100 комп’ютерів передано для бібліотек Житомирської області в межах проєкту Дія.Цифрова освіта

Міністерство цифрової трансформації України разом із партнерами розпочали передання 100 комп’ютерів сільським бібліотекам Житомирської області в межах проєкту Дія.Цифрова освіта

Офіційне передання відбулося 18 жовтня 2021 р. в Житомирській обласній універсальній науковій бібліотеці.

Zhytomyr Photo

Це частина масштабної ініціативи з передання 5000 комп’ютерів бібліотекам в різних регіонах країни. Наразі 13 областей України вже отримали понад 3000 комп’ютерів. На реалізацію проєкту не витрачені кошти державного бюджету, бо це стало можливим завдяки партнерам: Favbet Foundation, Офіс Президента України, Асоціація розвитку туризму, ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Заступник Міністра цифрової трансформації України з питань євроінтеграції Валерія Іонан зазначає: «Забезпечення сучасною технікою бібліотек дозволить їм трансформуватися в офлайн-хаби цифрової освіти, що відіграватимуть важливу роль у розвитку цифрової грамотності мешканців у регіонах».

Президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація Оксана Бруй наголошує: «Одним із основних завдань будь-якої бібліотеки є надання можливості кожному і кожній навчатися протягом життя, здобувати нові знання, вміння та навички. А в сучасному світі цифрові навички є обов'язковими. Тому цей проєкт є насправді важливим. Адже він про потреби людей та майбутнє».

Детальніше тут.

Міжнародний тиждень відкритого доступу «Це важливо – як ми відкриваємо знання: справедлива участь», 25-31 жовтня 2021 р.

З 25 по 31 жовтня 2021 року в світі проходить Міжнародний тиждень відкритого доступу.

Гасло цього року: «Це важливо – як ми відкриваємо знання: справедлива участь». Його метою є об'єднання знань та мобілізація громадянського суспільства задля забезпечення вільного та рівного доступу до освітніх ресурсів і результатів наукових досліджень між дослідниками з розвинених країн та країн, що розвиваються. Особливої ваги це питання набуває в умовах пандемії та закритих кордонів між країнами, що актуалізує суспільну потребу в відкритій науці.

OAW 2021

Долучайтеся до світової спільноти у відзначенні Тижня відкритого доступу!

 • Зареєструйтесь на сторінці Міжнародного тижня відкритого доступу;
 • Приєднуйтесь до спільноти Open Access Ukraine, щоб обмінюватися думками та ділитися кращими практиками;
 • Зареєструйте свій захід у загальній програмі Міжнародного тижня відкритого доступу в розділі «Events»;
 • Діліться своїми активностями на Facebook в групі @Open Access week in Ukraine з хештегами #OAweek #OAweekUA;
 • Використовуйте банер Міжнародного тижня відкритого доступу у своїх заходах. Завантажити банер можна тут.

Зробімо доступ до знань вільним!

 

Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек «Краєзнавство в шкільній бібліотеці: нові традиції та цінності», 1-31 жовтня 2021 р.

З 1 по 31 жовтня в рамках Міжнародного місяця шкільних бібліотек щорічно проводиться Всеукраїнський місячник шкільних бібліотек (наказ МОН України від 12.08.2014 № 931)

Гасло цього року: «Краєзнавство в шкільній бібліотеці: нові традиції та цінності».

School Lib Month 2021

Пропонуємо вашій увазі Рекомендації щодо проведення у 2021 році Всеукраїнського місячника шкільних бібліотек, підготовлені Державною науково-педагогічною бібліотекою України імені В.О.Сухомлинського НАПН України спільно з ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» МОН України.

islmonthlarge

 

 

Інформацію про Міжнародний місяць шкільних бібліотек (International School Library Month, ISLM 2021) читайте тут.

 

Голосуймо за українських авторів – номінантів Центральноєвропейської літературної премії Angelus

Цього року Angelus буде вручений вшістнадцяте. Як і минулого року, автор книги-переможниці отримає відзнаку в розмірі 150 000 злотих. Крім того, усі фіналісти отримають 5 тисяч злотих в номінаціях, а винагорода за переклад складе 40 000 злотих.

Lit Prize 10 2021 image

Ім’я лауреата чи лауреатки цьогорічного видання буде оголошено 16 жовтня 2021 р. під час спільного урочистого заходу Angelus та вручення вроцлавської поетичної нагороди Silesius. Це також стане кульмінацією фестивалю Бруно Шульца, який в цей час відбувається у Вроцлаві. Отже, ось книги, які потрапили до фіналу:

 1. Катерина Бабкіна, Мій дід танцював краще за всіх. Перекл. Богдан Задура, Warsztaty Kultury (Україна)
 2. Петро Яценко, Магнетизм, пер. Марцін Гачковський, Wydawnictwo Warstwy (Україна)
 3. Міхал Комар, Приховане, Czyły Barbarzyńca Press (Польща)
 4. Сергій Лебедєв, Дебютант, пер. Гжегож Шимчак, Wydawnictwo Claroscuro (Росія)
 5. Сігітас Парульскіс, Темрява та партнери, пер. Ізабела Корибут-Дашкевич, Wydawnictwo Czarne (Литва)
 6. Володимир Рафєєнко, Довгі часи, пер. Анна Урсуленко та Марцін Гачковський, Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej (Україна)
 7. Мирослав Тричик, Осколок. Брехня сильніша, ніж смерть, Wydawnictwo Znak Literanova (Польща)

Книги відбирало журі у складі: Микола Рябчук (голова), Марцін Сенський, Уршула Гленськ, Ришард Криніцький, Анна Насіловська, Малгожата Шпаковська та Пьотр Слівінський.

Протягом багатьох років читачі Польщі вболівали за вітчизняних авторів, які першими отримають Angelus. До фіналу потрапляли книги, в т.ч Ольги Токарчук, Анджея Стасюка, Маріуш Щиґела, але першим і єдиним польським автором, який наразі отримав цю нагороду, був Мацей Плаза у 2018 році (журі оцінило його "Робінзон у Болехові"). В останніх двох роках домінували письменники з Балканського півострова: Георгій Господінов (Болгарія) переміг у 2019 році, а Горан Войнович (Словенія) ‒ у 2020 році. Вражає цьогорічне панування українських книг (у фінал потрапило три книги), яке певним чином вписується у всю історію премії. Адже найбільше Angelusa здобули українські автори: Юрій Андрухович ‒ 2006, Оксана Забужко ‒ 2013, Сергій Жадан ‒ 2015. Третій раз поспіль виходить у фінал російський письменник Сергій Лебедєв, торішній лауреат премії глядацьких симпатій ім Наталії Горбанєвської. Це короткі статистичні цікавинки, в підсумку все вирішить журі.

Є можливість взяти участь у визначенні письменника на приз глядацьких симпатій ім. Наталії Горбанєвської – відзнаку, яка з 2020 року присвоюється читачами за результатами онлайн-опитування, яке організовує Вроцлавський будинок літератури та нагороджує переможця тримісячною стипендією для перебування письменника у Вроцлаві. Цього року голосування розпочалося 9 вересня і завершиться 15 жовтня.

Ви можете віддати свій голос на вебсайті www.angelus.com.pl

Засновником Центральноєвропейської літературної премії Angelus є місто Вроцлав.

Оператор премії: Вроцлавський дім літератури.

Інформаційні спонсори: „Pismo. Magazyn opinii”, „Książki. Magazyn do czytania”, „Nowa Europa Wschodnia”, „New Eastern Europe”, „Gazeta Wyborcza. Wrocław”, Radio RAM, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Lubimyczytac.pl oraz wroclaw.pl

II Чернівецький обласний онлайновий Ярмарок бібліотечних послуг «Це цікаво місцевій громаді»

28 вересня 2021 р., напередодні відзначення Всеукраїнського дня бібліотек, на базі регіонального тренінгового центру (РТЦ) Чернівецької ОУНБ ім. М. Івасюка в онлайн-форматі відбувся перегляд відеоекспозицій учасників Ярмарку бібліотечних послуг.

Che1

Головним координатором підготовки та проведення Ярмарку була Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка, яка здійснювала його організаційне, методичне, консультативне та інформаційне забезпечення. Співорганізатор Ярмарку ‒ Чернівецьке обласне відділення Всеукраїнської громадської організації Українська бібліотечна асоціація.

Che2

Ярмарок проводився з метою виявлення, популяризації та впровадження сучасних бібліотечних послуг, творчих ініціатив, оригінальних, нестандартних ідей, які сприяють успішному розвитку громад, обміну креативним досвідом, підвищують суспільний статус бібліотеки і бібліотекаря.

Che3

До участі у Ярмарку було надіслано 19 заявок від міських, селищних та сільських бібліотек територіальних громад області, бібліотекарі яких є членами Чернівецького ОВ ВГО Українська бібліотечна асоціація. Після попереднього перегляду журі для онлайн-показу відібрало 12 відеопрезентацій, в яких висвітлено дійсно нові, сучасні, креативні послуги.

Під час перегляду робіт журі звертало увагу на відповідність темі послуги, інноваційність, логічність, чіткість викладення презентацій, впровадження послуги в роботу бібліотек, а також наявність рекламної продукції, пов’язаної з темою послуги.

Перше місце отримала центральна бібліотека Централізованої бібліотечної системи Сокирянської міської ради за представлену послугу «Креативний бібліопростір Hand Made» (бібліотека – територія творчості).

Che4

Друге місце посіла Сторожинецька центральна бібліотека КЗ «Централізована бібліотечна система» Сторожинецької міської ради за проєкт «Навчайся та читай найкраще з бібліотекою» (креативна промоція читання, у т.ч. через соціальні мережі).

Che5

Третє місце здобула Чорногузівська сільська бібліотека Вижницької територіальної громади за презентацію «Маленька територія – великі можливості» в рамках проєкту з екологічного інформування та виховання дітей та молоді своєї громади «За чисте довкілля».

Переможці Ярмарку отримали цінні подарунки від Чернівецького ОВ ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Поза конкурсом продемонструвала свою презентацію–послугу під назвою Аудіопроєкт «Reised by books – вихований книжками» (аудіоподкасти на допомогу онлайн-школі) КУ «Чернівецька обласна бібліотека для дітей» спільно з Управлінням патрульної поліції в Чернівецькій області

Учасники онлайнового Ярмарку змогли в прямому ефірі на платформі Zoom побачити презентації заключного етапу та висловити свої думки і побажання. Модераторка заходу – Алла Лупан, головна методистка науково-методичного відділу обласної книгозбірні.

Che6

Сучасні послуги бібліотек територіальних громад області, презентовані на Ярмарку, будуть узагальнені та запропоновані для впровадження в практику роботи.

Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності – 2021: продемонструймо внесок бібліотек України

literacy week web

Враховуючи потужну роль, яку відіграють бібліотеки у навчанні населення медіаграмотності, ВГО Українська бібліотечна асоціація запрошує бібліотекарів долучитися до відзначення Всесвітнього тижня медійної та інформаційної грамотності-2021.

Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності, співорганізаторами якого цього року виступають ЮНЕСКО та Південна Африка, відбуватиметься з 24 по 31 жовтня 2021 р. за темою: «Media and Information Literacy for the public good ‒ Медійна та інформаційна грамотність для суспільного блага».

У нинішній екосистемі складних, а іноді й суперечливих інформаційних потоків та смислів важко просувати суспільні цінності, якщо громадськість знесилена перед викликами та загрозами. Кожен та кожна має бути медійно та інформаційно грамотним / грамотною, щоби розуміти стан справ, сприяти безпечному використанню інформації та зручним можливостям спілкування.

Українські бібліотеки мають великі напрацювання з медійної та інформаційної освіти населення, виступають амбасадорами цифрової грамотності, відіграють велику роль у формуванні критичного мислення і просуванні навичок цифрової та медійної безпеки в суспільстві.

ВГО Українська бібліотечна асоціація закликає всі бібліотеки України долучитися до відзначання Всесвітнього тижня медійної та інформаційної грамотності з 24 по 31 жовтня 2021 року, організувати й провести промоційні кампанії та власні заходи з цієї тематики для користувачів бібліотек і мешканців місцевих громад.

Цього року Українська бібліотечна асоціація відзначає Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності разом з Національним проєктом з медіаграмотності «Фільтр». Зареєструйте ваші заходи, що відбуватимуться в межах Тижня, на сторінці національного проєкту (https://filter.mkip.gov.ua/mapa/) ‒ тоді про них довідається вся країна. А для того, щоби бібліотеки України були помітні на світовій мапі Всесвітнього тижня медійної та інформаційної грамотності-2021, реєструйте свої події та заходи на офіційному сайті цієї ініціативи ЮНЕСКО: https://en.unesco.org/globalmilweek/2021/registration .

Запрошуємо 8 жовтня 2021 року з 12.00 до 13.00 на спеціальний онлайновий тренінг від Української бібліотечної асоціації «Global MIL Week 2021: гід по офіційному сайту». Тренер: директор Хмельницької міської ЦБС Тамара Козицька. Тренінг відбувся на платформі ZOOM з трансляцією на сторінці Української бібліотечної асоціації у Фейсбук. Дивіться запис з вебінару «Global MIL Week 2021: гід по офіційному сайту» тут.

Відзначаючи Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності-2021, ВГО Українська бібліотечна асоціація організує онлайнову лекцію «Критична медіаграмотність у формуванні інформаційної стійкості», яка відбудеться 27 жовтня 2021 року з 11.00 до 12.30. Лектор: членкиня Президії Асоціації, доктор наук із соціальних комунікацій, професор, провідний науковий співробітник Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського Тетяна Гранчак. Запрошуємо долучитися та запросити ваших користувачів. Лекція відбудеться на платформі ZOOM (для членів та партнерів ВГО Українська бібліотечна асоціація у 2021 р.) з трансляцією на сторінці Української бібліотечної асоціації у Фейсбук. Участь безоплатна, реєстрація на захід за покликанням.

Запропонуйте вашим користувачам долучитися до спеціальної Конференції та Молодіжного форуму, що організують ініціатори Всесвітнього тижня медійної та інформаційної грамотності. Обидва заходи відбуватимуться онлайн, реєстрація тут: https://en.unesco.org/globalmilweek/2021/featureconference/registration.

Слідкуйте за новинами партнерів - Національного проєкту медіаграмотності "Фільтр" і Ради міжнародних наукових досліджень і обмінів IREX - та долучайтеся 25 жовтня до всеукраїнського флешмобу "Я фільтрую" і 27 жовтня до всеукраїнського онлайнового уроку "Вивчай та розрізняй".

Також ми запрошує вас стати учасниками групи в мережі Фейсбук, щоби ви могли ділитися інформацією про свої події та заходи, присвячені Тижню «Медійна та інформаційна грамотність для суспільного блага». Будь ласка, використовуйте хештеги #MIL2021, #GlobalMILWeek, #MIL2021_Ukraine_library та #фільтруйінфу.

Для підготовки до Всесвітнього тижня медійної та інформаційної грамотності-2021 вам може стати у нагоді документ: «Всесвітній тиждень медійно-інформаційної грамотності 2018. Як взяти участь бібліотекам: Рекомендації Української бібліотечної асоціації», а також плакати, зокрема такі:

Обачно з псевдоновинами
http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/12649?fbclid=IwAR0ap8ct_qVYFcjRRPgIeNnrenbRYh-yofEmJMFHWq-bna806SRVY5uyQyk

Чи варта історія поширення?
http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/12650?fbclid=IwAR0IxMI_BEVw9UIrD_mwFAtigYifYKDYAldo5a8qRZW8XtgClRq9GVK52t0

Як розпізнати фейкові новини
Не вір, подумай!
https://ula.org.ua/images/documents/3712/fakeNews.pdf

За сприяння проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність» Ради міжнародних наукових досліджень і обмінів IREX, Академії Української преси та ВГО Українська бібліотечна асоціація до обласних універсальних наукових бібліотек буде надіслано по 20 комплектів тематичних плакатів з медіаграмотності та медіапросвітництва.

Відзначаймо Всесвітній тиждень медійної та інформаційної грамотності разом із нашими громадами та спільнотами!

Книжки від Києво-Могилянської бізнес-школи для українських бібліотек

До Всеукраїнського дня бібліотек Києво-Могилянська бізнес-школа за підтримки ВГО Українська бібліотечна асоціація передає видання, які побачили світ за допомогою спільноти kmbs, у фонди національних та державних бібліотек, бібліотек регіонального значення та бібліотек закладів вищої освіти.

 • «Київський Атеней. Мистецький Київ XVII-XVIII століть» — спільний видавничий проєкт kmbs, Діамантбанк, РОДОВІД, авторами якого є Валерій Шевчук та Юрій Іванченко
  Книга присвячена 400-літтю заснування Києво-Могилянської академії, яка впродовж своєї історії була і залишається місцем формування творчих і відповідальних особистостей. Це видання підтведжує самобутність української культури, розкриває її силу та глибину. У ній представлено творчість київських письменників, живописців, графіків та будівничих 17-18 століть — свідчення, що Київ був одним із визначних мистецьких центрів Європи.
  kmbs1

kmbs2

 • Збірка «ЩЕ» (2020 рік видання) — спільний проєкт Києво-Могилянської бізнес-школи та Києво-Могилянської академії.
  Це динамічні авторські розмисли, рефлексії і спостереження щодо найважливіших соціальних, економічних, політичних та філософських явищ української діяльності на тлі відповідних європейських і світових процесів. Збірка «ЩЕ» вміщує живі дискусії і розмисли відомих українських і зарубіжних мислителів та управлінців, які відбулися у рамках освітньої програми Presidents' MBA kmbs у 2018-2019 рр. Книжка переконливо свідчить, чому гуманітарна складова є обов'язковим елементом управлінських програм kmbs і яким чином управлінець може поглибити своє розуміння гуманітарних аспектів нашої сучасності.

Обрані бібліотеки будуть запрошені до участі в акції окремим листом.

Більше про kmbs — https://kmbs.ua/ua/

Вітання Президента України до Всеукраїнського дня бібліотек

 t213700 img 005

Президент України

 

Фахівцям бібліотечної

справи України

 

Шановні друзі!

Прийміть щирі вітання з нагоди професійного свята ‒ Всеукраїнського дня бібліотек.

У нинішньому світі гаджетів та інформаційних технологій ви залишаєтеся провідниками у безмежний світ знань, безцінних духовних скарбів і новітніх досягнень людства, а бібліотеки ‒ популярними у задоволенні освітніх і культурних потреб громадян.

Світовий досвід демонструє, що запорукою такого попиту з боку суспільства є якісні змістовні й організаційні перетворення в бібліотечній сфері. Завдяки вашим, шановні фахівці, зусиллям українські бібліотеки модернізуються відповідно до світових стандартів і стають безбар’єрними інтелектуальними просторами, центрами соціально-культурного розвитку громад.

Упевнений, що успішне майбутнє наших бібліотек невіддільне ще й від доступності, новизни та оперативності надання послуг, цікавих форм і напрямків роботи закладів.

Щиро дякую вам за відданість обраній справі та бажаю міцного здоров’я, щастя, добробуту, невичерпної енергії і наснаги творити нові можливості.

 

Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ

 

Скан-копія вітання 

150 одиниць комп’ютерної техніки передано для бібліотек Запорізької області в межах проєкту Дія.Цифрова освіта

Напередодні Всеукраїнського дня бібліотек Міністерство цифрової трансформації України разом із партнерами розпочали передання 150 одиниць комп’ютерної техніки сільським бібліотекам Запорізької області в межах проєкту Дія.Цифрова освіта

Офіційне передання відбулося 28 вересня 2021 р. в Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці.

Zaporizh Photo

Це частина масштабної ініціативи з передання 5000 комп’ютерів бібліотекам в різних регіонах країни. Наразі 12 областей України вже отримали понад 3000 комп’ютерів. 

На реалізацію проєкту не витрачені кошти державного бюджету. Це стало можливим завдяки партнерам: Favbet Foundation, Офіс Президента України, ​​Асоціація розвитку туризму, ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Заступник Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції Валерія Іонан зазначає: «Кожного місяця ми скорочуємо цифровий розрив у регіонах. Наша масштабна ініціатива охоплює все нові області України, в яких бібліотеки отримують комп’ютерну техніку та перетворюються на сучасні хаби цифрової освіти».

Президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація Оксана Бруй наголошує: «Передання комп'ютерів у сільські бібліотеки реально демонструє ‒ як маленькі зміни здатні зробити великі зрушення в цифровій грамотності цілої країни».

Детальніше тут.

Переможці конкурсів та нагороджені відзнаками ВГО Українська бібліотечна асоціація

До Всеукраїнського дня бібліотек за поданням регіональних відділень та офіційних партнерів Президія ВГО Українська бібліотечна асоціація визначила переможців конкурсів та нагороджених відзнаками Української бібліотечної асоціації (протокол №5 від 23.09.2021 р.).

hjhg

Почесне звання «Бібліотека року 2021» присвоєно КЗ ЛОР «Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Р. Іваничука» за проєкт «Книжковий різдвяний ярмарок».

ІІ місце у конкурсі у номінації «Середні бібліотеки» отримали:

 • Хмельницька обласна бібліотека для дітей ім. Т. Г. Шевченка за інклюзивний проєкт «Особлива книга для особливих дітей».
 • Олександрійська центральна міська бібліотека для дітей ім. Ю. Гагаріна, Кіровоградська обл. за проєкт «Корекційно-розвиваюча студія «Сонячні зайчики».
 • КО «Публічна бібліотека Добропільської міської територіальної громади», Донецька обл. за проєкт «Медійно-цифрова освіта в бібліотеці».

У номінаціях «Великі бібліотеки» та «Малі бібліотеки» конкурс не відбувся.

Визначено переможців І етапу Всеукраїнського конкурсу «Творчий злет: молодий бібліотекар року 2021»:

 • Гулик Аліна, завідувачка Публічною бібліотекою Тур'ї Ремети, Закарпатська обл.
 • Шолохова Альона, завідувачка сектором рідкісних та цінних документів Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов'янських Кирила і Мефодія.
 • Віжічаніна Лілія, завідуюча відділом наукової інформації та бібліографії Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара.

У Конкурсі на кращий хаб цифрової освіти серед бібліотек України перемогли:

 • КЗ «Марківська публічна бібліотека» Марківської селищної ради, Луганська обл.
 • Центральна публічна бібліотека Централізованої бібліотечної системи Хмельницької міської територіальної громади.

Почесними відзнаками ВГО Українська бібліотечна асоціація у 2021 р. нагороджуються:

За відданість бібліотечній справі

 • Аліференко Інна Михайлівна, директор Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка, голова Чернігівського обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація.
 • Голод Людмила Євстахіївна, заступник директора КЗ «Луцька міська централізована бібліотечна система».
 • Луньова Ірина Євгеніївна, зав. відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов'янських Кирила і Мефодія.
 • Матюхіна Ольга Леонідівна, директор Дніпропетровської обласної бібліотеки для молоді ім. М. Свєтлова.
 • Тарчевська Віра Борисівна, заступник директора з наукової роботи Хмельницької обласної бібліотеки для юнацтва.

Інклюзивна бібліотека

 • КЗ Сумської міської ради Бібліотека-філія №17 Сумської міської бібліотечної системи.

Спеціальним дипломом «За причетність» ВГО Українська бібліотечна асоціація нагороджується міський голова міста Мена Чернігівської обл. Примаков Геннадій Анатолійович.

Грамотами ВГО Українська бібліотечна асоціація нагороджуються:

 • Коломієць Світлана Василівна, зав. бібліотекою-філією №2 смт. Олександрівка Централізованої бібліотечної системи м. Чорноморська, Одеська обл. за активну професійну діяльність.
 • Макаренко Антоніна Володимирівна, завідувачка відділу наукової індексації літератури Національної наукової медичної бібліотеки України за активну професійну діяльність.
 • Центральна міська публічна бібліотека ім. В.Г.Короленка м. Маріуполя, Донецька обл. за впровадження інноваційних інклюзивних послуг.

Подяку ВГО Українська бібліотечна асоціація отримує Харківська державна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка за всеукраїнський проєкт «Бібліотекознавець Л. Б. Хавкіна поза часом і кордоном»

Щиро вітаємо наших переможців!

Обираємо 30 знакових книжок нашої Незалежності. Долучайтесь!

15 вересня розпочався один з наймасштабніших в Україні онлайн проєктів, присвячений видатним літературним творам і виданням, що побачили світ з 1991 по 2021 роки – «30 знакових книжок Нашої Незалежності»

Організатори Український інститут книги та Міністерство культури України закликають долучитись до голосування, щоб разом створити унікальний список видань, що вплинули на формування та розвиток нашої країни та її громадян. Українська бібліотечна асоціація – офіційний партнер проєкту.

30 BOOKS 1000x1000

Голосування проходить з 15 вересня до 15 жовтня на сайті проєкту «30 знакових книжок Нашої Незалежності» серед довгого списку зі 100 видань, сформованого експертами книговидавничої галузі, літературознавцями, перекладачами, істориками літератури. Можна віддати свій голос за книжку, що викликала суспільний резонанс, висвітлила важливі історичні події, повернула забутих персоналій, сприяла створенню національної ідентичності і становленню Незалежності нашої держави. 

З видань, що представлятимуть як художню, так і науково-популярну літературу, за підсумками отриманої ними кількості голосів сформується фінальний список з 30 книжок. Результати всеукраїнського онлайн голосування будуть оголошені наприкінці жовтня. 

Проголосувати: http://30.book-institute.org.ua

«30 знакових книжок Нашої Незалежності» ‒ це можливість нагадати про тих, хто робив українську книжку видимою й самостійною, якісною й по-справжньому важливою. Проєкт дозволить зібрати ті історії, що фактично і є віддзеркаленням Незалежності. Це люди, події та переломні моменти, які мали безпосередній вплив на боротьбу за свободу і гучно заявили про Україну світові. Наша література сильна та самобутня. Як класична, так і сучасна, з новими формами та рішеннями, і з наслідуванням кращих традицій геніїв пера минулого. 

Проєкт реалізується за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України, Національної бібліотеки імені Ярослава Мудрого, Української бібліотечної асоціації, Української асоціації книговидавців і розповсюджувачів, BookForum.  

Слідкуйте за проєктом у соціальних мережах: 

Facebook: https://www.facebook.com/UkrainianBookInstitute
Instagram: https://www.instagram.com/bookinstitute.ua/?hl=uk 

Конкурс на кращий хаб цифрової освіти серед бібліотек України: огляд

Конкурс на кращий хаб цифрової освіти започаткований у цьому році і проводився вперше. Приємно, що заявки на участь у Конкурсі подали як маленькі бібліотеки-філії, так і великі обласні бібліотеки. Всі учасники представили власні надбання у формуванні цифрових компетентностей мешканців територіальних громад, де функціонують бібліотеки-учасниці.

10

Загалом на Конкурс було подано 22 заявки від таких бібліотек:

 1. Бібліотека-філія села Княгининок, Волинська область
 2. Комунальний заклад "Іванківська публічна бібліотека", Київська область
 3. Комунальний заклад "Бібліотека для дорослих" Хмільницької міської ради, Вінницька область
 4. Кремінська бібліотека для дітей, Луганська область
 5. Комунальний заклад «Марківська публічна бібліотека», Луганська область
 6. Бібліотека для дітей комунального закладу "Марківська публічна бібліотека", Луганська область
 7. Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки, Волинська область
 8. Троїцька центральна бібліотека-філія, Луганська область
 9. Комунальний заклад "Обласна універсальна наукова бібліотека імені Тараса Шевченка", Черкаська область
 10. Бібліотека-філія села Березолуки КЗ "Копачівська публічна бібліотека" Копачівської ТГ, Волинська область
 11. Бібліотека-філія № 8 для юнацтва Олександрійської міської централізованої бібліотечної системи, Кіровоградська область
 12. Громадський культурно-освітній простір Козельщини Smart Простір, Козельщинська центральна районна бібліотека імені Олеся Гончара, Полтавська область
 13. Центральна міська бібліотека м.Олександрія, Кіровоградська область
 14. Комунальний заклад "Гощанська централізована система публічно-шкільних бібліотек", Рівненська область
 15. Роменська центральна міська бібліотека для дорослих імені Бориса Антоненка-Давидовича, Сумська область
 16. Комунальний заклад "Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека ім. В.Г. Короленка", Чернігівська область
 17. Бібліотека-філія №2 Рубіжанської ЦБС, Луганська область
 18. Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, Вінницька область
 19. Центральна публічна бібліотека Централізованої бібліотечної системи Хмельницької міської територіальної громади, Хмельницька область
 20. Комунальний заклад "Сватівська міська публічна бібліотека ім.Т.Полякова", Луганська область
 21. Комунальний заклад Тростянецької міської ради "Тростянецька публічна бібліотека", Сумська область
 22. Комунальний заклад «Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека», Запорізька область

Серед критеріїв, за якими оцінювалася діяльність бібліотек-хабів цифрової освіти, були:

 • кількість та різноманітність послуг, що надаються хабом;
 • різноманітність користувацької аудиторії хабу та відсоток охоплення послугами мешканців населеного пункту;
 • наявність власних розроблених навчальних курсів, рекламної продукції тощо.

Висловлюємо подяку усім бібліотекам, що взяли участь у Конкурсі! Бажаємо усім натхнення у цифровізації нашої країни!

Бібліотека року 2021: огляд проєктів

Традиційно 30 вересня ми не лише вітаємо користувачів, читачів, відвідувачів і самих себе з Всеукраїнським днем бібліотек, але й підводимо підсумки всеукраїнських професійних конкурсів, організованих ВГО Українська бібліотечна асоціація. Отож, сьогодні, напередодні Дня бібліотек ‒ короткий огляд проєктів, поданих на Всеукраїнський конкурс «Бібліотека року».

Трохи статистики. На конкурс подано 17 проєктів. У номінації «Великі бібліотеки» ‒ 1 робота, в номінації «Малі бібліотеки» ‒ 2 проєкти і 14 проєктів у номінації «Середні бібліотеки».

Взяли участь:

 • Міські бібліотеки для дітей – 6
 • Обласні бібліотеки для дітей ‒ 1
 • Обласні бібліотеки для юнацтва – 3
 • Публічні бібліотеки – 5
 • Університетські – 1
 • Наукові ‒ 1

Свої проєкти представили бібліотеки з 13-ти областей: Вінницька, Волинська, Дніпропетровська (3), Донецька (2), Закарпатська, Запорізька, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Харківська, Херсонська (2), Хмельницька, м.Київ.

 

А тепер – короткий огляд поданих проєктів.

1. Великоолександрівська публічна бібліотека, смт. Велика Олександрівка, Херсонська обл. Інноваційний проєкт «Арт-галерея «З Україною в серці творимо дива»

У 2020 році ВГО Українська бібліотечна асоціація реалізовувала міжнародний проєкт «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги» за підтримки Європейського Союзу за програмою Дім Європи. Великоолександрівська центральна бібліотека запустила послугу «АРТ-галерея «З Україною в серці творимо дива», завдяки якій мешканці селища та інших сіл територіальної громади отримали можливість знайомитись з творчістю народних майстрів-земляків. У майстрів декоративно-ужиткового мистецтва краю з’явився майданчик, де вони можуть експонувати та продавати свої вироби, творити та просувати свою творчість, навчати бажаючих майстерності творити своїми руками красу.

 241778756 1570062906497603 1404442926769341337 n

2. Центральна бібліотека для дітей Луцької ЦБС, м.Луцьк. Інноваційний проєкт «Бібліотека – студія ДіМ»

Бібліотека успішно реалізовує проєкт трансформації книгозбірні у відкритий простір, який здійснюється в рамках реалізації Програми розвитку культури у місті Луцьк на 2018-2021 роки. Проведено капітальний ремонт приміщення, замінено вентиляцію, утеплено фасад, придбано нові меблі та обладнання. Нині – це комфортна зона для проведення дозвілля різними категоріями населення під назвою «Бібліотека-студія «ДіМ». Тут обладнані читальні зали, ігрові зали, мистецький простір, приміщення для проведення семінарів і тренінгів, кінозал. На вході встановлено інформаційний кіоск, де на сенсорному екрані можна знайти актуальну інформацію про нові надходження літератури, цікаві події та заходи, які заплановані. Нині тут є сучасний читальний зал, місця для проведення тренінгів, гуртків, семінарів, сенсорна кімната для занять діток із вадами розвитку та багато іншого.

 

3. Міська дитяча бібліотека Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл. Проєкт «З ляльками граємо – книжки читаємо»

Для дитячих бібліотек Кривого Рогу закуплено ростові ляльки й оформлено релакс-зони для читання за кошти міського бюджету. Бібліотека виграла проєкт в межах конкурсу «Громадський бюджет – 2020». Цей проєкт забезпечив діяльність релакс-зони та організацію дозвілля дітей міста як у закладі, так і під час різних районних та міських свят з використанням ростових ляльок – героїв популярних книг для дітей.

 

4. Бібліотека-філія для дітей, м.Виноградів, Закарпатська обл. Проєкт Конкурс дитячої літературно-художньої творчості «Світанкові роси»

Для розкриття талантів дітей Виноградівщини бібліотека вже сьомий рік проводить конкурс дитячої літературно-художньої творчості «Світанкові роси» і за результатами видає альманах дитячої творчості «Дарунок дитячих сердець».

 

5. Олександрійська центральна міська бібліотека для дітей ім. Ю. Гагаріна, м.Олександрія, Кіровоградська обл. Проєкт «Корекційно-розвиваюча студія «Сонячні зайчики»

Реалізація проєкту «Корекційно-розвиваюча студія «Сонячні зайчики» стала можливою завдяки перемозі у конкурсі проєктів соціальної дії в рамках програми «Активні громадяни», яка підтримана Британською Радою в Україні. Інклюзивна корекційно-розвиваюча студія «Сонячні зайчики» призначена для соціальної адаптації, інтеграції в суспільство дітей з особливими потребами (дітей з хворобою Дауна, затримкою психічного розвитку, порушенням опорно-рухового апарату, аутичними проявами, мовленнєвими порушеннями, церебральним порушенням) та дітей, що потребують соціального захисту (дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування; вихованців дитячих будинків та будинків сімейного типу) шляхом залучення їх до творчих майстер-класів, тренінгів, занять з психологами, лялькових вистав, голосних читань, фестивалів, акцій, пізнавально-розважальних заходів з інтерактивними та рухливими іграми разом з однолітками та батьками.

 242683175 4299730956821111 5947220528605101787 n

6. Кремінська бібліотека для дітей КЗ «Кремінська публічна бібліотека», м.Кремінна, Луганська обл. Проєкт «Розумна бібліотека BezМеж»

Проєкт «Розумна бібліотека BezМеж» у Кремінській бібліотеці для дітей, реалізований завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), в рамках проєкту «Демократичне врядування у Східній Україні». Силами волонтерів та за фінансової підтримки місцевої влади були зроблено ремонт трьох кімнат бібліотеки, які повністю мебльовані та оснащенні новою технікою і матеріалами: створена зона коворкінгу ‒ майданчик для навчання, тренінгів, засідань, роботи клубу програмування «Code Club», клубу «Магія ЗD» (проектування ЗD ручкою та читання книг з доповненою реальністю), школи комп’ютерної грамотності для дорослих та людей похилого віку, лаунж зона – для відпочинку та читання, дитяча зона – місце для ігор, читання, проведення майстер-класів з декоративно-прикладного мистецтва.

 

7. Центральна дитяча бібліотека ЦБС м. Мелітополя, Запорізька обл. Етнографічний проєкт «Розповідь народної ляльки»

Дитяча бібліотека зі спілкою громадських організацій «Рада національних товариств» впровадили етнопроєкт «Розповідь народної ляльки». Метою проєкту є вивчення, збереження і популяризація нематеріальної культурної спадщини українського народу. У межах проєкту щотижня організовуються етнозустрічі бібліотекарів та майстринь з шанувальниками народних традицій, які передбачають ознайомлення з обереговими традиціями наших пращурів та знайомство з експонатами виставки унікальних авторських ляльок-мотанок мелітопольської майстрині Наталі Бернаги.

 

8. КЗ ЛОР «Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім.Р.Іваничука», м.Львів. Проєкт «Книжковий різдвяний ярмарок»

Силами бібліотеки за допомогою партнерів і великого бізнесу створено велику книжкову подію ‒ книжковий різдвяний ярмарок у торговельно-розважальному центрі Victoria Gardens. Це перший подібний досвід і для бібліотеки, і для торговельно-розважального центру, реалізований у період карантинних обмежень. Протягом місяця 13 українських видавництв представляли свою продукцію на безкоштовному майданчику у торговельному центрі, а бібліотекарі організовували літературну частину проєкту – зустрічі з письменниками, автограф-сесії, казкові читання та майстер-класи біля різдвяної ялинки. В умовах карантинних обмежень всі заходи транслювались онлайн, що дозволило значно збільшити аудиторію.

 

9. Хмельницька обласна бібліотека для дітей ім.Т.Г.Шевченка, м.Хмельницький. Інклюзивний проєкт «Особлива книга для особливих дітей»

Цей проєкт отримав перемогу в рамках програми “Інклюзивне мистецтво” від Українського культурного фонду. Він був спрямований на популяризацію творчості письменниці з інвалідністю Оксани Радушинської та створення умов рівних можливостей доступу до книг інклюзивної тематики для дітей з порушеннями зору. Діти з інвалідністю, зокрема з порушеннями зору, завдяки реалізації даного проєкту отримали можливість користуватися головним його результатом – створеною аудіокнигою, у якій можна знайти відповіді на складні запитання щодо морально-етичних і психологічних аспектів соціальної адаптації та реабілітації людини з інвалідністю.

 242642140 5004539712894534 2295413211109528843 n

10. Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім.Б.А.Лавреньова, м.Херсон. Проєкт з популяризації краєзнавчих знань серед юнацтва та молоді «Херсонщина крізь часи»

Краєзнавчий проект «Херсонщина крізь часи» складається з чотирьох блоків: соціокультурні заходи, екскурсійне бюро «На семи балках», краєзнавчі артпростори, блог «Краєзнавець». Активна краєзнавча діяльність робить бібліотеку особливою, а її послуги – актуальними і затребуваними серед молоді Херсона.

 

11. КЗК «Широківська публічна бібліотека», Дніпропетровська обл. Проєкт «Бібліотека для вас в зручний час»

Проєкт зорієнтований на віддалену роботу з користувачами під час карантину і пропонує цілий ряд активностей: Бібліотека на карантині ‒знайомство з легальними електронними бібліотеками, Бібліотека перед мікрофоном – прослуховування аудіокнижок, Широківщина туристична – краєзнавчі відеоекскурсії, Кінозал вільного часу, рубрика «Батьки і діти» та багато інших, цікавих і змістовних напрямів.

 

12. Публічна бібліотека імені Лесі Українки міста Києва. Проєкт «Бібліотека…і Точка»

Це великий, багатовекторний проєкт, якій включає в себе соціальні міні-проєкти: «Бібліотерапія: твоя книга щастя», «Бібліотека + театр», «Твоя інформаційна та медіа-броня», Щорічний конкурс «Поетична зима Миколи Сома» та ін. Особливу увагу журі привернув новий проєкт головної публічної бібліотеки столиці «Видима бібліотека», метою якого є ресоціалізація ув’язнених.

 

13. Центральна міська публічна бібліотека Краматорської міської ради, м.Краматорськ, Донецька обл. Проєкт «Школа ековолонтера «ЕКОслід»

Навчати і виховувати молодь для ековолонтерства бібліотека розпочала в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру. Практикуми, тренінги з питань догляду за безпритульними тваринами, охорони довкілля, відповідального споживання, всіх аспектів екодіяльності – в програмі Школи ековолонтерів.

 

14. КО «Публічна бібліотека Добропільської міської територіальної громади», м.Добропілля, Донецька обл. Проєкт «Медійно-цифрова освіта в бібліотеці»

У червні 2020 р. Добропільська міська централізована бібліотечна система в партнерстві з ГО «Ініціатива заради добробуту» за програмою малих грантів, яка адмініструвалась ІСАР Єднання в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу, отримала грант на реалізацію проєкту «Медійно-цифрова освіта – основа громадської безпеки». Бібліотекою була впроваджена загальноміська навчальна програма, яка поєднала в собі теоретичні та практичні заняття, спрямовані на розвиток цифрових компетенцій у дорослих, опанування електронних сервісів літніми людьми, безпечне користування мережею дітьми та молоддю.

126010278 1323166481349579 4116575202174811416 n

15. КЗ «Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова», м.Дніпро. Проєктна ігротека Perpetuum Mobile

Проєктна ігротека Perpetuum Mobile у Дніпропетровській обласній бібліотеці для молоді ім. М. Свєтлова – це цикл заходів, спрямованих на виявлення, розвиток та покращення соціальної адаптивності молоді, завдяки використанню актуальних, нестандартних та ігрових методик, зокрема настільних ігор. Від початку створення у січні 2021 р. вона стала відкритим молодіжним ігровим простором, місцем проведення вільного часу, інтелектуальної взаємодії та неформального спілкування молодих людей.

 

16. Наукова бібліотека Вінницького національного медичного університету ім. М. І. Пирогова, м.Вінниця. Історико-краєзнавчий проєкт «Пам’ять університету»

Наукова бібліотека ВНМУ ім. М.І.Пирогова систематично і цілеспрямовано здійснює науково-дослідну роботу з історико-медичного краєзнавства в рамках проєкту «Пам’ять університету», працює у визначених підпроєктах: «Університету славні імена», «Зламані, але нескорені», «Вінницький медичний інститут в роки Другої світової війни», «Професори та доктори наук ВНМУ ім. М. І. Пирогова: віхи життя та діяльності», «Скарби століть у колекціях лікарів Вінниччини». На конкурс представлено монографію «Вінниця – місто послідовників М.І.Пирогова», видану бібліотекою.

 

17. Харківська державна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка, м.Харків. Всеукраїнський проєкт «Бібліотекознавець Л.Б. Хавкіна поза часом і кордоном»

З нагоди 150-річчя від дня народження (2016 р.) видатної бібліотекознавиці працівниками кабінету бібліотекознавства імені Л.Б. Хавкіної (КБ) розпочато реалізацію міжнародного проєкту «Бібліотекознавець Л.Б. Хавкіна поза часом і кордоном», спрямованого на створення інтегрованого меморіального ресурсу. В межах проєкту відбувся Всеукраїнський конкурс імені Любові Борисівни Хавкіної на кращу наукову роботу та інноваційний проєкт серед молодих спеціалістів бібліотек, аспірантів, магістрів, студентів, наукові експедиції «Паралелі Л. Б. Хавкіної» (2020–2021 рр.), круглий стіл «Молода бібліотечна наука», бібліотекознавчі студії «Бібліотекознавець Л.Б. Хавкіна поза часом і кордоном» (2021 р.).

Фоточелендж у Facebook “Бібліотека – твоя точка опори”

Бібліотека насправді є точкою опори для кожного!
Хтось приходить до бібліотеки щодня на роботу. Хтось приходить до бібліотеки щодня, раз на тиждень, на місяць або лише раз на рік як читач, друг, партнер. І навіть для того, хто ще жодного разу не був у бібліотеці. Він чи вона ще просто не знає, що відповіді на його / її питання ‒ тут, у Бібліотеці!

До Всеукраїнського дня бібліотек 30 вересня ВГО Українська бібліотечна асоціація оголошує фоточелендж у Facebook “Бібліотека – твоя точка опори”!

Запрошуємо бібліотекарів та читачів разом відсвяткувати Всеукраїнський день бібліотек, зробити фото та розмістити його у Facebook з хештегом  #моябібліотека 30 вересня 2021 року (упродовж дня, до 24.00).

stop kadr12721

1 жовтня о 10.00 в прямій трансляції на офіційній сторінці Української бібліотечної асоціації Facebook серед усіх учасників рендомно буде обрано 3 переможці.

Призи переможцям: комплект сувенірної продукції та книжок від партнерів ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Будь зі своєю Бібліотекою! Бібліотека - твоя точка опори! 

100 комп’ютерів передано сільським бібліотекам Чернігівщини

У межах проєкту Міністерства цифрової трансформації «Дія. Цифрова освіта» відбувається передача 5000 комп’ютерів бібліотекам по всій країні. На реалізацію проєкту не витрачені кошти державного бюджету. Це стало можливим завдяки об’єднанню зусиль держави, приватного бізнесу та місцевої влади, за сприяння ВГО Українська бібліотечна асоціація.

20 вересня 2021 р. у Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. В. Г. Короленка відбулася передача 100 комп’ютерів для сільських бібліотек Чернігівської області.

Поважних гостей вітала директорка Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка та Голова Чернігівського обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація Інна Аліференко. Вона висловила вдячність за турботу про бібліотеки громад Чернігівщини, працівникам і користувачам яких стануть у пригоді подаровані комп’ютери. А ОУНБ як методичний центр та хаб цифрової освіти також сприятиме підвищенню рівня цифрової освіти бібліотекарів області.

IMG 1

Проєктна менеджерка «Дія. Цифрова освіта» Руслана Коренчук детально розповіла про проєкт, підкресливши велику роль бібліотек як хабів цифрової освіти, доступної кожному громадянинові. Це спільна робота над масштабною програмою цифрової грамотності населення, кінцева мета якої – навчити 6 млн українців цифрової грамотності.

Керівниця благодійних проєктів Favbet Foundation Маріанна Ковеня зауважила: світ сьогодні розвивається настільки швидко, що не навчатися цифрової грамотності просто неможливо. Для фундації велика честь бути партнером такого великого, надзвичайно важливого проєкту, що реалізується в межах усієї держави.

Голова Правління Асоціації розвитку туризму Фазиль Аскеров зазначив, що саме у бібліотеці жителі сільської місцевості, незалежно від віку, матимуть можливість безкоштовно навчатися, підвищувати рівень цифрової грамотності, працювати онлайн та мати доступ до мережі Інтернет.

Заступник голови Чернігівської обласної державної адміністрації Дмитро Іванов наголосив на подальшому сприянні цифровізації бібліотек Чернігівщини.

Директорка Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації Людмила Замай відзначила, що інформація все частіше визначається як основний ресурс майбутнього, підвладний лише тим членам суспільства, хто володіє необхідними знаннями й добре орієнтується в інформаційному просторі.

IMG 2

Цифрова трансформація – це одна з найуспішніших реформ, які наразі впроваджуються в Україні. І саме завдяки бібліотекам та кваліфікованим бібліотечним працівникам підвищуватиметься рівень цифрових навичок жителів найменших населених пунктів громад Чернігівської області.

Плакат до Всеукраїнського дня бібліотек 2021

Для відзначення Всеукраїнського дня бібліотек 2021 Президія та Виконавчий офіс ВГО Українська бібліотечна асоціація спільно з партнером УБА – Українським інститутом книги підготували плакати накладом 1800 примірників.

Poster ULA 09 2021

На фото ‒ оновлені та модернізовані бібліотеки України, які стали переможцями конкурсу «Бібліотека року-2020», а саме:

 • КЗК «Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія»;
 • ЦБС для дорослих м. Львова, бібліотека-філія №18 (Сенсотека);
 • Центральна районна бібліотека імені Ф.Достоєвського ЦБС Солом’янського району міста Києва;
 • КЗ Тростянецька публічна бібліотека Тростянецької ОТГ Сумської області.

Плакати будуть надіслані в усі регіональні відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Партнери та індивідуальні члени Асоціації в м. Київ можуть отримати нові плакати у Дирекції Бібліотеки КПІ за адресою: м. Київ, просп. Перемоги, 37л, Бібліотека КПІ, 1-й поверх, кім. № 1.6 (з 16 вересня, згідно з графіком роботи бібліотеки).

Ви також можете самостійно надрукувати плакат. Макет для друку завантажуйте тут.

Новий логотип та фірмовий стиль ВГО Українська бібліотечна асоціація

У травні цього року Президія ВГО Українська бібліотечна асоціація ухвалила рішення про розроблення нового логотипу та айдентики Асоціації, адже з часу створення першого та всім вам добре відомого логотипу минуло понад 25 років. І за цей час підхід до візуальних образів та логотипів суттєво змінився.

Отож, у результаті декількох етапів голосування членами Президії було обрано новий сучасний логотип та фірмовий стиль ВГО Українська бібліотечна асоціація, автором якого є Олеся Бачинська.

Новий логотип Асоціації складається з графічного елементу та шрифтової частини. Знак побудований з трьох однакових прямокутників. Кожен з них дотичний до іншого, що символізує рівноцінне партнерство. До існуючих елементів можуть додаватися нові прямокутники (нові члени Асоціації) — такий прийом використано для створення патерну.

ULA Logo Ukr 2021

Лаконічний знак добре масштабується та відповідає сучасним графічним трендам — простота форм, мінімалізм, модульність. Кольорова гама ‒ світлоблакитний, світлосірий, жовтий і темносиній кольори ‒ говорить про локальність через кольори прапору України.

Окрім логотипу, ВГО Українська бібліотечна асоціація готує повний брендбук свого нового фірмового стилю, який буде презентовано згодом. Проте вже сьогодні ви можете зустрічати інформаційні та рекламні матеріали Асоціації з новим логотипом.

ULA poster A2

 

Всеукраїнський конкурс «Бібліотека року 2021»: наші номінанти

Дорогі друзі, підводимо риску у прийманні документів на конкурси та відзнаки ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Інформуємо вас про номінантів на Всеукраїнський конкурс «Бібліотека року 2021».

Конкурс проводиться ВГО Українська бібліотечна асоціація спільно з Міністерством культури та інформаційної політики України серед бібліотек України, незалежно від відомчого підпорядкування, на засадах відкритості, прозорості та гласності.

Звання «Бібліотека року» присвоюється бібліотеці за кращий впроваджений інноваційний проєкт.

hjhg

Журі Конкурсу:

 • Гук Леся Степанівна, директор Тернопільської обласної бібліотеки для молоді, голова Секції працівників публічних бібліотек ВГО Українська бібліотечна асоціація;
 • Лагута Людмила Вікторівна, головний бібліотекар науково-методичного відділу Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого;
 • Лугова Лариса Анатоліївна, директор КЗ ЛОР «Львівська обласна бібліотека для дітей», віцепрезидент ВГО Українська бібліотечна асоціація;
 • Притула Катерина Вікторівна, державний експерт експертної групи книговидання та розвитку читання Директорату книговидання та креативних індустрій Міністерства культури та інформаційної політики України;
 • Савенкова Людмила Василівна, директор Наукової бібліотеки Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова;
 • Тверда Тетяна Василівна, директор Центральної бібліотеки ім. М. Л. Кропивницького м. Миколаєва;
 • Якушко Тетяна Олексіївна, заступник директора з інформаційних технологій Державної бібліотеки України для юнацтва.

Офіційні партнери Конкурсу:

Благодійна організація Smart Foundation, ТОВ "Бібліо.Центр"

лорлор

Наші номінанти: 

 

Назва бібліотеки

Назва проєкту

1.      

Центральна бібліотека для дітей КЗ «Луцька міська централізована бібліотечна система», м.Луцьк

Інноваційний проєкт «Бібліотека – студія ДіМ»

2.      

КЗК «Міська дитяча бібліотека» Криворізької міської ради, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська область

Проєкт «З ляльками граємо – книжки читаємо»

3.      

Бібліотека-філія для дітей, м.Виноградів, Закарпатська область

Проєкт Конкурс дитячої літературно-художньої творчості «Світанкові роси»

4.      

Олександрійська центральна міська бібліотека для дітей ім. Ю. Гагаріна м.Олександрія, Кіровоградська обл.

Проєкт «Корекційно-розвиваюча студія «Сонячні зайчики»

 

5.      

Кремінська  бібліотека для дітей КЗ «Кремінська публічна бібліотека», м.Кремінна, Луганська обл.

Проєкт «Розумна бібліотека BezМеж»

6.      

Центральна дитяча бібліотека ЦБС м.Мелітополя, Запорізька обл.

Етнографічний проєкт «Розповідь народної ляльки»

7.      

КЗ ЛОР «Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім.Р.Іваничука»,  м.Львів

Проєкт «Книжковий різдвяний ярмарок»

8.      

Хмельницька обласна бібліотека для дітей ім.Т.Г.Шевченка, м.Хмельницький

Інклюзивний проєкт «Особлива книга для особливих дітей»

9.      

Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім.Б.А.Лавреньова, м.Херсон

Проєкт з популяризації краєзнавчих знань серед юнацтва та молоді «Херсонщина крізь часи»

10.   

КЗК «Широківська публічна бібліотека», Криворізький район, Дніпропетровська обл.

Проєкт «Бібліотека для вас в зручний час»

11.   

Публічна бібліотека імені Лесі Українки міста Києва

Проєкт «Бібліотека…і Точка»

12.   

КУ «Великоолександрівська публічна бібліотека», смт. Велика Олександрівка, Херсонська обл.

Інноваційний проєкт Арт-галерея «З Україною в серці творимо дива»

13.   

Центральна міська публічна бібліотека Краматорської міської ради, м.Краматорськ, Донецька обл.

Проєкт «Школа ековолонтера «ЕКОслід»

 

14.   

КО «Публічна бібліотека Добропільської міської територіальної громади», м.Добропілля, Донецька обл.

Проєкт «Медійно-цифрова освіта в бібліотеці»

15.   

КЗ «Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова»

Проєктна  ігротека  Perpetuum Mobile

16.   

Наукова бібліотека Вінницького національного медичного університету ім.М.І.Пирогова, м.Вінниця

Історико-краєзнавчий проєкт «Пам’ять університету»

17.   

Харківська державна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка, м.Харків

Всеукраїнський проєкт «Бібліотекознавець Л. Б. Хавкіна поза часом і кордоном»

 

Положення про Конкурс читайте тут.

Бажаємо нашому високоповажному, кваліфікованому та неупередженому Журі плідної роботи!

Результати Конкурсу будуть оголошені до 30 вересня ‒ Всеукраїнського дня бібліотек.

Акція для бібліотек від видавничо-освітнього проекту «Портал»

Офіційний партнер ВГО Українська бібліотечна асоціація Видавничо-освітній проект «Портал» надає членам та партнерам Асоціації спеціальні тарифи на придбання своїх видань на умовах консолідованої закупівлі для бібліотек (від 100 шт.).

«Портал» — це видавничо-освітній проект, який допомагає дітям і підліткам розуміти історію та культуру України у світовому контексті. «Портал» пропонує сучасний контент про Україну і світ для читачів змалечку до зрілості.

У партнерстві проведено вже три заходи:

 • вебінар «Уроки Чорнобиля ‒ 35 років потому» (квітень 2021 р.), запис якого ви можете переглянути тут.
 • вебінар «Історії світу від ПОРТАЛу» (травень 2021 р.), запис якого ви можете переглянути тут.
 • вебінар «Як це влаштовано від ПОРТАЛу» (серпень 2021 р.), запис якого ви можете переглянути тут.

Portal Books Banner 05 2021

Яким чином це працюватиме?

 1. Ви формуєте свої запити на видання, які хочете придбати, за покликанням.
 2. Дублюєте запит на пошту проекту «Портал»: order@portalbook.com.ua.
 3. Колеги з видавничо-освітнього проекту «Портал» зв'язуються з вами для узгодження деталей, формують замовлення і рахунок.
 4. Коли від бібліотек набирається загальний обсяг замовлень у 100 примірників, що дає змогу запропонувати спеціальний тариф, виставляються рахунки на оплату.
 5. Після оплати книжки відвантажуються до кожної бібліотеки, відповідно до замовлення.

Kyiv Book Art Fest 2021, 28-30 серпня 2021 р.

Шановні видавці, автори, книгорозповсюджувачі, бібліотекарі!

28-30 серпня 2021 р. у Виставковому центрі «AKKO Інтернешнл» проходитиме Перший Книжковий Арт Фестиваль Kyiv Book Art Fest (KyivBAF 2021).

Українська бібліотечна асоціація - офіційний партнер Фестивалю.

236734359 117124550672259 5951624507413669517 n

Програма Фестивалю передбачає участь видавців всіх напрямків: художня, дитяча, науково-популярна, наукова, технічна література.

Також планується книжкова експозиція за участю українських та закордонних видавництв, численні заходи культурно-мистецького спрямування: авторські читання, презентації видань, церемонії «Коронація слова», Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості «Книгу творять діти», концертна програма, Арт-проекти, дитячий креативний майданчик.

Особлива увага відведена проекту поповнення фондів сільських бібліотек та збору і передачі книг для потреб прифронтових бібліотек.

Місце проведення: Виставковий центр AKKO INTERNATIONALE (місто Київ, проспект Перемоги, 40-Б, Парк ім. O. С. Пушкіна)

Запрошуємо до участі!

ВХІД ВІЛЬНИЙ (З дотриманням карантинних норм).

Сторінка Фестивалю у Фейсбук.

Запрошуємо бібліотекарів до інтелектуальної гри ГлуздоГерць

Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Романа Іваничука та ВГО Українська бібліотечна асоціація запрошують колег-бібліотекарів до потужного brainstorm на інтелектуальній грі ГлуздоГерць.

Автор гри #Володимир_Войтюк створив ексклюзивний блок завдань для бібліотекарів.

222516032 2846954892196065 4670850370857343319 n

Сформуйте команду, зареєструйте її за покликанням нижче, сплатіть внесок і виходьте онлайн 13 вересня о 19:00. 

А переможців Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Романа Іваничука зустрічне, поселить і нагодує у Львові під час BookForum 2021. 

Не втрачайте нагоди і приєднуйтесь до команди любителів інтелектуального ґерцю!

Реєструйте свої команди тут.

233442638 2846954925529395 5318888456691778596 n

Реєстрація буде відкрита, поки не зареєструється 20 команд.

Детальніше про ГлуздоГерць на Фейсбук.

Перезавантаж свої цілі – збережи планетУ!

8045 дітей з усієї України впродовж червня 2021 р. отримали практичні навики щодо Цілей сталого розвитку ООН! Це – результати першого етапу Міжнародного Польсько-українського проєкту про Цілі сталого розвитку, який стартував 1 червня 2021 року.

Організатори проєкту: польський Фонд CultureLab, українська громадська організація «Дитячий телевізійний театр «Юрашки» у партнерстві з Львівською міською радою, Львівською обласною бібліотекою для дітей, ВГО Українська бібліотечна асоціація, Львівським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти та компанією Impulsis. Проєкт співфінансується Польсько-Американським Фондом "Свободи" в рамках програми RITA – "Зміни в регіоні", що реалізується Фондом "Освіта для демократії".

logo LITO 2021

Півроку активної праці – і ми отримали такі прекрасні показники! Зокрема, проєктом були охоплені усі області України: обласні центри, райони, містечка та села. Масштабність та результати проєкту також демонструє така статистика:

 • 617 освітніх та культурних закладів взяли участь у проєкті.
 • 151 заклад уже подав звіт про реалізовану роботу з дітьми. Варто розуміти, що це результат лише першого фінального етапу, а восени організатори проєкту чекають на другу хвилю звітів від культурних та освітніх установ, тож показники охоплення будуть зростати – впевнені організатори.
 • Станом на сьогодні серед тих, хто мав змогу влітку працювати з дітьми і уже подав звіти, лідерами є бібліотечні установи: 67. Прозвітували також 47 дошкільних навчальних закладів та 37 загальноосвітніх навчальних закладів, у тому числі ліцеїв.

Фінальним і завершальним етапом проєкту є отримання звітів від установ, які працюватимуть з дітьми впродовж вересня – жовтня. 

198819014 4564969356866132 1228631907118072609 n

Після отримання осінніх звітів, підведення підсумків та підрахування загальної кількості учасників, експерти проєкту визначать кандидатів для участі у міжнародній конференції про Цілі сталого розвитку, яка відбудеться у квітні 2022 року у Варшаві. Ця інформація буде публічно висвітлена на інформаційних ресурсах організаторів проєкту з особистим повідомленням відібраних кандидатів.

IMG 7622

Усі учасники, які надішлють звіти, отримують сертифікати участі у проєкті та друковані матеріали: книгу з казками та збірник із інтерактивними іграми для подальшої роботи із дітьми.

Але найбільшими переможцями, звичайно, є понад вісім тисяч українських дітей! Віримо, що у своєму дорослому житті вони справді будуть сильнішими, мудрішими та більш свідомими. Заради цього і здійснюється проєкт, який успішно реалізується завдяки об’єднанню та спільній праці багатьох партнерів і друзів. Тож отриманий результат – це спільний успіх усіх учасників, організаторів, колег та партнерів!

Висловлюємо подяку кожному, хто долучився до реалізації цього освітнього проєкту про Цілі сталого розвитку!

Але на цьому проєкт не закінчується, восени стартує новий етап із акцентом на екологічну освіту дітей. Цього разу, окрім теперішніх організаторів із Польщі та України, до нас долучиться одна з найпотужніших організацій з Чехії – LIPKA, яка займається екологічною освітою дітей в контексті Цілей сталого розвитку.

206085463 1801294046710972 4979919545752763210 n

Інформацію про початок проєкту та запрошення до участі буде розміщено на порталі ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Ролик Львівської обласної бібліотеки для дітей про Цілі Сталого Розвитку 2021.

Також пропонуємо вашій увазі соціальну рекламу, створену в межах проєкту, і просимо кожного учасника поширити це відео. Це допоможе донести ідею Цілей сталого розвитку до великої кількості людей із усієї України.

Покликання на відео у Youtube.

Покликання на відео у Facebook.

Бібліотеки Луганщини отримали 150 комп’ютерів

10 серпня 2021 р. на базі Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки (м. Старобільськ) відбулося офіційне передання комп’ютерної техніки сільським бібліотекам Луганщини.

150 комп'ютерів отримають 75 бібліотек, які зможуть долучитися до Мереж хабів цифрової освіти.

IMG 20210811 072438 052

Луганська область вже десята, у бібліотеки якої надійшли комп'ютери в межах проєкту Міністерства цифрової трансформації України Дія.Цифрова освіта.

Це стало можливим завдяки переданню техніки партнером Favbet Foundation та за підтримки Офісу Президента України, ВГО Українська бібліотечна асоціація, Асоціації розвитку туризму.

Оксана Бруй, президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація, зазначає: «Те, що комп'ютери передали в бібліотеки територіальних громад Луганської області, має особливе значення. Адже люди, які живуть практично у прифронтовій зоні, повинні мати ті ж можливості, які є в будь-якому великому місті, — вільний доступ до інтернету, користуватися цифровими послугами, освоювати нові цифрові навички».

Дякуємо всім, хто долучається до комп'ютеризації бібліотек!

Детальніше про подію тут.

 

 

 

Читання, освіта і медіа: як стати Бібліотекою року в Німеччині

У червні цього року ВГО Українська бібліотечна асоціація та Goethe-Institut в Україні провели надзвичайно цікавий німецько-український вебінар «Читання, освіта і медіа: як стати Бібліотекою року в Німеччині».

Library 2

Ми спілкувалися з Ніколь Штрорман, директоркою Міської бібліотеки імені Генріха Гейне м.Гота, Німеччина.

51254566444 dcbc3e94df c

Міська бібліотека імені Генріха Гейне отримала звання «Бібліотека року 2020 у малих громадах та регіонах» за свою активну й різноманітну освітню та медійну діяльність для різних цільових та вікових груп мешканців Готи, яких у місті проживає близько 46 000 осіб.

51253820511 fab3128c51 c 51253820401 d435a8e0d3 c

На наше прохання директорка бібліотеки пані Ніколь надіслала заявку, яку бібліотека подавала на конкурс «Бібліотека року», а колеги з Goethe-Institut переклали її українською мовою. Впевнені, що цей стислий опис діяльності і проєктів міської бібліотеки з Німеччини надихне нас на нові ідеї бібліотечних послуг і сервісів, що будуть корисними й цікавими нашим користувачам.

Відео про бібліотеку див. тут.

Фото з вебінару див. тут.

 

Акція «Йду на Бібліофорум і вас запрошую!»

Президія ВГО Українська бібліотечна асоціація наполегливо працює над тим, щоб якомога більше молодих бібліотекарів взяли участь у ХІІ Львівському міжнародному бібліотечному форумі «Бібліотека – вимір незалежності».

Пам’ятаєте, декілька років тому в кав’ярнях з’явилась акція «Підвішена кава»? А ми вирішили підвісити… Бібліофорум 😊

Тож Оргкомітет Бібліофоруму оголошує акцію «Йду на Бібліофорум і вас запрошую!» для участі у Форумі бібліотекарів, які народились в незалежній Україні.

RTEmagicC Lvivskiy forum logo small 03.jpg

Акція проходитиме таким чином:

 • Кожен член Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація може підтримати внеском участь у Бібліофорумі одного молодого бібліотекаря, якому надсилає персональне запрошення.
 • Член Президії може звернутися за порадою до Голови Молодіжної секції, яка допоможе з вибором кандидатури.
 • Запрошений молодий (віком до 30 років) бібліотекар має бути дійсним членом ВГО Українська бібліотечна асоціація у 2021 році та зареєструватися для участі у Бібліофорумі.

Закликаємо керівників бібліотек, метрів бібліотечної справи й усіх, хто хоче підтримати професійний розвиток молодих бібліотекарів, також взяти участь в акції «Йду на Бібліофорум і вас запрошую!» та сплатити реєстраційний внесок для участі молодого бібліотекаря у наймасштабнішій бібліотечній події в Україні, адже саме молодим створювати бібліотеки майбутнього!

Оплата реєстраційного внеску у розмірі 250 грн. за участь 1 молодого бібліотекаря за наступними реквізитами.

ВГО Українська бібліотечна асоціація

код ЄДРПОУ - 21656118

р/р UA183209840000026007230080352

в АТ «ПроКредитБанк»

МФО 320984

Призначення платежу: добровільне пожертвування за участь у XIІ Львівському міжнародному бібліотечному форумі _________ (ПІБ).

 

 

XIІ Львівський міжнародний бібліотечний форум, 15-18 вересня 2021 р.

gftfyfyf

Запрошуємо до участі фахівців бібліотек, науковців, викладачів закладів вищої освіти, видавців, авторів, читачів, провайдерів інформаційних послуг, членів та партнерів Асоціації

Національна історична бібліотека України до 30-річчя Незалежності України

24 серпня 1991 року на позачерговому засіданні Верховна Рада УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, зазначивши у ньому, що продовжується тисячолітня традиція державотворення в Україні.

Святкуючи 30-річчя Незалежності України, Національна історична бібліотека України – офіційний партнер ВГО Українська бібліотечна асоціація підготувала і представляє цикл онлайнових презентацій електронних ресурсів власної ґенерації.

Презентації відбудуться 18-20 серпня 2021 р., щодня з 11.00 до 11.45 на платформі ZOOM.

изображение 2021 08 05 151817

18 серпня за покликанням.

Ідентифікатор заходу: 809 203 4202

Код доступу: 12345

Презентація бібліографічного покажчика «30 років незалежності України: наукове осмислення. Бібліографія», в якому зібрано джерела, що висвітлюють найважливіші процеси розвитку держави від початку демократизації українського суспільства ‒ так званої «перебудови» ‒ до теперішнього часу.

 

19 серпня за покликанням.

Ідентифікатор заходу: 809 203 4202

Код доступу: 12345

Презентація «Українська держава: Історія творення. Адміністративний устрій на українських землях» ‒ короткий екскурс в історію формування адміністративно-територіального устрою України, що ґрунтується на дослідженні документальних джерел з фонду Національної історичної бібліотеки України. Розвідка висвітлює період від часів Київської Русі до наших днів, складається з кількох частин та акцентується на трансформації адміністративних одиниць на українських землях в різні історичні періоди.

 

20 серпня за покликанням.

Ідентифікатор заходу: 809 203 4202

Код доступу: 12345

Презентація «Провісники відродження української державності» ‒ висвітлення результатів книгознавчих досліджень фондових колекцій рідкісних видань Національної історичної бібліотеки України з метою розкриття внеску когорти української наукової інтелігенції – істориків, археологів, археографів, соціологів, суспільствознавців, правників та письменників у розвиток українського національного поступу.

 

Чекаємо на зустріч!

 

Конкурси та відзнаки ВГО Українська бібліотечна асоціація у 2021 р.

 

rjyre

Президія ВГО Українська бібліотечна асоціація оголошує подання на щорічні конкурси та відзнаки у 2021 році.

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.