Посольство «Книжкового Арсеналу» у бібліотеці: наше спільне книжкове свято

23-27 червня 2021 року у гібридному форматі успішно пройшов Х Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал». Фестиваль тривав 5 днів, Мистецький арсенал зібрав для цього понад 200 видавців, ілюстраторів та інституцій культури. У межах Фестивалю відбулося понад 300 подій — презентацій, дискусій, концертів, перформансів, лекцій. Про підсумки читайте тут.

Особливий інтерес викликала онлайн-програма Фестивалю, яка отримала понад 40 000 переглядів в Україні та багатьох країнах світу. Детальніше тут.

20210626 160217 48 Khandusenko 1 2048x1365

Цьогоріч Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» та ВГО Українська бібліотечна асоціація започаткували новий спільний проєкт «Книжковий Арсенал у твоїй бібліотеці», для участі у якому зареєструвалися 187 бібліотек, а поділилися своїми результатами – 67. Завдяки проєкту ми знайшли нові форми промоції книги, читання, бібліотеки; популяризували бібліотеки як центри громад; покращували наш позитивний імідж; ще раз демонстрували нашим громадам і спільнотам нашу важливу суспільну роль і значущість. І це все реалізувалося як у форматі трансляції подій Книжкового Арсеналу, відтак ‒ у долученні користувачів бібліотек та й загалом місцевих мешканців до такої потужної й масштабної міжнародної культурної події, так і через доповнення програми Фестивалю яскравим і цікавим місцевим контентом.

202773778 1823285607841215 7983863970305498710 n

Ми пишаємося тим, що в бібліотеках відбулося понад 500 групових переглядів та обговорень онлайн-трансляцій Х Книжкового Арсеналу. Наші креативні бібліотекарі організували й успішно провели понад 300 власних заходів за участю письменників, музикантів, митців, краєзнавців. Ми зустрічалися, читали, слухали, дивилися, малювали, подорожували, захоплювалися поетичними змаганнями, квестами, вікторинами, занурювалися у чарівний світ книг і літературних героїв, надихалися від інтелектуальності й творчості. І ця фестивальна бібліотечна спільнота об’єднала майже 29 тисяч активних читачів.

Наша щира вдячність усім бібліотекарям, які створили посольства Х Книжкового Арсеналу! Для вас ми підготували спеціальні подяки від організаторів, що незабаром надійдуть вам електронною поштою.

205436075 1401878663507605 6061709462573098064 n

Вітаємо колективи і користувачів найактивніших бібліотек, які у серпні отримають символічні книжкові подарунки. Це

 • Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей,
 • Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека,
 • Обласна універсальна наукова бібліотека імені Д. І. Чижевського м. Кропивницький,
 • Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека,
 • Сокальська центральна публічна бібліотека КУ "Публічна бібліотека Сокальської міської ради Львівської області",
 • Центральна міська бібліотека для дорослих імені Бориса Антоненка-Давидовича м. Ромни Сумської обл.,
 • КЗ Тростянецької міської ради "Тростянецька публічна бібліотека" Сумської обл.,
 • Бучацька публічна бібліотека Тернопільської обл.,
 • КЗ "Скадовська міська публічна бібліотека" Херсонської обл.,
 • КЗ "Марківська публічна бібліотека" Марківської селищної ради Луганської обл.,
 • Публічна бібліотека ім. М. Костомарова ЦБС Шевченківського району м. Києва,
 • Громадський культурно-освітній простір Козельщини "Smart Простір" Полтавської обл.,
 • КЗ "Публічна бібліотека Чернеччинської сільської ради" Сумської обл.,
 • КЗ Сумської міської ради "Бібліотека-філія №14 Сумської міської ЦБС",
 • КЗ "Центральна бібліотека Чорноострівської селищної ради" Хмельницької обл.

206702898 1724187604452086 4627136233006689724 n

Тож переглядаємо наші книжково-бібліотечні події за гештегом #bookarsenal_lib та продовжуємо книжкове свято.

Ярослава Сошинська,

Виконавча директорка ВГО Українська бібліотечна асоціація

Післясмак: НЕсумна Школа адвокації в Сумах

Під такою назвою пройшла VІІІ Всеукраїнська літня школа адвокації для бібліотекарів, де були справжні викладачі, учні, перший та останній дзвоники. Організаторами виступили ВГО Українська бібліотечна асоціація, Сумська обласна універсальна наукова бібліотека та бібліотеки Сумщини. Це були чотири дні плідного онлайн-навчання, а ще ‒ надзвичайно захопливі віртуальні мандрівки Україною.

51292074754 b162ba0dff c

На Сумщині я ніколи не була, але після Школи я просто закохалася в цей край. Які краєвиди, яка природа, які люди, а головне – там працюють справжні професіонали бібліотечної справи!

Приємно було слухати виступ керівника відділу культури Сумської міської ради Наталії Цибульської про діяльність бібліотек міста Суми. Вона розповіла про співпрацю влади з міською ЦБС, поділилась напрацюваннями та планами бібліотечної спільноти міста. Кожна бібліотека особлива і має своє обличчя. Центральна міська бібліотека ім. Т. Г. Шевченка працює за програмою «Бібліотека – інформаційний центр органів місцевого самоврядування», бібліотека-філія №17 спеціалізується на обслуговувані людей з інвалідністю різних вікових категорій, бібліотека-філія №4 ‒ приклад активної взаємодії бібліотеки і громади, вона отримала перемогу в бюджеті участі на створення медіатеки з фінансуванням 1 млн. грн!

51292074484 f3dba3e5a6 c

Продовжуючи знайомство з успішними практиками адвокаційної діяльності бібліотек Сумщини, все більше переконувалася, які все ж таки креативні і сміливі бібліотекарі! Заступниця директора Шосткинської міської ЦБС Світлана Портянко поділилась цікавинками роботи своєї бібліотеки, серед яких – інклюзивний адвокаційний проєкт «Почути світ, щоб бачити життя». Це читання та спілкування з людьми, які мають вади зору. Здивував мене проєкт з безкоштовного прокату електроінструментів, який реалізується у Центральній дитячій бібліотека міста Шостка. Не знаю, чи наважилася би я на таке..., але цікаво ‒ нова послуга!

У Тростянці вразила бібліотека, що руйнує стереотипи. Про неї розповіла директорка Людмила Єфремова. А під час "кави з міським головою" Юрієм Бовою ми дізналися, що одним із успішних реалізованих проєктів міської влади було створення сучасної публічної бібліотеки європейського рівня, культурно-освітнього майданчика громадської активності та спілкування. Очільник громади неодноразово не лише особисто бачив європейські бібліотеки, а й прискіпливо вивчав їхню роботу і мав можливість створити у своїй громаді бібліотеку європейського рівня, що має молодіжний простір, коворкінг-зону, інтернет-центр, соціальне кафе, сучасний ремонт та комфортні меблі, нову літературу.

51291539088 9fc3d58d14 c

У Школі ми дізналися як у територіальних громадах України об’єднали зусилля влади, громади і самих бібліотекарів. Яскравим був виступ директорки Централізованої бібліотечної системи Хмельницької міської територіальної громади Тамари Козицької "Бібліотека – надійний помічник SMART-міста", яка познайомила учасників Школи з планами громади свого міста, що активно розвивається в європейському векторі, та розкрила роль і місце, які в цьому процесі відіграють бібліотеки. Вражає, що громада Хмельницького активно підтримує проєкти, які подає бібліотека на Бюджет участі. Можна лише по-доброму позаздрити та порадіти за таку громаду, яка думає про свій інтелектуальний розвиток!

51290612217 27f1832e96 c

Директорка Центральної бібліотеки Чемеровецької територіальної громади Хмельницької області Марія Кульбінська поділилась цікавим досвідом реалізації низки бібліотечних проєктів, зокрема у співпраці з громадськими організаціями. Фахівці Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки поділилися досвідом створення сучасних подкастів у бібліотеці. А ще вразила робота невеликих сільських бібліотек, де бібліотекарі працюють інколи на неповну ставку, але скільки цікавого, корисного вони роблять для своєї громади, розбудовують сільський екотуризм. Це ‒ справжні, інколи єдині осередки культури.

Дякую колегам, що надали можливість поділитися у Школі й своїм досвідом співпраці у Дитячій центральній бібліотеці ім. О. С. Пушкіна з Гончаренко-центром ‒ партнером Краматорськ education and culture задля надання якісної освіти та створення умов для саморозвитку для мешканців громади. Краматорськ став першим містом України, де Гончаренко-центр відкрився на партнерських засадах, другий в Донецькій області та одинадцятий по Україні.

Ми також мали можливість поспілкуватися з народним депутатом України Олексієм Гончаренком, який знайшов час і теж приєднався до нашої Школи. "Обираю бібліотеку – надійного партнера у справах державної ваги", ‒ говорить він. І це не лише слова, а й дії.

51291538718 2dce25ca89 c

Доказ цьому ‒ Всеукраїнська мережа відкритих культурно-освітніх центрів Гончаренко-центру education and culture (вже 17), що пропонує:

 • Безкоштовну англійську для дітей та дорослих. Окремий курс для підготовки ЗНО з англійської для підлітків.
 • Курс фінансової грамотності.
 • Освітні та культурні заходи на вимогу громади.
 • Програми з профорієнтації для підлітків тощо.

Чому саме в бібліотеці? Бо цілі й завдання, які має Центр, співзвучні з тими, що їх реалізовує сьогодні бібліотека. Адже в наш час бібліотека ‒ це культурний та освітній заклад, центр знань, де освіта здійснюється упродовж усього життя. Навчання та заходи, які проходять в центрі, організовані для нашої громади, дітей, підлітків і дорослих. Це ‒ співпраця на благо та розвиток нашого міста та наших громадян. Головна ціль проєкту – надихати та надавати необхідні знання людям будь-якого віку для покращення їхнього майбутнього. Цей освітній простір ‒ для всіх, хто прагне розвитку, хоче побудувати кар’єру, кому небайдужі історія та культура. Цей досвід дуже зацікавив бібліотечну спільноту!

Я щиро дякую організаторам та викладачам Школи бібліотечної адвокації для бібліотекарів за набутий досвід – Тетяні Богуш, Ірині Шевченко, Надії Влезько, Ларисі Луговій, Світлані Барабаш, Вірі Загуменній, Оксані Бояриновій, Ярославі Сошинській.

Є над чим працювати, думати, мріяти! І є вже своя сформована адвокаційна валіза ідей для втілення в діяльність бібліотеки задля розвитку моєї громади!

 

Ганна Бахман, заступник директора ЦМПБ по роботі з дітьми,

Дитяча центральна бібліотека ім. О. С. Пушкіна, м. Краматорськ, Донецька обл.

Фотовиставка «Тадеуш Ружевич ‒ сучасний поет»: запрошуємо до спільнодії

Шановні друзі!

Працівники Міської публічної бібліотеки ім. Тадеуша Ружевича у Вроцлаві, Польща запрошують українських колег долучитися до створення фотовиставки «Тадеуш Ружевич ‒ сучасний поет», присвяченої 100-річчю з дня народження поета.

23rozewicz

Для участі у цьому міжнародному проєкті потрібно надіслати організаторам відповідні матеріали електронною поштою до 10 вересня 2021 р.

Умови та деталі можливої співпраці викладено у спеціальному зверненні працівників Міської публічної бібліотеки ім. Тадеуша Ружевича.

Пункти складання іспитів на визначення рівня володіння державною мовою у бібліотеках

Шановні колеги!

На підставі Меморандуму про співпрацю між Національною комісією зі стандартів державної мови та  ВГО Українська бібліотечна асоціація запрошуємо бібліотеки долучитися до розвитку української мови та відкрити на своїй базі Пункт складання іспитів на визначення рівня володіння державною мовою.

Заповніть форму заявки на створення на базі бібліотеки Пункту складання іспитів на визначення рівня володіння державною мовою. 

Відповіді на питання щодо створення Пункту можна отримати у головного спеціаліста відділу аналітично-організаційної роботи Національної комісії зі стандартів державної мови Дар’ї Марусової: d.marusova@mova.gov.ua, тел. (044) 235-00-42.

kak sdat ekzamen v gai s pervogo raza 1

Щоб відкрити такий Пункт, бібліотека повинна мати відповідні приміщення та обладнані комп’ютеризовані іспитові робочі місця з доступом до інтернету, а також бібліотекаря або бібліотекарів, готових бути інструкторами під час іспитування.

Усі інструктори попередньо пройдуть навчання, про що буде повідомлено додатково.

Технічні вимоги

Вимоги до апаратного забезпечення для тестового іспитування:

 • двоядерний процесор з тактовою частотою від 2 Гц,
 • оперативна пам'ять від 4 Гб,
 • гарнітура або окремо стереонавушники з мікрофоном,
 • вебкамера – вбудована або під'єднана через USB, мінімальна роздільна здатність HD (1280 x 720),
 • дисплей – від 17 дюймів,
 • під'єднання до інтернету – широкосмугове дротове або бездротове (3G або 4G/LTE) з пропускною здатністю від 1,2 мбіт/с.

Вимоги до програмного забезпечення:

 • операційна система: Windows 7/8/10; macOS X 10.10 або новіша; Ubuntu 14.04 або новіша, Red Hat Enterprise Linux 6.4 або новіша й подібні (Mint, CentOS, Fedora тощо),
 • браузер: Edge 90 або новіша, Firefox 78 або новіша, Chrome 90 або новіша;
 • Mac: Safari 7 або новіша, Firefox 78 або новіша, Chrome 90 або новіша;
 • Linux: Firefox 78 або новіша, Chrome 90 або новіша.

Вимоги до приміщення:

 • комп’ютерний клас (чи аудиторія з комп’ютерами),
 • приміщення оснащено камерою (камерами) відеоспостереження для забезпечення доброчесності та рівних умов іспитування для претендентів (бажано).

З 16 липня 2021 року такі іспити почнуть складати особи, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків, зокрема, державні службовці, керівники закладів освіти всіх форм власності.

Детальніше про іспити на визначення рівня володіння державною мовою на сайті Комісії.   

Долучайтесь до створення мережі Пунктів складання іспитів на визначення рівня володіння державною мовою та формуйте інтелектуальний осередок у своїх спільнотах!

Розвиваймо та плекаймо українську мову!

Підписано Меморандум про співпрацю між Українською бібліотечною асоціацією та Національною комісією зі стандартів державної мови

1 липня 2021 р. Меморандум про співпрацю підписали президентка ВГО Української бібліотечна асоціація, директорка Бібліотеки КПІ Оксана Бруй та голова Національної комісії зі стандартів державної мови Орися Демська.

received 334023174850028

Відповідно до Меморандуму сторони домовилися разом сприяти:

 • підвищенню престижу бібліотек через популяризацію української мови;
 • поширенню знань про українську мову та її роль у розвитку української та європейської культур;
 • створенню на базі бібліотек мережі пунктів, де відбуватимуться іспити на визначення рівня володіння державною мовою, та визначити графіки їхньої роботи.

Співпраця спрямована на те, щоб бібліотеки були центрами розвитку української мови і на загальнодержавному рівні, і в громадах.

8 липня 2021 р. буде проведено презентацію напрямів співпраці ВГО Українська бібліотечна асоціація та Національної комісії зі стандартів державної мови. Слідкуйте за нашими оголошеннями.

 

Проєкт «Бібліотека для тебе» на Спільнокошт

ВГО Українська бібліотечна асоціація запустила фандрейзингову кампанію на Спільнокошт для збирання коштів на оновлення бази сервісу «Бібліотека для тебе», аби надавати актуальну інформацію про бібліотеки України в умовах децентралізації.

Підтримати проєкт тут.

kjhkjhkj

Сервіс створювався на основі даних про бібліотечну систему України 2018 року. Але внаслідок процесу децентралізації, що відбувається наразі, мережа публічних бібліотек суттєво змінюється. А отже, сервіс «Бібліотека для тебе» потребує оновлення.

З часу створення сервісом скористалися понад 70 000 разів.

Бюджет оновлення: 15 000,00 грн.

Кошти будуть витрачені на роботу програміста та адміністратора, які оновлять дані про бібліотечну систему України.

Кошти, зібрані понад цієї суми, буде використано для промоції сервісу через соціальні медіа, ЗМІ, створення промоційного відео, плакату, зовнішньої реклами тощо.

Просимо вас підтримати проєкт та отримали невеличкі подарунки від ВГО Українська бібліотечна асоціація.

150 комп'ютерів ‒ до сільських бібліотек Черкащини

У межах проєкту Дія.Цифрова освіта Міністерства цифрової трансформації України бібліотекам Черкаської області передано 150 комп'ютерів. Це стало можливим завдяки партнерству з Favbet Foundation, а також за сприяння Офісу Президента України, ВГО Українська бібліотечна асоціація та наших обласних відділень.
DSC 9098
Наразі до сільських бібліотек 8 областей України вже передали більше 2000 комп’ютерів. 
DSC 8964

Шостий виїзний "круглий стіл" для бібліотекарів Чернігівщини

16 червня 2021 р. відбувся шостий щорічний виїзний "круглий стіл" "Я пропоную свій досвід", на якому сільські бібліотекарі Чернігівщини обмінювалися досвідом, підвищували фахову майстерність і налагоджували партнерські зв'язки між бібліотеками.

Захід відбувся за ініціативи Чернігівського обласного відділення Української бібліотечної асоціації на базі Макошинської філії краєзнавчо-інформаційного центру Менської ОТГ  кращої сільської бібліотеки 2019 р. за результатами обласного конкурсу "Краща бібліотека року".

Учасників вітали представники влади, голова Чернігівського обласного відділення Української бібліотечної асоціації, директор Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка Інна Аліференко; заступник голови Чернігівського обласного відділення Української бібліотечної асоціації, директор Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва Марина Латамарчук; директор Менської публічної бібліотеки Олена Невжинська.

Захід транслювався онлайн. На платформі Zoom до онлайн-привітань долучилися Президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація Оксана Бруй; провідний спеціаліст відділу культурного розвитку Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації Тетяна Луцай; завідувач науково-методичного відділу Національної бібліотеки України ім. Ярослава Мудрого, членкиня Президії  ВГО Українська бібліотечна асоціація Тетяна Богуш.

Завідувач Макошинської філії краєзнавчо-інформаційного центру Вікторія Мідько розповіла про роботу оновленого сучасного простору для дітей, про кінопокази просто неба, гурток "Екодім", літературну кав'ярню, де розвивають таланти і діляться досвідом написання поезії та прози як діти, так і дорослі.

Багато напрацювань мають сільські бібліотеки у краєзнавчому напрямі. Директор Семенівської ЦБС Тетяна Пархоменко розповіла, що на базі бібліотеки-філії села Погорільці діє краєзнавчий клуб "Джерельце", юні учасники якого збирають і зберігають стародавні рецепти автентичної кухні, давні пісні, записуючи їх з уст старожилів села.

Бібліотекар села Оболоння Коропської публічної бібліотеки Ольга Шило поділилася досвідом створення при бібліотеці кімнати-музею, в якій було зібрано унікальні етнографічні та краєзнавчі експонати (старовинний національний одяг, предмети побуту, сільськогосподарський реманент тощо), упорядковано тематичні теки та альбоми.

Краєзнавчими напрацюваннями у своїй роботі також поділилися бібліотекар бібліотечного пункту села Заїзд Сухополов'янської публічної бібліотеки Наталія Остромогильська й бібліотекар села Бахмач Бахмацької ЦБС Тетяна Снігір. Директор Комарівської сільської публічної бібліотеки Ірина Холодняк представила видавничу роботу бібліотеки краєзнавчої тематики.

Багато бібліотек спрямовують свою діяльність на роботу з молоддю та дітьми. Наприклад, бібліотекар села Стара Рудня Сновської публічної бібліотеки Галина Мося власноруч створила дитячий простір для спілкування. Бібліотекар села Хрипівка Городнянської ЦБС Наталія Ткаченко розповіла про послугу "Бібліоняня". Бібліотекар села Стрільники Бахмацької ЦБС Ольга Дзюба презентувала різноманіття заходів для дітей: ігрові каруселі, тематичні вечірки тощо.

Сподобалася учасникам "круглого столу" розповідь про креативні форми роботи бібліотекаря Андріївської бібліотеки-філії Михайло-Коцюбинської публічної бібліотеки Ірини Соколової. Вона проводить квести, майстер-класи, читання для дітей, кінопокази просто неба.

Бібліотекар Тростянецької бібліотеки-філії Парафіївської публічної бібліотеки Тетяна Кузьменко розповіла про групу в соціальній мережі Фейсбук "Бібліотечна Країна Тростянець", акцію "Перезавантаження", мета якої – поповнення бібліотечного фонду цікавою та сучасною літературою, створення платформи для цікавих зустрічей "Жива бібліотека".

На високому рівні представили свою роботу Блистівська, Куковицька бібліотеки-філії та Стольненська філія краєзнавчо-інформаційний центр Менської публічної бібліотеки. Це й не дивно, адже бібліотеки співпрацюють з владою, яка активно їх підтримує.

У процесі роботи "круглого столу" бібліотекарі поділилися не лише напрацюваннями, але й розмовляли про вплив децентралізації на бібліотеки, про важливість діалогу із місцевою владою, обговорили питання матеріально-технічного забезпечення та наповнення фондів.

Після завершення заходу учасники відвідали Менську публічну бібліотеку, яка є взірцевою публічною бібліотекою Чернігівщини.

"Круглий стіл" пройшов на високому професійному рівні в атмосфері невимушеного живого спілкування, а учасники отримали новий досвід, який впроваджуватимуть у роботу вже у своїх бібліотеках.

Запис прямого включення на Фейсбук сторінці Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені В.Г. Короленка

Good Silent Party: тиха туса по всій Україні

5 років. Саме стільки існує всеукраїнський проєкт «Тиха вечірка “Good Silent Party”». Усе почалося 2016 року, коли команда Луганської ОУНБ провела першу вечірку на своєму просторі у Старобільську, що на Луганщині. Тоді подія об’єднала бібліотеки з 10 міст.

Далі оформилася сама ідея і всеукраїнська команда. Ініціатори вечірки – Луганська обласна універсальна наукова бібліотека зі Старобільська. Співорганізатори – Молодіжна секція Української бібліотечної асоціації та суспільно-культурний проєкт «Без меж», м. Київ. Також нас підтримують культурно-освітній проєкт «Будуємо Україну Разом» та Благодійний фонд Сергія Жадана.

SilParty 2021

Мета акції – показати кардинально новий формат роботи бібліотеки – і учасникам вечірки, і бібліотекарям-консерваторам. А також розкрити потенціал бібліотеки як інклюзивної арт-платформи та посилити співпрацю бібліотек із молодіжними громадськими організаціями по всій Україні. А ще це підтримка і промоція українського продукту в музиці, літературі, мистецтві.

2018 року на першу головну локацію приїхали львівське радіо Skovoroda та Сергій Жадан у ролі головного гостя. Тоді до ефіру приєдналися 25 бібліотек від заходу до сходу.

Третя “Good Silent Party” відбулася 2019 року вже в Києві, у просторі Наукової бібліотеки ім. М. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Вечірка водночас проходила у 37 містах України, а на подію до Києва приїхали 350 гостей із різних регіонів країни.

Учасники під’єднувалися до ефіру мандрівного радіо Skovoroda, танцювали в навушниках під мікси сучасної української музики від діджеїв – Романа Мухи, продюсера каналу «М2» та Ярослава Глобіна, музиканта і співака. Складалося враження, що люди танцювали в абсолютній тиші, однак насправді вони чули музику та відчували баси/вібрації.

А також слухали інтерв’ю з гостями ефіру – фронтменом гурту ФІОЛЕТ, письменником Сергієм «Колосом» Мартинюком, співачкою, учасницею гуртів «Крихітка» і «Крихітка Цахес» Олександрою Кольцовою, бас-гітаристом «Kozak System» Володимиром Шерстюком, співачкою Лізою Будицькою.

На головному бібліотечному просторі вечірки у Києві створили комфортні умови для людей з інвалідністю: потужні сабвуфери, навушники з максимальною гучністю та переклад жестовою мовою.

Зараз всеукраїнська команда організаторів готується до проведення четвертої тихої вечірки. Цього разу плануємо провести “Good Silent Party” у Харкові у просторі Харківського літмузею. Запланована вечірка на кінець серпня. Через карантинні обмеження відбудеться у форматі open air.

Гаслом “Good Silent Party IV” обрали «Відкритість без меж». Усі учасники(ці) є абсолютно різними. Це про релігійні переконання, стать, ґендер, колір шкіри, вік тощо. Але кожен є українцем / українкою – це об’єднує і заразом надихає стати вільними у самовираженні.

Зараз проєкт розміщений на «Спільнокошті». Там команда збирає донати на вечірку й розказує деталі попередніх акцій. Усі подробиці тут: https://cutt.ly/0nm2NM5

Луганське обласне відділення Української бібліотечної асоціації

Бібліотекарі першими отримають безкоштовну комп'ютерну допомогу від SUPPORT.UA для амбасадорів і тренерів проєкту Дія.Цифрова освіта

Міністерство цифрової трансформації України підписало меморандум з компанією SUPPORT.UA. На першій фазі співпраці буде надаватися комп’ютерна онлайн-допомога усім бібліотекарям України, які беруть участь у проєкті Дія.Цифрова освіта. Компанія безкоштовно допомагатиме вирішувати питання, пов'язані з користуванням технікою: комп’ютерами, планшетами, телефонами.

Якщо ваша бібліотека зареєстрована в Мережі хабів цифрової освіти, ви можете отримати допомогу, перейшовши на вебсторінку і заповнивши форму реєстрації.

Бібліотекарі можуть подавати заявки цілодобово, якщо виникла проблема зі встановленням чи використанням програм або зависає й перегрівається ноутбук. Ці та більше запитань спеціалісти SUPPORT.UA допоможуть вирішити в телефонній розмові або дистанційно, під’єднавшись до пристрою користувача з допомогою програми TeamViewer. Консультація міститиме покрокове вирішення проблеми, пояснення, чому вона виникла, і поради, як уникнути її в майбутньому.  

Якщо бібліотекарі є фасилітаторами, які допомагають користувачам бібліотек спробувати навчання на платформі osvita.diia.gov.ua у форматі освітніх серіалів чи пройти тест з Цифрової грамотності — Цифрограм, але бібліотека ще не зареєстрована як хаб цифрової освіти, ‒ зробіть це!

Заповніть заявку та долучайтеся до активної реалізації проєкту Дія. Цифрова освіта

Детальніше на порталі Міністерства цифрової трансформації України

8

Фото: Бібліотека Іванків, Київська обл.

150 комп’ютерів для бібліотек Полтавщини

Сільські бібліотеки Полтавщини почали отримувати комп’ютерну техніку в межах проєкту Міністерства цифрової трансформації України Дія.Цифрова освіта.

Передача першої партії комп’ютерів відбулась 31 травня 2021 року на базі Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського. Усього бібліотеки Полтавщини отримають 150 комп’ютерів.

mala 5337

«Наразі в Полтавській області працює понад 170 хабів цифрової освіти, які розташовані на базі бібліотек, молодіжних центрів і громадських організацій. Ми розширюємо цю мережу, щоб кожен мешканець Полтавщини мав вільний доступ до безкоштовної цифрової освіти», — повідомила Валерія Іонан.

mala 5122

До 7-ми областей України вже передали понад 2000 комп’ютерів.

Це стало можливим завдяки партнерам проєкту: Favorit Foundation, Офіс Президента України та ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Детальніше про подію тут.

 

Діяльність Донецького обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація у 2017-2020 рр.

26 травня 2021 р. відбулася Звітно-виборна конференція Громадської організації «Донецьке обласне відділення Всеукраїнської громадської організації Українська бібліотечна асоціація» (за допомогою інтернет-зв’язку на платформі ZOOM). Наразі дійсних членів у відділенні ‒ 208 осіб, а в Конференції взяли участь 184 особи. Це, мабуть, найчисленніша Конференція структурного підрозділу нашої професійної організації.

51204595618 fa3d19d83c c 1

Учасників Конференції привітали членкині Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація Богуш Т.І., завідувач НМВ Національної бібліотеки України імені Я. Мудрого, Моісєєва С.А., директорка Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки та виконавча директорка Асоціації Сошинська Я.Є. Вони підкреслили важливу роль Донецького обласного відділення у розвитку й трансформуванні бібліотечної справи як в області, так і в цілому в Україні.

Присутні заслухали Звіт Президії ГО «Донецьке ОВ ВГО Українська бібліотечна асоціація» (Голова ОВ Мельник Л.М.), Звіт Ревізійної комісії ГО «Донецьке ОВ ВГО Українська бібліотечна асоціація» про фінансові результати у 2017-2020 рр. (голова Ревізійної комісії Труш Н.В.).

51205456255 cb78838b10 c

У Звіті Президії проаналізовано діяльність Донецького ОВ відповідно до Положення про відділення та Стратегії Української бібліотечної асоціації на 2019-2021 роки. Підкреслено як досягнення за чотири звітні роки, так і певні недоліки. Також викладено пропозиції щодо подальших шляхів удосконалення роботи ОВ, а саме:

 • Головне призначення відділення – сприяти розвитку професійної кваліфікації бібліотекарів;
 • Консолідувати фахівців задля зміцнення іміджу бібліотеки в громаді;
 • Переформатувати діяльність відповідно до потреб сьогодення – поєднувати офлайн та онлайн-формати;
 • Сприяти поширенню впливу ОВ серед бібліотек інших систем та відомств;
 • Підтримувати впровадження інноваційних бібліотечних послуг;
 • Активізувати діяльність з висвітлення роботи відділення у професійних ЗМІ, у виданнях ВГО Українська бібліотечна асоціація;
 • Створити у структурі ОВ Молодіжну секцію.

В обговоренні Звіту членкиня ОВ, заступник директора Донецької обласної бібліотеки для дітей з науково-методичної діяльності Козінченко Л.В. зазначила, що відділення за звітні чотири роки отримало позитивні результати. По-перше, надавалася значима підтримка безперервній професійній освіті бібліотечних фахівців області на обласному і всеукраїнському рівнях. Також позитивною є підтримка відділенням проєктів ВГО Українська бібліотечна асоціація, організація та проведення обласних конкурсів професійної майстерності, що сприяє розвитку професійної кваліфікації наших бібліотекарів. На майбутнє необхідно залучити до відділення бібліотекарів закладів освіти області. Це буде мотивуючим фактором для поширення впливовості діяльності відділення на зростання іміджу бібліотечної професії та поповнення його складу молоддю.

Заступник директора Добропільської центральної міської бібліотеки Козачук І.О. підкреслила, що її власні професійні здобутки, особливо з оволодіння медійними комунікаціями та іншими новітніми технологіями, збагатилися завдяки великій роботі обласного відділення та ВГО Українська бібліотечна асоціація з підвищення професійної кваліфікації бібліотечних фахівців.

Під час обговорення Звіту Президії ОВ та Звіту Ревізійної комісії вирішено визнати роботу ГО «Донецьке ОВ ВГО Українська бібліотечна асоціація» задовільною.

Друга частина Конференції була присвячена обранню нового керівного складу ОВ та затвердженню нового Положення про ГО «Донецьке ОВ ВГО Українська бібліотечна асоціація».

Головою ГО «Донецьке ОВ ВГО Українська бібліотечна асоціація» обрано директора Донецької обласної бібліотеки для дітей Василенко Юлію Станіславівну.

51203672992 acf8eb33c7 c 1

До складу Президії, окрім Голови, увійшли:

 • Бахман Ганна Леонідівна, заступник директора по роботі з дітьми Центральної міської публічної бібліотеки м. Краматорськ;
 • Єфіменко Вікторія Анатоліївна, завідувач бібліотеки-філії ім. М. Лермонтова, м. Сартана;
 • Козачук Ірина Олександрівна, заступник директора Центральної міської бібліотеки м. Добропілля;
 • Козінченко Лілія Володимирівна, заступник директора Донецької обласної бібліотеки для дітей з науково-методичної діяльності;
 • Кузьмінова Ольга Анатоліївна, заступник директора Донецької обласної бібліотеки для дітей з основної діяльності;
 • Лата Тетяна Іванівна, директор Центральної міської бібліотеки м. Волноваха;
 • Осіпова Тетяна Іванівна, директор Публічної бібліотеки Лиманської ОТГ;
 • Рудіч Марина Ярославівна, директор Селидівської Центральної міської бібліотеки;
 • Сарбей Ірина Миколаївна, в.о. директора Мангушської публічної бібліотеки;
 • Сафронова Світлана Миколаївна, завідувач відділу методичної роботи, інновацій і комп’ютеризації Центральної міської бібліотеки м. Дружківка.

Новий склад Ревізійної комісії ОВ:

 • Ганжела Наталя Іванівна, бібліотекар Донецької обласної бібліотеки для дітей;
 • Лимаренко Наталія Василівна, бібліотекар Донецької обласної бібліотеки для дітей (голова);
 • Пославська Таїсія Петрівна, методист Донецької обласної бібліотеки для дітей.

Затверджено нове Положення про Громадську організацію «Донецьке обласне відділення Всеукраїнської громадської організації Українська бібліотечна асоціація».

Мотивуючою для нового складу Президії стала моніторингова зустріч Президії та активу Донецького обласного відділення з членами Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація, яка відбулася відразу після невеликої перерви.

Моісєєва Світлана Анатоліївна, членкиня Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація, яка відповідальна за діяльність регіональних відділень Асоціації, зупинилася на критеріях оцінювання діяльності Донецького ОВ.

51205160684 faaf5c1f9f c

В атмосфері дружнього спілкування були визначені позитивні моменти діяльності ОВ та разом з новим складом Президії на чолі з Василенко Юлією Станіславівною сплановані чіткі завдання для наступного етапу діяльності відділення: проведення Міжрегіонального Форуму бібліотекарів до Всеукраїнського дня бібліотек, створення секції з роботи дитячих бібліотек, залучення до ОВ фахівців та партнерів з інших організацій, закладів освіти тощо.

Щиро вітаємо колег з успішним проведенням Конференції та бажаємо професійного натхнення для подальшого розвитку бібліотечної справи у Донецькій області!

Фотозвіт про Конференцію див. тут

Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка – володарка премії «Мій бренд»

У межах ХІХ обласного ярмарку «Що може жінка», який проходив у Чернігові 22 травня 2021 року, Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка нагороджена премією «Мій бренд» та сертифікатом на 3000 гривень. Нагороди урочисто вручили директорці бібліотеки Інні Аліференко – голові ГО «Чернігівське обласне відділення Української бібліотечної асоціації».

Організатор ярмарку: громадська організація «Спілка жінок Чернігівщини».

Мета ярмарку: промоція жіночого бізнесу, розвитку і вдосконалення жіночого підприємництва та реалізація лідерського потенціалу жінок. 

Цей захід – соціальний проєкт, який звертає увагу на важливу роль жінки в житті суспільства та дає можливість презентувати на широкий загал свої досягнення.

Для презентації своєї діяльності та досягнень Чернігівська ОУНБ ім. В. Г. Короленка облаштувала дві локації. На першій відвідувачі ярмарку могли познайомитися з послугами бібліотеки, переглянути афішу заходів на найближчий місяць, зробити фото на фоні оригінальної фотозони, оформленої з книг. Була представлена книжкова виставка краєзнавчих видань, сучасної української та зарубіжної літератури й твори місцевих авторів.

Зважаючи на велике розмаїття заходів, які проводяться у бібліотеці, серед яких майстер-класи, клуби, студії та зустрічі за інтересами, на другій локації було представлено діяльність клубу «Поетичний бібліопростір «А+». Учасники клубу – поети з Чернігова та області – дарували людям свою творчість, виражену у поезіях про весну, кохання, красу природи та любов до рідної землі і ще про щось таке незбагненне й сокровенне…

Щиро вітаємо представників Чернігівського обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація зі здобуттям премії «Мій бренд», яка беззаперечно підтверджує вагомий внесок Чернігівської ОУНБ ім. В.Г.Короленка як інституції та кожної окремої жінки-бібліотекарки у соціальний та економічний розвиток громади.

Бажаємо натхнення і нових здобутків!

5000 комп’ютерів для цифровізації бібліотек в Україні

У межах національного проєкту з цифрової грамотності «Дія.Цифрова освіта» та Меморандуму про співпрацю між Міністерством цифрової трансформації України й ВГО Українська бібліотечна асоціація для цифровізації сільських бібліотек по всій Україні буде передано 5000 комп’ютерів. Це сприятиме перетворенню бібліотек на сучасні хаби цифрової освіти, аби дати кожній людині можливість безкоштовно опанувати цифрові навички впродовж усього життя (підхід life long learning).

24 травня 2021 р. на базі Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки відбулась офіційна передача 300 одиниць комп’ютерної техніки сільським бібліотекам територіальних громад Хмельниччини. Ще 150 сільських бібліотек Хмельниччини зможуть провадити активну роботу з надання послуг, пов’язаних з підвищенням цифрової освіти українців. Наразі комп’ютерну техніку вже отримали бібліотеки шести областей.

photo5287411930778153460

На реалізацію цього національного проєкту не витрачаються кошти державного бюджету. Це стало можливим завдяки партнеру — благодійному фонду Favorit Foundation, місією якого є інвестиції у дітей сьогодні, щоб створити відповідальне і досвідчене суспільство майбутнього вже завтра. 

Таким чином, об’єднавши зусилля держави, приватного бізнесу, місцевої влади, професійної громадської організації, ми спільно розбудовуємо хаби цифрової освіти в українських бібліотеках.

Зважаючи на вагомі результати, проєкт Міністерства цифрової трансформації України та FAVBET «Цифровізація бібліотек» визнали найкращим у взаємодії бізнесу з державою. 

«Цілі сталого розвитку – ключові напрямки розвитку нашої планети»: запрошуємо до участі у проєкті

Запрошуємо до участі у міжнародному освітньому проєкті «Цілі сталого розвитку – ключові напрямки розвитку нашої планети»

Шановні колеги! 

Запрошуємо до участі у міжнародному освітньому проєкті, присвяченому Цілям сталого розвитку – ключовим напрямкам розвитку нашої планети, що у 2015 році були ухвалені на Саміті ООН.

Україна також підписала Порядок денний ООН і заявила про готовність до 2030 року реалізувати 17 Цілей сталого розвитку, які покликані усім світом здійснити глобальні і якісні зміни у соціальних, економічних та екологічних сферах.

Метою нашого проєкту є заохочення педагогів та працівників культурно-освітніх закладів, які працюють з дітьми дошкільного і молодшого шкільного віку, до активних дій задля сталого розвитку.

Організаторами проєкту є польський Фонд CultureLab та українська громадська організація «Дитячий телевізійний театр «Юрашки» у партнерстві з управлінням освіти Львівської міської ради, Львівською обласною бібліотекою для дітей, ВГО Українська бібліотечна асоціація та Львівським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти.

Проєкт співфінансується Польсько-Американським Фондом «Свободи» в рамках програми RITA – «Зміни в регіоні», що реалізується Фондом «Освіта для демократії».

child-pretend-to-be-businessman-PRCJ6UK-min

Проєкт передбачає такі компоненти та заходи:

1.Участь у конференції з елементами тренінгу, яка відбудеться у формі телемосту між Україною та Польщею. Головними спікерами будуть експерти та розробники навчальних матеріалів про Цілі сталого розвитку із Варшавського Фонду. Захід відбудеться 1 червня, у Міжнародний день захисту дітей, о 12:00 за київським часом. Усім зареєстрованим учасникам на електронну пошту буде надіслано порядок денний та ZOOM-посилання для участі у події.  

Реєстрація тут: https://www.culturelab.pl/sdg-ukraina/

2. Для перших 250-ти зареєстрованих осіб, які 1 червня братимуть участь у онлайн-конференції, буде надіслано друкований комплект навчально-методичних матеріалів про Цілі сталого розвитку – це книга із тематичними казками, а також збірник із інтерактивними іграми та завданнями для роботи з дітьми.

3. Усі учасники проєкту отримають доступ до навчальних відеофільмів, які спеціально розробленні для педагогів та працівників культурно-освітніх закладів України.

4. Забезпечення усім учасникам проєкту подальшої експертної менторської підтримки шляхом проведення ZOOM-сесій.

5. Впровадження учасниками проєкту набутих знань серед дітей, які належать до їхніх компетенцій в рамках здійснення своєї професійної діяльності.

Усі учасники, які візьмуть участь у проєкті та впровадять отриманні знання серед дітей, отримають сертифікат участі у зазначеному міжнародному проєкті.

Найактивніші десять учасників проєкту отримають винагороду у вигляді запрошення на міжнародну конференцію про Цілі сталого розвитку, яка відбудеться 14-15 квітня 2022 року у Варшаві за участю чотирьох країн Європи. Видатки, пов’язані із поїздкою на конференцію до Варшави, будуть компенсовані організаторами заходу.

Для отримання додаткової інформації чи уточнень ви можете зателефонувати до представників проєкту в Україні:

Роман Савчак: +38 0977977387

Олена Кремньова: +38 0967153683

ТікТок у бібліотеці: з досвіду польських колег

Чи може TikTok стати інструментом у роботі бібліотекаря? Звичайно! У цьому впевнені наші колеги з Польщі: і бібліотечні працівники, і представники відомої польської компанії Good Books.

TikTok-and-your-Library

Пропонуємо вашій увазі дві статті Лукаша Брауна, докторанта в галузі культури Вроцлавського університету та менеджера з маркетингу компанії Good Books про присутність польських бібліотек на ТікТок.

TIKTOK W BIBLIOTECE? DLACZEGO WARTO. ‒ Спосіб доступу: https://goodbooks.pl/artykuly-eksperckie/tiktok-w-bibliotece-dlaczego-warto

BIBLIOTEKA NA TIKTOKU – POMYSŁY I INSPIRACJE. ‒ Спосіб доступу: https://goodbooks.pl/artykuly-eksperckie/tiktok-w-bibliotece-pomysly-i-inspiracje

2008-tiktok-f2

Переклад статей українською мовою від Лариси Лугової, директорки Львівської обласної бібліотеки для дітей, віцепрезидентки ВГО Українська бібліотечна асоціація дивіться тут.

Акція для бібліотек видавничо-освітнього проекту «Портал»

Шановна бібліотечна спільното!

Цими днями Україна відзначатиме Дні пам'яті, примирення та перемоги над нацизмом. Наша історія сповнена й трагічними, болісними подіями. Проте говорити про них варто і навіть потрібно, адже замовчуючи, замикаючи цей біль всередині, ми перекриваємо собі шлях до зцілення, росту і свободи. Так, світ часто буває сумним і бентежним, але світло є, і ми мусимо його в собі нести, мусимо ним ділитися. Говорити правду – важливо. Але давати надію, тримати фокус на світлих деталях ‒ важливо не менше.

Говорити на ці непрості теми, в тому числі з дитячою аудиторією, допомагають видання серії «Життя триває» від офіційного партнера ВГО Українська бібліотечна асоціація ‒ видавничо-освітнього проекту «Портал».

Portal Books Banner 05 2021

У квітні 2021 р. ми спільно провели вебінар «Уроки Чорнобиля ‒ 35 років потому», запис якого ви можете переглянути тут.

Упродовж травня видавничо-освітній проект «Портал» готовий надати членам та партнерам ВГО Українська бібліотечна асоціація спеціальні тарифи на придбання своїх видань на умовах консолідованої закупівлі для бібліотек (від 100 шт.).

Яким чином це працюватиме?

 1. Ви формуєте свої запити на видання, які хочете придбати, за покликанням: https://forms.gle/NrRNXwSmCwmTs5Bu6.
 2. Дублюєте запит на пошту проекту «Портал»: order@portalbook.com.ua.
 3. Колеги з видавничо-освітнього проекту «Портал» зв'язуються з вами для узгодження деталей, формують замовлення і рахунок.
 4. Коли від бібліотек набирається загальний обсяг замовлень у 100 примірників, що дає змогу запропонувати спеціальний тариф, виставляються рахунки на оплату.
 5. Після оплати книжки відвантажуються до кожної бібліотеки, відповідно до замовлення.

Оновлення бази сервісу «Бібліотека для тебе» (Lib4You)

ВГО Українська бібліотечна асоціація у 2020 році запустила зручний та безоплатний онлайн-сервіс «Бібліотека для тебе ‒ Library for you» (веб та мобільну версію), який орієнтує щодо місцезнаходження найближчої бібліотеки та надає інформацію про бібліотечні послуги. Завдяки сервісу кожен мешканець України та її гість може обрати бібліотеку відповідно до його потреб.

Ознайомитись із сервісом ви можете за покликанням: https://lib4you.org.ua/.

Сервіс створювався на основі даних про бібліотечну систему України 2018 року. Але внаслідок процесу децентралізації, що відбувається наразі, мережа публічних бібліотек суттєво змінюється. А отже, сервіс «Бібліотека для тебе» вже не надає найактуальнішу інформацію про бібліотеки України.

lib4you

 

ВГО Українська бібліотечна асоціація розпочинає фандрейзингову кампанію для оновлення бази даних сервісу «Бібліотека для тебе», аби усі користувачі цього сервісу могли отримати повну і достовірну інформацію про найближчу бібліотеку.

Бюджет оновлення: 15 000,00 грн.

Кошти, зібрані понад цієї суми, буде використано для промоції сервісу через соціальні медіа, ЗМІ, створення промоційного відео, плакату, зовнішньої реклами тощо.

Для того, аби долучитись до фандрейзингової кампанії та підтримати оновлення сервісу, ви маєте зробити доброчинний внесок на будь-яку суму на банківський рахунок ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Банкiвський переказ (через будь-який банк України)

ВГО «Українська бібліотечна асоціація»

Код ЄДРПОУ 21656118

р/р UA183209840000026007230080352

в АТ «ПроКредитБанк»

МФО 320984

Призначення платежу: добровільні пожертвування для оновлення карти бібліотек.

Перераховані вами кошти допоможуть оновленню єдиної повної онлайн-карти усіх бібліотек України.

Ви також можете стати партнером проєкту з розміщенням логотипу організації на онлайн-платформі «Library for you». З цього питання просимо звертатись до Оксани Бояринової.

КОНТАКТИ

Автор проєкту Оксана Бояринова, +380 63 417 11 73, info@ula.org.ua.

V Міжнародний форум молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації, 22-23.04.2021: враження

Незважаючи на карантинні обмеження бібліотечна молодь продовжує вдосконалюватися в професії, шукати нові форми і методи роботи та успішно втілювати їх в життя. Діяльність українських та закордонних бібліотек під час пандемії зазнала деяких трансформацій, але залишається дуже цікавою, різноплановою та затребуваною. У цей непростий час нові можливості для бібліотек відкриваються завдяки плідному партнерству та співпраці.

Web_22_04_2021_16.jpg

«Партнерство & Співпраця» – саме такою була тема V Міжнародного форуму молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації. Він проходив в онлайновому форматі на платформі Zoom 22-23 квітня 2021 р.

На відкритті Форуму до учасників звернулися з вітальним словом президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація Оксана Бруй та виконавча директорка Асоціації Ярослава Сошинська.

Web_22_04_2021_1.pngWeb_23_04_2021_20.jpg

Перший день Форуму був присвячений європейському досвіду співпраці й зі своїми кейсами виступили молоді бібліотекарі з дружніх бібліотечних асоціацій Німеччини, Литви, Естонії, Румунії, Словенії. Також учасники Форуму мали змогу попрацювати у групах на інтерактивній сесії та подумати над підходами до побудови партнерських відносин з представниками влади, бізнесу, громадських організацій. Ввечері на учасників Форуму чекала неймовірна шалена вечірка, під час якої учасники співали, слухали музику, віртуально мандрували, релаксували та розгадували вікторину.

Web_22_04_2021_9.jpg

У другий день Форуму учасники вже знайомились з кейсами успішної співпраці українських бібліотекарів з Миколаєва, Полтави, Харкова, Тернополя, Бердичева Житомирської обл., Сіверська Донецької обл., Лисичанська Луганської обл., Турї Ремети Закарпатської обл.

Web 23 04 2021 12

Також під час Форуму відбулася церемонія нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу для молодих бібліотекарів імені Л. Б. Хавкіної на кращу наукову роботу та інноваційний проєкт.

Web 23 04 2021 16

Такий довгоочікуваний V Міжнародний форум молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації відбувся! Безліч цікавої інформації, різнопланові виступи, нестандартні завдання, обмін думками – все це сприяло професійному зростанню бібліотекарів, надихало на появу нових ідей та задумів, а також стимулювало розвивати напрямки співпраці і партнерства задля процвітання бібліотек. Проведений професійний захід продемонстрував, що сучасні бібліотекарі – це розумні та креативні, відкриті до співпраці і партнерства активісти своїх громад. Пишаємось та радіємо за колег та зичимо нових та надійних партнерств!

Презентації спікерів Форуму розміщено тут

(доступні для дійсних членів та партнерів Асоціації)

Фотозвіт тут

 Ольга Забенько,

провідна бібліографка комунального закладу "Централізована

бібліотечна система відділу культури виконкому Марганецької міської ради

Дніпропетровської області";

заступниця голови Молодіжної секції ВГО Українська бібліотечна асоціація

«Славське 2021» онлайн (3-4 березня): підсумки

Вже десять років поспіль для мене, як і для багатьох науковців, викладачів бібліотечно-інформаційних дисциплін, активних бібліотекарів, представників тренінгових центрів при обласних універсальних наукових бібліотеках, працівників публічних бібліотек та бібліотек закладів вищої освіти, кінець лютого ‒ початок березня ‒ це час знакової професійної події від Української бібліотечної асоціації та Головного тренінгового центру для бібліотекарів ‒ Конференції «Сучасна інформаційно-бібліотечна освіта…», що проходить у смт. Славське Львівської області. Це подія, на яку чекають, до якої готуються, про яку мріють.

Щороку конференція збирає небайдужих до розвитку бібліотек та бібліотечної професії, стає майданчиком для обговорення найактуальніших питань теорії і практики підготовки та підвищення кваліфікації бібліотечних працівників, розгляду і аналізу сучасних тенденцій в освіті, обміну досвідом та практичними напрацюваннями.

51052052006 06deab47cb c

А ще це неймовірна позитивна атмосфера професійного єднання, це командна робота нонстоп, під час якої народжують нові бібліотечні стартапи та формуються тренди післядипломної інформаційно-бібліотечної освіти. Це гори та цілюще гірське повітря, лижі, санчата, снігоходи, дружні обійми, місцевий колорит, смачна кухня, затишні номери та практично цілодобово відкритий для нашої роботи конференц зал пансіонату Славський…

Проте, пандемія та карантинні обмеження внесли свої корективи. І цьогорічна конференція «Славське 2021» проходила онлайн. Здавалося б, нічого особливого, формат ZOOM-конференцій вже відпрацьований бібліотекарями та освітянами у 2020 році та став буденним. Однак, це все ж був виклик, оскільки необхідно було передати не лише змістовність виступів, але й емоційну складову – радість від зустрічі та знайомства, відчуття дружньої підтримки, командного духу спільної роботи, задоволення від креативності підходів до вибору тематики та подачі матеріалу, натхнення.

Ми впорались! Про це свідчать відгуки учасників: як досвідчених, так і новачків, їхні дописи в соцмережах та особисті звернення.

Новий формат подарував нові можливості. У конференції змогли взяти участь 134 учасники, більшість з яких були дебютантами та представляли різні регіони України. До нас приєдналися представники Білорусі, Молдови, Німеччини, Румунії, Польщі.

51052051556 fea6fabd96 c

Програма складалась з 5-ти основних сесій. На першій сесії «БЕЗПЕРЕРВНА ІНФОРМАЦІЙНО-БІБЛІОТЕЧНА ОСВІТА У КОНТЕКСТІ МІНЛИВОГО СВІТУ» було проаналізовано Проєкт «Стратегії розвитку вищої освіти в Україні на 2021–2031 роки (Віра Загуменна, к. п. н., професорка кафедри культурології та інформаційних комунікацій НАКККіМ, голова Секції з бібліотечно-інформаційної освіти ВГО Українська бібліотечна асоціація, тренерка ГТЦ, Ярослава Хіміч, к. і. н., доцент кафедри культурології та інформаційних комунікацій НАКККіМ, членкиня Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація, координаторка ГТЦ). Розглянуто «Навчальний контент, соцмережі та лімінальні зони інформаційного суспільства» (Роман Крохмальний, к. філ. н., доцент, декан факультету культури і мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка). Учасники конференції також мали змогу ознайомитись з проєктами іноземних колег. Anca Râpeanu, проєкт-менеджерка Progress Foundation та Claudia Șerbănuță, PhD, менеджерка з розвитку громад Progress Foundation з Румунії презентували проєкт «Ми об’єднані ‒ спільнота бібліотекарів у міжнародних мережах підтримки», а Bożena Korol, проєкт-менеджерка Тренінгової компанії «Good Books ‒ інновації в бібліотеках та будинках культури» з Польщі, поділилася досвідом бібліотек Польщі «Гібридна бібліотека як відповідь на карантинні обмеження». Питання доповідачам задавалися через чат.

51052051711 a2eba0a41d c

Друга сесія «ІНФОРМАЦІЙНО-БІБЛІОТЕЧНА ОСВІТА: МЕТАМОРФОЗИ ФАХОВОЇ ПІДГОТОВКИ. Погляд освітян», як і було заявлено, була доволі дискусійною. Крім основних доповідей «Наука і практика у парадигмі бібліотечно-інформаційної освіти» (Олена Воскобойнікова-Гузєва, д. н. із соц. ком., завідувачка кафедри бібліотекознавства та інформології Київського університету імені Бориса Грінченка, членкиня Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація), «Модернізація освітніх напрямів у підготовці бібліотечних фахівців» (Тетяна Новальська, д. і. н., професорка, завідувачка кафедри інформаційних технологій Київського національного університету культури і мистецтв), «Дуальна бібліотечно-інформаційна освіта: панацея чи новий виклик?» (Віра Загуменна, к. п. н., професорка НАКККіМ), «Перспективи розвитку передвищої бібліотечно-інформаційної освіти в Україні» (Алла Соляник, д. п. н., професорка, декан факультету соціальних комунікацій Харківської державної академії культури), «Стратегія розвитку вищої бібліотечно-інформаційної освіти: підготовка докторів філософії» (Ірина Давидова, д. н. із соц. ком., професорка, завідувачка кафедри інформаційної, бібліотечної та архівної справи Харківської державної академії культури), «Безперервна освіта як домінанта сучасної освітньої парадигми» (Наталія Демчук, к. філ. н., доцент, завідувачка кафедри бібліотекознавства і бібліографії Львівського національного університету імені Івана Франка). Доповідачі та учасники конференції обмінювались думками щодо профорієнтації на спеціальність 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа», назв та змісту освітніх програм зі спеціальності, а також проблем професійної самоідентифікації випускників. Діалоги відбувались як в чаті, так і «наживо», коли одночасно були увімкнені мікрофони у декількох учасників. Особливо жваво обговорювалось питання запровадження дуальної освіти зі спеціальності, переваги та ризики такого навчання, його нормативно-правова база. В ході обговорення було прийнято рішення про створення при Секції з бібліотечно-інформаційної освіти Української бібліотечної асоціації робочої групи, яка б напрацювала рекомендації з цього питання.

51005280610 54279b5de2 c

Логічним продовженням другої сесії стала Сесія 3 «МЕТАМОРФОЗИ ФАХОВОЇ ПІДГОТОВКИ: Потреби практики». І перший же виступ від практиків «Культурний менеджмент в бібліотеці: очікування та реальність» (Цяпало Любов, директорка Львівської МЦБС для дорослих, Алексєєнко Катерина, заступниця директорки Львівської МЦБС для дорослих) розпочав дискусію – кого? чому? і як навчати? Яка освіта потрібна бібліотекарю? Яких компетентностей не вистачає випускникам «з фаховою» освітою і чому? Яких фахівців хочуть бачити роботодавці. Учасники просили слово в чаті, піднімали руку, самі вмикали мікрофон, дискутували, ставили запитання, наводили приклади. Це був справжній «батл». Причому, він був не між освітянами і практиками як двома «протилежними» сторонами, а це був «батл» між різними точками зору небайдужих до розвитку професії освітян і практиків. У підсумку усі погодились, що дане питання не має однозначної вірної відповіді. Головне, аби освіта і практика бачили стратегічні перспективи розвитку бібліотечної галузі та спільно працювали над підготовкою конкурентноспроможних спеціалістів, з високим рівнем інформаційної культури.

51005280790 7b8cc74ee5 c

Після двох доволі інтерактивних сесій, Сесія 4 «БЕЗПЕРЕРВНА ІНФОРМАЦІЙНО-БІБЛІОТЕЧНА ОСВІТА: МЕТАМОРФОЗИ ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ» проходила у традиційному форматі доповідей. Відзначимо, що більшість виступів стосувалися саме зміни форматів діяльності бібліотек та бібліотечних тренінгових центрів: «ОNLINE & OFFLINE: можливості неформальної освіти у бібліотеці» (Світлана Дубіна, завідувачка Центром комп'ютерних технологій Миколаївської обласної універсальної наукової бібліотеки); «Як навчатися на робочому місці і не збожеволіти» (Євгенія Кулик, к. н. із соц. ком., завідувачка відділу інформаційної підтримки освіти та досліджень НТБ ім. Г. І. Денисенка КПІ ім. Ігоря Сікорського», тренерка ГТЦ), «Дистанційна освіта в РТЦ: навчання у стилі digital nomads» (Олена Шматько, завідувачка науково-методичним відділом КЗ Львівської обласної ради «Львівська обласна універсальна наукова бібліотека»), «365 днів життя в Zoom, або комунікаційні сервіси для організації онлайн-заходів, дистанційного навчання в умовах бібліотеки» (Світлана Барабаш, к. н. із соц. ком., вчений секретар НТБ ім. Г. І. Денисенка КПІ ім. Ігоря Сікорського, тренерка ГТЦ), «Корпоративне навчання у віддаленому режимі: кейс адаптації до змін від Сокальскої РЦБС» (Христина Дасюк, директорка Сокальської центральної районної бібліотеки Львівської обл.), «Вчимося програмувати разом із Code Club в бібліотеці» (Марина Цюпа, бібліотекарка ІІ категорії Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка). Скажу відверто: слухала, дивувалась та пишалась бібліотекарями. Робота – колосальна, подача матеріалу – креативна.

51074560492 d2f00531d6 c

Наприкінці сесії представники Луганського регіонального тренінгового центру (РТЦ) запропонували дискусію «Нове життя РТЦ: чи можливий комерційний бум?: презентація ідеї від Луганського РТЦ» (Ольга Букреєва, завідувачка відділом науково-методичної роботи Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки). Ідеї молоді з Луганська викликали інтерес, проте питання так і залишилося відкритим як тема для нових інтерактивних, нехай і онлайнових, зустрічей та дискусій.

Описаний вище перший день конференції ‒ це лише «штрихи», нотатки, без деталізації і рефлексій. Для мене ‒ це день, який я готувала не один місяць, день «на камеру», день онлайн, з постійними включеннями для виступу, модерування, коментування… День, який закінчився «дружньою вечіркою» для тих, хто знає, що таке дух Славського, для тих, хто цінує наше спілкування, хто відчуває себе частиною бібліотечної родини, хто не пішов вчасно додому, а залишився для дружній обіймів у віддаленому режимі.

Попереду був другий, не менш змістовний та насичений день, який відкрила Сесія 5. «БЕЗПЕРЕРВНА ІНФОРМАЦІЙНО-БІБЛІОТЕЧНА ОСВІТА: ОСВІТНІ ПОСЛУГИ УКРАЇНСЬКОЇ БІБЛІОТЕЧНОЇ АСОЦІАЦІЇ». Серед доповідей: «Як ми вчили (ся) каталогізувати онлайн: із досвіду впровадження АБІС Koha в переміщених університетах» (Оксана Бруй, к. н. із соц. ком., директорка НТБ ім. Г. І. Денисенка КПІ ім. Ігоря Сікорського, президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація), «Антишкола університетських бібліотекарів «Від дослідження. Для дослідження. Про дослідження»: проєкт Секції університетських бібліотек УБА» (Олег Сербін, д. н. із соц. ком., проф., директор НБ КНУ ім. Т. Шевченка, член Президії, голова Секції університетських бібліотек ВГО Українська бібліотечна асоціація), «Особливості викладання академічної доброчесності для різних категорій користувачів з точки зору бібліотекаря» (Світлана Чуканова, к. п. н., завідувачка сектору Наукової бібліотеки, координатор Американської Бібліотеки ім. В. Китастого Національного університету «Києво-Могилянська академія»), «Школа бібліотечного журналіста Харківського ОВ Української бібліотечної асоціації: змінюємо формати, відповідаємо на виклики» (Катерина Вірютіна, зав. сектором інноватики та професійного розвитку відділу науково-методичної роботи Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка), «Світові практики створення відкритих підручників: роль секції університетських бібліотек» (Тетяна Колесникова, к. н. із соц. ком., с.н.с., директорка НТБ Дніпровського національного університету залізничного транспорту ім. академіка В. Лазаряна), «Нові освітні пропозиції від Української бібліотечної асоціації» (Оксана Бояринова, керівниця проєктів ВГО Українська бібліотечна асоціація).

51074457601 0cc724cfb7 c

Змістовні доповіді-презентації, які варто було не лише слухати, а й дивитися, коментарі та запитання в чаті, кількість онлайнових учасників, яка не зменшувалась, ‒ все це свідчило про цікавість до проблеми, але поволі виникала думка, а не занадто насичено? Чи не варто було робити більше днів конференції? Адже ще у перший день, аналізуючи досвід роботи в онлайн, більшість доповідачів, зазначали «виснажливість» такого формату роботи. Так, характерними ознаками конференцій у Славську завжди були інформаційна насиченість та робота нонстоп, але це була робота офлайн, з іншим дизайном навколишнього простору, якого дуже бракувало. Це була переважно інтерактивна робота, робота в командах, робота над спільною ідеєю.

Проте, певним «перезавантаженням» для учасників стала робота в «Майстернях». Це традиційна для Славського робота в групах за інтересами, де майстри (модератори та ключові доповідачі майстерні) спільно з учасниками працюють над виробленням контенту з певної теми, а результати своєї роботи презентують при підведенні підсумків.

Цього року були визначені три майстерні:

 • Майстерня 1 «Школа адвокації» (Майстри: Ірина Шевченко, к. п. н., доцент, директорка Центру неперервної культурно-мистецької освіти НАКККіМ, Тетяна Богуш, завідувачка науково-методичного відділу Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, членкиня Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація, Надія Влезько, заступниця директора з наукової роботи Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. П. Котляревського, голова секції з адвокації, Тетяна Фролова, директорка Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки, Тетяна Остафійчук, директорка спільного комунального закладу Вітовська публічна бібліотека, Миколаївська область).
 • Майстерня 2 «Антишкола університетських бібліотекарів» «Від дослідження. Для дослідження. Про дослідження» (Майстер: Олег Сербін, д. н. із соц. ком., професор, директор НБ КНУ ім. Т. Шевченка, голова Секції університетських бібліотек ВГО Українська бібліотечна асоціація).
 • Майстерня 3 «Кейси інструментів для сучасної інформаційної освіти та бібліотечної практики», Кейс 1. Кейс інтелектуальних активностей (Майстри: Тетяна Гранчак, д. н. із соц. ком., професор, провідний науковий співробітник відділу з охорони інтелектуальної власності НБУВ, членкиня Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація, Ярослава Хіміч к. і. н., доцент кафедри культурології та інформаційних комунікацій НАКККіМ), Кейс 2. Кейс цифрової візуалізації (Майстер: Наталія Блажевська, методистка науково-методичного центру суспільно-гуманітарних дисциплін та міжнародної інтеграції Інституту післядипломної педагогічної освіти Чернівецької області, мультиплікатор Goethe-Institut в Україні). Робота в майстернях відбувалась паралельно, але деякі з учасників встигли побувати та попрацювати в усіх.

51074560887 1a041fec06 c

Онлайновий формат конференції дозволив надати слово і тим учасникам, чия доповідь за регламентними вимогами або за змістом не увійшла до основних сесій. Так з’явилась додаткова сесія: Бібліотечно-інформаційна самоосвіта: стендові доповіді. Тут можливістю виступити скористалися Віта Гринчук, головна методистка КЗ Львівської обласної ради «Львівська обласна універсальна наукова бібліотека» з презентацією «Захмарна бібліотека – використання хмарних сервісів» та Наталія Кропочева, наук. співробітниця відділу науково-освітніх інформаційних ресурсів ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського з темою «Інформаційні ресурси: зміна чи модернізація?».

Таким чином, перша онлайнова конференція під ностальгічною другою назвою «Славське» відбулась, її програма була виконана. А всі учасники змогли відчути, що професійну та дружню атмосферу можна передавати і через монітори.

Ми зичимо усім здоров’я та сподіваємось, що наступний рік дозволить нам зібратися у Карпатах і провести офлайнову, а можливо і «гібридну» конференцію. До зустрічі!

Постійна організаторка та учасниця конференції, членкиня Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація Ярослава Хіміч

Збірник матеріалів ХІ Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасна інформаційно-бібліотечна освіта: метаморфози навчального дизайну» розміщено тут.

Презентації доповідачів дивіться тут.

Фото події дивіться тут.

Відкрий посольство «Книжкового Арсеналу» у своїй бібліотеці!

Ювілейний Х Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» проходить 23-27 червня 2021 р. в умовах карантинних обмежень. Тому частина подій відбуватиметься в онлайновому форматі, що дозволяє значно розширити коло учасників та надає можливість дистанційним відвідувачам стати активними учасниками цього форуму.

Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» та ВГО Українська бібліотечна асоціація започатковують спільний проєкт «Книжковий Арсенал у твоїй бібліотеці».

Мета проєкту:

 • знайти нові форми промоції книги, читання, бібліотеки;
 • популяризувати бібліотеки як центри громад, покращити їхній позитивний імідж, роль і значущість шляхом створення на просторі бібліотеки «посольства» Книжкового арсеналу;
 • організувати трансляцію подій та регіональне доповнення програми Книжкового Арсеналу в бібліотеках.

Участь бібліотек у цьому проєкті надасть можливість долучити мешканців місцевих громад до заходів однієї з найпотужнішних культурних подій України, сприятиме отриманню бібліотеками додаткового інтелектуального контенту, залученню нових відвідувачів та диверсифікації бібліотечних послуг.

Отже, якщо ваша бібліотека:

 • велика або маленька, публічна, шкільна чи університетська, уже має досвід проведення успішних подій або ще тільки шукає шляхи до громади, розташована у місті або в селі, в Україні чи за її межами;
 • зацікавлена у суперактуальному інтелектуальному онлайн-контенті від кращого літературного фестивалю світу для створення навколо нього власної програми «Книжковий Арсенал у твоїй бібліотеці» ‒ запрошуємо стати учасниками проєкту!                                                        

1200x628 fbpage library

Що для цього треба:

 • до 31 травня 2021 р. заповнити заявку на участь за покликанням та отримати пакет учасника з детальною програмою онлайн-заходів і комплектом макетів для проведення власної інформаційної кампанії;
 • вивчити програму заходів, які пропонуються Книжковим Арсеналом, і створити на її основі власну програму, яка буде цікавою саме вашій громаді. Заходами вашої власної програми можуть бути дискусії, зустрічі з місцевими авторами, видавцями, презентації краєзнавчих видань та ін.;
 • креативно, технічно та з урахуванням безпекових норм облаштувати локацію для проведення заходів програми у своїй бібліотеці;
 • користуючись макетами, розробити власні плакати, листівки, оголошення, створити подію в соцмережі своєї бібліотеки, провести рекламну кампанію серед своєї потенційної аудиторії та запросити її в бібліотеку на події програми;
 • 23-27 червня 2021 р. (та пізніше) фестивальте на повну за власним розкладом і власним планом та діліться враженнями, світлинами з подій в соцмережах – користуйтеся гештегом #bookarsenal_lib;
 • до 10 липня 2021 р. підведіть підсумки та складіть звіт про те, як все пройшло, що вдалося найкраще та як можна вдосконалити проєкт наступного року.

Протягом 14 днів (до 24 липня 2021 р.) оргкомітет проєкту визначить найактивніших бібліотек-учасниць, які отримують призи від «Книжкового Арсеналу».

Долучайтеся та формуйте інтелектуальний культурний осередок у своїх громадах!

Конкурси та відзнаки ВГО Українська бібліотечна асоціація у 2021 р.

 

rjyre

Президія ВГО Українська бібліотечна асоціація оголошує подання на щорічні конкурси та відзнаки у 2021 році.

Переможці Всеукраїнського конкурсу для молодих бібліотекарів імені Л. Б. Хавкіної на кращу наукову роботу та інноваційний проєкт

Завершився Всеукраїнський конкурс для молодих бібліотекарів імені Л. Б. Хавкіної на кращу наукову роботу та інноваційний проєкт, який тривав з 1 квітня 2020 року. На конкурс було подано 19 робіт. Члени журі опрацювали заявки, відповідно до критеріїв оцінки, визначених у Положенні про Конкурс, а результати Конкурсу були затверджені на засіданні Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація 29 березня 2021 року.

3

Отже, переможцями Всеукраїнського конкурсу для молодих бібліотекарів імені Л. Б. Хавкіної на кращу наукову роботу та інноваційний проєкт стали

у номінації «За кращу наукову роботу»

1 місце: Юліана Ходарєва, головний бібліотекар Кабінету бібліотекознавства імені Л. Б. Хавкіної Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка з роботою «Використання соціальної мережі як каналу професійної інформації. Досвід кабінету бібліотекознавства імені Л. Б. Хавкіної» 

2 місце: Ігор Матвейко, завідувач сектору та Наталя Бобиляк, бібліотекар Науково-технічної бібліотеки Національного університету «Львівська політехніка» з роботою «Якість обслуговування користувачів НТБ НУ «Львівська політехніка» 

3 місце: Марина Заговора, завідувачка сектором та Оксана Борисова, завідувачка відділом Наукової бібліотеки Харківського національного медичного університету з роботою «Волонтерська діяльність бібліотеки і студентів-медиків як складова професіоналізації майбутніх лікарів» 

у номінації «За інноваційний проєкт»

1 місце: Дар’я Кононюк, бібліограф Бібліотеки ім. О. Грибоєдова Централізованої бібліотечної системи м. Києва за Києвознавчо-мотиваційний проєкт «Київ. Місто твоє моє»

2 місце: Марина Цюпа, бібліотекар ІІ категорії Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка за проєкт «Інноваційний продукт в ІФОУНБ ім.І.Франка»

3 місце: Євгенія Лукшина, головна бібліотекарка Наукової бібліотеки Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка за Культурно-просвітницький проєкт «Календарний кошик».

Спеціальний диплом Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка за кращу наукову роботу з розкриття історичної та культурної спадщини бібліотек України отримує:
Левченко Юрій, завідувач відділом Наукової бібліотеки Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова за роботу «Книжковий спецфонд як історичне явище».

Офіційна церемонія нагородження переможців конкурсу відбудеться на V Міжнародному форумі молодих бібліотекарів ВГО Українська бібліотечна асоціація 23 квітня 2021 р. в онлайні.

ВІТАЄМО ПЕРЕМОЖЦІВ!

Акція для бібліотек від БФ "Бібліотечна країна"

Бібліотекам подарують книги-номінанти премії KBU AWARDS, якою відзначатимуть найкращі бізнес книги, написані українськими авторами. Благодійний фонд "Бібліотечна країна" оголошує про проведення спеціальної акції поповнення бібліотек України сучасними книгами для розвитку.

Українська бізнес література отримала свою першу спеціалізовану премію - KBU AWARDS - в двох номінаціях: "Найкраща книга про розвиток бізнесу" і "Найкраща книга для особистісного зростання". І завдяки видавництву «Фоліо», Академії ДТЕК та видавництву «Корпоративні медіа. Вейсберг та партнери» активним українським бібліотекам буде подаровано 400 книг (по 100 примiрникiв кожної з чотирьох книг):

Кожен бажаючий також може долучитись та придбати для бібліотеки найкращі книги, номіновані на конкурс.

Бібліотеки будуть відібрані на конкурсних засадах партнером премії, Благодійним фондом «Бібліотечна країна», що вже 5 років підтримує українські бібліотеки. Деталі відбору за посиланням.

Кінцевий термін реєстрації - 5 квітня.

Тамара Сухенко, співзасновниця Благодійного фонду «Бібліотечна країна» та членкиня журі Премії, зазначає: «Бібліотеки мають неоціненний потенціал впливу на розвиток громад, особливо за умов децентралізації, коли багато питань мають вирішуватись на місцевому рівні. Запит на оновлення книжкових фондів збільшується, а особливо запит на книжки, які описують наш національний контекст, його виклики та історії, як герої впоралися з ними».

Премія започаткована найстаршим в Україні інтернет-магазином бізнес літератури Кniga.biz.ua. Головним партнером премії стала Нова пошта. Інформаційним партнером - онлайн-медіа MC.today. Створення премії підтримали Український інститут книги, Благодійний фонд “Бібліотечна країна”, Спілка українських підприємців, а також видавництва “Наш Формат”, “Фоліо”, “BookChef” та “Vivat”.

kbu-awards-2020

Цього року до шорт листа премії увійшли 22 книги, які в 2020 році написали 24 українські автори. Наразі триває голосування читачів. Проголосувати за книги можна на сайті інформаційного партнера премії (проголосувати можна на сайті books.mc.today). Голосування серед читачів буде тривати до 12 квітня. Церемонія нагородження переможців відбудеться в квітні.

 

Контактна особа:

Люсьєна Шум, виконавча директорка БФ “Бібліотечна країна”, (067) 510 11 82.

Facebook БФ “Бібліотечна країна”

150 бібліотек територіальних громад Вінниччини отримали 300 комп'ютерів

У межах партнерства з Міністерством цифрової трансформації України бібліотекам територіальних громад ще однієї області ‒ Вінницької ‒ передано 300 комп'ютерів.

Список бібліотек, які отримають комп'ютери.

161749029 10226235098288156 2442274415533092907 n

Проєкт реалізується Міністерством цифрової трансформації України спільно з Офісом Президента України за підтримки партнерів, зокрема ВГО Українська бібліотечна асоціація, БФ Favorit Foundation та Асоціації розвитку туризму Одеської області.

Детальніше тут.

Дякуємо всім причетним!

Дякуємо Вінницькому обласному відділенню ВГО Українська бібліотечна асоціація та Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. К. А. Тімірязєва, які активно включені в процес!

FAVORIT Constantine Van Horne photography-4672

Ще 150 бібліотек Вінниччини зможуть долучитися до Мережі хабів цифрової освіти та стати активними учасниками проєкту Дія. Цифрова освіта.

СпільноДія Української бібліотечної асоціації з Міністерством цифрової трансформації України

5 березня 2021 р. за партнерської організації Міністерства цифрової трансформації України та ВГО Українська бібліотечна асоціація відбувся вебінар «Чому бібліотеки — це серце цифрової освіти, і як зробити їхню цінність для громади максимальною».

Screenshot 20210310 094954

Учасники дізналися про місію та історію проєкту "Дія.Цифрова освіта", плани на 2021 рік, а також стратегічне партнерство та спільні напрацювання між Міністерством та Асоціацією, зокрема, й заходи впродовж цьогорічного Тижня цифрової грамотності 22-29 березня.

Цінним було отримати інформацію про те, як зареєструвати бібліотеку в мережі офіційних хабів. Також бібліотекарі змогли поставити запитання, важливі для громади в контексті цифрової освіти,й такі, що стосуються безпосередньо роботи бібліотек.

Screenshot 20210310 095848

Валерія Іонан, заступниця Міністра цифрової трансформації з питань євроінтеграції розповіла про наявні освітні можливості на порталі "Дія. Цифрова освіта", а також зазначила: "Українська бібліотечна асоціація — стратегічний партнер Міністерства цифрової трансформації України, а бібліотеки є ключовими інституціями, де можна отримати чи удосконалити цифрові навички. Саме бібліотека — місце, що забезпечить доступ до безперервної освіти впродовж життя, у тому числі цифрової грамотності.

Українська бібліотечна асоціація співпрацює з Міністерством цифрової трансформації у межах проєкту "Дія. Цифрова освіта", а близько 2 000 бібліотек утворили партнерську мережу хабів цифрової освіти.

У пріоритетах Міністерства та Асоціації — спільне створення серіалу на порталі "Дія" для підвищення рівня цифрової грамотності бібліотекарів".

Screenshot 20210310 094914

Оксана Бруй, президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація, зазначила: "Кожна бібліотека, у якій є інтернет і комп'ютер, — ключовий гравець на полі цифрової освіти і слід поширювати інформацію про можливості навчання для всіх охочих та зацікавлених".

Переглянути ефір можна на офіційній Facebook-сторінці Української бібліотечної асоціації.

Європейський тиждень цифрової грамотності, 22-28 березня 2021 р.

Digital Week Banner

Розклад онлайн-заходів ВГО Українська бібліотечна асоціація в межах Європейського тижня цифрової грамотності #alldigitalweek

Громадське обговорення проєкту Стратегії розвитку читання на 2021 ‒ 2025 рр. «Читання як життєва стратегія»

Міністерство культури та інформаційної політики України оголосило громадське обговорення проєкту Стратегії розвитку читання на 2021 – 2025 роки «Читання як життєва стратегія».

Документ розроблено у зв’язку з необхідністю кардинальних змін у підходах до промоції читання як усвідомлено обраної практики саморозвитку задля всебічного та гармонійного розвитку особистості, зокрема, критичного мислення та освітнього рівня.

Проєкт Стратегії напрацьовано робочою групою при Міністерстві культури та інформаційної політики України, до складу якої входили експерти книговидавничої справи, бібліотечної сфери та представники громадськості. Координатором робочої групи було визначено «Український інститут книги».

Зауваження і пропозиції приймаються до 19 березня 2021 року в електронному вигляді на електронну адресу lib-reading@mkip.gov.ua.

Пропозиції надсилайте у формі порівняльної таблиці зі змістом редакції, пропонованого формулювання чи зауваження та його обґрунтуванням.

Друзі, висловлюйте свої міркування, долучаймося до створення Стратегії розвитку читання!

 

 

11

Зміни у керівництві секцій ВГО Українська бібліотечна асоціація

У лютому 2021 року Президія ВГО Українська бібліотечна асоціація затвердила нових керівників секцій Асоціації.


Секцію працівників публічних бібліотек відтепер очолює Гук Леся Степанівна, директорка Тернопільської обласної бібліотеки для молоді ‒ Бібліотеки року 2019.
Контактна інформація: тел. +38 0352 25 97 05, адреса електронної пошти guklesia19@gmail.com


Секцію працівників медичних бібліотек відтепер очолює Кирій Світлана Василівна, завідувачка сектору реєстраційно-довідкової роботи Національної наукової медичної бібліотеки України.
Контактна інформація: тел. +38 044 289 14 40, адреса електронної пошти kyrii.s@library.gov.ua


Запрошуємо долучатися до роботи секцій, скласти план роботи на 2021 рік, спільно обговорювати актуальні питання та долати виклики.

Секція університетських бібліотек відкриває Антишколу університетських бібліотекарів «Від дослідження. Для дослідження. Про дослідження»

Сьогодні кожна університетська бібліотека працює в напрямі інформаційної підтримки досліджень. Хтось має в цьому більший досвід, накопичив вже достатній експертний потенціал та готовий поділитися з колегами. Хтось має менший досвід, але хоче дізнаватися нове та пропонувати дослідникам всебічну інформаційну підтримку на різних етапах дослідження.

Зараз, коли наші університети близько року працюють дистанційно, перед нами постали нові виклики. Та ми можемо допомогти й підтримати один одного. Саме тому Секція університетських бібліотек Української бібліотечної асоціації започатковує Антишколу університетських бібліотекарів «Від дослідження. Для дослідження. Про дослідження».

UnSchool

Наша Антишкола – це щомісячні онлайнові зустрічі у різних форматах: лекції, семінари, практичні, тренінги, майстер-класи, консультації, круглі столи.

В Антишколі "гуру" та "початківці" в підтримці досліджень навчатимуть та вчитимуться одне в одного. Звичайно, ми залучатимемо не лише експертів з університетських бібліотек, і не лише з бібліотек.

Заповніть, будь ласка, коротку форму, щоб ми могли підготувати першу зустріч уже в лютому 2021 р. та запланувати наступні.