла про досвід роботи регіональних бібліотек, чим займалися у мирний час та як усе змінилось під час російської агресії, про допомогу тимчасово переселеним українцям. Обговорювали шляхи співпраці та допомоги німецьких бібліотекарів бібліотекам України, а саме: робота з електронними ресурсами, збереження національної спадщини, відновлення приміщень, бібліотечних фондів. Колеги з Німеччини бажають і можуть допомогти українським громадянам з різних областей, Рівненської зокрема. Сподіваємося, що така співпраця між бібліотеками допоможе у підтримці та відновленні України.

1

Ukrainian libraries in wartime – назва сесії, яка присвячена Україні у воєнний час. Вікторія Польова, адміністративна координаторка Виконавчого офісу, заступниця голови Молодіжної секції ВГО Українська бібліотечна асоціація розказала про загальну ситуацію та внесок Асоціації в культурному та інформаційному просторі.

2

Катерина Косинська, заступниця директора Наукової бібліотеки Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова, голова Молодіжної секції ВГО Українська бібліотечна асоціація поділилася інформацією про роботу університетських бібліотек і підтримку навчання та науки у воєнний час.

3

Анастасія Літашова, завідувачка відділу Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки, заступниця голови Молодіжної секції ВГО Українська бібліотечна асоціація окреслила напрямки роботи публічних бібліотек України та допомоги громаді й військовим. Вона також поділилася власним болючим досвідом двічі переміщеної бібліотеки.

4

Ольга Дубова, завідувачка відділом документів іноземними мовами Національної бібліотеки України для дітей, членкиня Української асоціації працівників бібліотек для дітей поінформувала про стан та роботу мережі дитячих бібліотек, зокрема Національної бібліотеки України для дітей та підтримки українських дітей під час війни.

11

Аудиторія була розчулена. Деякі колеги з закордонних бібліотек не уявляли масштаби війни України і наскільки варварські та антигуманні дії здійснюються проти української культури й українського народу. Багато представників іноземних бібліотечних асоціацій виявили бажання допомогти українським бібліотекам та бібліотекарям.

6

Також під час Конгресу українські бібліотекарі дали інтерв'ю про ситуацію в Україні та роботу бібліотек у воєнний час для радіо Deutschlandfunk Kultur. Послухати інтерв’ю можна за покликаннями тут або тут. Продовжуємо інформувати широку громадськість про вторгнення та окупацію територій України російськими агресорами. Висвітлюємо ситуацію про війну, боремося за майбутнє України!

7

Слава Україні!

Вікторія Польова,

Адміністративна координаторка Виконавчого офісу ВГО Українська бібліотечна асоціація