Українська бібліотечна асоціація
Бібліоміст
Шановний, Гість! вітаємо Вас на сайті УБА

20 – 21 квітня віце-президент УБА Валентина Пашкова, член Президії УБА Лариса Лугова та активісти Асоціації Ярослава Хіміч, Юлія Кашпрук і Катерина Сухоребська на запрошення Польського інституту книги взяли участь у ІІІ Міжнародному семінарі циклу «Бібліотека Нова. Як підготувати колектив бібліотеки до нових викликів».

1

І ось ми у Варшаві. На семінар приїхали керівники воєводських, міських і повітових бібліотек з цілої Польщі. Всім цікаво було послухати як працюють найуспішніші бібліотеки Європи. А послухати було що і кого. Кароля Шелле – Вольф, директор Публічної бібліотеки в Ганновері, наголошувала на тому, що бібліотеки сьогодні мають бути «еластичними» і одразу реагувати на потреби громади. Напевне саме ця еластичність допомагає бути успішною ганноверській бібліотеці. А бібліотеці між, іншим, 575 років! Маріє Остергард, керівник програм активізації громадськості, співпраці і комунікації знаменитої бібліотеки Dokk1 датського міста Орхус, назвала свою презентацію «Зміна способу мислення в бібліотеках публічних». Як ви розумієте, йшлося про зміну способу мислення як бібліотекарів, так і громади. Датчанам пощастило. Вони будували приміщення для своєї бібліотеки (18 тисяч квадратних метрів!) і робили нову концепцію під нову бібліотеку. До проектування бібліотечного простору були залучені не тільки архітектори, дизайнери, інженери і експерти-бібліотекарі. Кожен відвідувач бібліотеки, кожен мешканець міста міг висловити свою думку: що, де, як має бути розташовано, в які години має працювати бібліотека, що в ній відбуватиметься. Розповіла Маріє і про результат цього спільного бібліотекотворення: щоденно бібліотеку відвідує понад 4000 (!) відвідувачів. Штат бібліотеки – 50 працівників.

3

4

Наступного дня на майстер-класі ми розглядали цей процес у деталях. Як впорядкувати простір бібліотеки в новий спосіб? Датчани визначили модель чотирьох просторів у бібліотеці: простір навчання, натхнення, зустрічей і спілкування, творчості. А потім ми малювали бібліотеки своєї мрії і визначали, де буде той чи інший простір. Але не в звичний для нас спосіб: прийшов директор і сказав - стелаж туди, шафу туди. Ні! Ми вигадували конкретних відвідувачів-персонажів - чоловік, жінка, вік, професія, родина, хобі, домашні тварини, друзі, життєві драми і т. ін. і під тих конкретних персонажів, з їх точки зору планували свої омріяні бібліотеки. Скільки туалетів потрібно нашому герою, які меблі, які кольори, як він буде пересуватися по бібліотеці і ще багато чого.

Поки ми з Юлею активно працювали на майстер-класах, решта членів нашої делегації рушили на знайомство з бібліотеками Варшави. Але про це в наступних серіях J.

На семінарі на нас також чекала приємна подія: Едвалдас Балтрунас, представник EIFL, вручив Львівській обласній бібліотеці для дітей премію за інновації.

2

2a

А далі ми вирушили до Вроцлава, цього міста-красеня, з яким українців, особливо львів’ян, пов’язують тисячі ниточок. На момент нашого прибуття у Вроцлаві було особливо культурно і багатолюдно. Ще б пак: одночасно на культурних майданчиках міста відбувалися заходи, присвячені надання місту титулів Світової столиці книги і Європейської столиці культури, а також вирували імпрези Львівського місяця.

6

6a

7

Ми поблукали вуличками прекрасного міста, походили по Львівській вуличці,

8

8a

привітались з величезною кількістю земляків, відвідали презентацію ду-у-у-же цікавої художниці – ілюстратора, письменниці Івони Хмелевської,

9

концерт незрівняної Мар’яни Садовської,

10

і це все було просто захоплююче, …але ж ми бібліотекарі, і звичайно ж, не могли оминути вроцлавські бібліотеки. Побували в мультицентрі, хоч і не новий вже, а й надалі популярний у малих вроцлав’ян , потім Йоланта Словік, заступник директора публічної бібліотеки Вроцлава, показала нам нову філію - Бібліотеку Графіт. В одному з районів Вроцлава відкрили офісний центр, а на першому поверсі була запланована торговельна галерея. Але торгівля йшла незадовільно і на цьому місці відкрили… бібліотеку! Вона невеличка, функціональна, продумана і дуже модернова.

11

12

13

Особливо зацікавили нас акції, які з нагоди Всесвітнього дня книги і отриманих Вроцлавом титулів (див. вище) проводили наші колеги у місті. Наприклад, ті, хто в цей день читав у трамваї, - їздили безкоштовно, а в деяких трамваях усміхнені бібліотекарі роздавали пасажирам-читачам троянди і закладинки до книг.

А в 5-ти торговельних галереях міста одночасно тривав проект «Модна книжка» - у вітринах магазинів «BigStar» найкращі читачки бібліотек Вроцлава демонстрували одяг, книжки і читання.

14

15

Відтепер Вроцлав асоціюватиметься у нас і з «кримінальним чтивом». В переповненому театрі «Капітоль» відбувалась надзвичайно цікава зустріч з Ю Несбьо – знаменитим норвежцем-автором детективів,

16

а одна з філій бібліотеки заінтригувала прихильників детективного жанру, запропонувавши їм участь в «Ночі криміналу» - літературно-кримінальній міській грі, зустрічі з авторами детективів і розплутуванні карколомних загадок злочинного світу.

У Вроцлаві нам пощастило зустрітися з Президентом ІФЛА Донною Шідер. І хоч ця зустріч не була офіційною, ми обговорили питання участі української делегації у Конгресі ІФЛА у 2017 році. Конгрес відбудеться наступного року саме у Вроцлаві.

17

Наостанок нашого перебування у Вроцлаві ми були запрошені на інаугураційний бенкет з нагоди отримання містом титулів Світової столиці книги і Європейської столиці культури. На бенкеті зібрався справжній культурний бомонд: президент міста, письменники, діячі культури, зарубіжні гості і дипломати. На бенкеті ми познайомились з Надзвичайним і Повноважним Послом України в Польщі Андрієм Дещицею, розповіли йому трохи про наші бібліотеки та УБА, він пообіцяв, що обов’язково завітає у Львівську обласну бібліотеку для дітей, а ми його чекаємо, бо знаємо, що слово цього чоловіка надійне і міцне.

18

Найхвилюючим моментом для мене став виступ на бенкеті. Від УБА, від всіх українських бібліотекарів я дякувала Польщі за дружбу, за допомогу і за співпрацю. Дякувала і вірила, що ця співпраця продовжуватиметься й надалі, адже вже стільки зроблено разом на шляху до Нової Європейської Бібліотеки.

19

20

До побачення, Польща, до нових зустрічей!

Лариса Лугова, директор Львівської обласної бібліотеки для дітей, член Президії УБА

instruction

Членський квиток УБА

fakeNewsmap web 2biblioForum

Найближчі події

25.06.2021 / «Один світ, одна бібліотечна мережа» ‒ відкрита реєстрація для участі в онлайновій конференції «Працюємо на міжнародному рівні для бібліотек», 25.06.2021 р.
29.06.2021 / VІІІ Всеукраїнська літня школа адвокації для бібліотекарів, 29 червня – 2 липня 2021 року, м. Суми і Сумська область, онлайн
13.07.2021 / ІV Літня школа молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації “Виклики сьогодення & Перезавантаження”, 13-16 липня 2021 р., Закарпатська обл.
17.08.2021 / Всесвітній бібліотечний та інформаційний конгрес ІФЛА вперше онлайн, 17-19.08.2021 р.
19.08.2021 / Всеукраїнська науково-практична конференція «Тенденції розвитку освітянських бібліотек в інформаційному суспільстві», 19-20.08.2021 р.
28.08.2021 / Четверта тиха вечірка у Харкові – ефір по всій Україні
15.09.2021 / XIІ Львівський міжнародний бібліотечний форум, 15-18 вересня 2021 р.
05.10.2021 / «Бібліотека. Наука. Комунікація. Від управління ресурсами – до управління знаннями», 5-7.10.2021 р.
21.10.2021 / ХХІV Всеукраїнська науково-практична конференція «Короленківські читання 2021», 21.10.2021 р.