Українська бібліотечна асоціація
Бібліоміст
Шановний, Гість! вітаємо Вас на сайті УБА

З 3 по 26 червня 2020 р. пройшов перший цикл навчання за проєктом «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги», що підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи.

Основна мета проєкту - навчити бібліотекарів з України та Білорусі створювати інноваційні бібліотечні послуги, які розвиватимуть культурні та творчі індустрії цих країн, з використанням спеціальної методології «Дизайн-мислення для бібліотек».

Семінари і тренінги відбувались в онлайн-форматі, участь у них взяли 33 учасника з України та Білорусі, відібрані до участі в проєкті на конкурсній основі.

За тематикою навчання розкривало такі питання:

  • культура як м’яка сила впливу на суспільство;
  • міграція креативності зі світу мистецтва в світ економіки та бізнесу;
  • природа креативності, становлення креативного класу та значення креативної економіки в сучасному світі, чинники та способи управління рівнем креативності;
  • динаміка розвитку креативних індустрій в Україні. Бізнес-моделі креативних бізнесів в Україні та світі;
  • бібліотека в культурних та креативних індустріях;
  • партнерство бібліотеки з культурними інституціями та організаціями;
  • дизайн-мислення для бібліотек;
  • створення цінності в бібліотеці.

Тренерами були бібліотекарі з DOKK1 (Орхус, Данія), експерти Міжнародної асоціації Культура і Креативність та ВГО Українська бібліотечна асоціація.

101815073 3301462646607140 330373608548013150 n

Вивчаючи методологію «Дизайн-мислення для бібліотек», учасники проєкту навчились формулювати дизайн-виклик (дизайнерську проблему), проводити інтерв’ю, створювати прототипи своїх ідей та послуг, а також тестувати та удосконалювати ці прототипи.

106003039 3338348449585226 9057671963182731831 o

Ідеї нових бібліотечних послуг, розроблені під час навчання, стосуються розвитку таких сфер культурних та креативних індустрій, як культурна спадщина, образотворче мистецтво, аудіо-візуальний сектор, перфомативні види мистецтва, література та ін.

Наприклад, у Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка планують створити студію друку літературних цитат, щоб виявити творчий потенціал своїх користувачів і матеріалізувати його. У бібліотеці-філії №3 Херсонської централізованої бібліотечної системи мають намір розробити та впровадити серію тренінгів зі створення коміксів для молоді. У бібліотеці ім. В.А.Симоненка для дітей Централізованої бібліотечної системи Голосіївського району м.Києва прагнуть познайомити з традиційною вишивкою та етнографією матусь дітей з інвалідністю та жінок з сімей у складних життєвих ситуаціях.

Відгук учасниці проєкту з України, Кіріллової Марини, зав. методико-бібліографічним відділом Добропільської міської централізованої бібліотечної системи Донецької обл.:

Подаючи заявку на участь у проєкті «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги», навіть не думала, що отримаю «вау-ефект»! Тим паче, що реалізація проєкту співпала з впровадженням карантину. Не встигла отямитись, а вже позаду червень і перший етап онлайн-тренінгу.

Метод дизайн-мислення, якому нас навчали данські тренери, перевертає свідомість і змушує подивитися на користувача бібліотеки як на головну особу. Практичні завдання, робота в групах, постійна підтримка тренерів та кураторів, спілкування з учасниками проєкту (а нас, до речі, аж 33 представники з України та Білорусі) – все це надихало та допомогло визначитися з ідеєю й створити прототип інноваційної бібліотечної послуги. Наразі, час тестувати нову послугу.

Відгук учасниці проєкту з Білорусі, Ольги Вовк, представниці Білоруської бібліотечної асоціації:

Могу сказать, что тренинг местами оказывался совершенно неожиданным. Все мы почитали заранее, конечно, чего ждать и что это такое, и все равно не были готовы.

Выход за пределы комфорта на протяжении всего тренинга – пусть не всегда приятное, но полезное ощущение. Записала много полезных лайфхаков и идей в работе – от тренеров и украинских коллег. Даже в темах, в которых разбиралась хорошо, было что записывать и переосмысливать.

Отдельно хочу отметить профессионализм коллег из УБА – они разбираются и могут сами выступать экспертами в темах, которые сложно назвать чисто библиотечными. Не боятся критиковать и делать замечания – в нашем приторно-сладком библиотечном мирке это дорогого стоит. И фидбек от них – наравне с фидбеком от тренеров – для меня был одним из самых важных моментов тренинга.

До початку другого циклу навчання, який стартує 14 липня, учасники мають удосконалити свої ідеї та прототипи, а також провести тестування серед цільової аудиторії. Також у липні 2020 р. переклад методології «Дизайн-мислення для бібліотек» українською мовою буде розміщений у відкритому доступі для всіх бажаючих.

Очікуємо, що з 1 вересня 2020 р. будуть впроваджені принаймні 30 інноваційних бібліотечних послуг, які будуть презентовані під час XI Львівського міжнародного бібліотечного форуму.

instruction

Членський квиток УБА

fakeNewsБібліотеки міста Києва Бібліотеки міста Києва Бібліотеки міста Києва biblioForum