Українська бібліотечна асоціація
Бібліоміст
Шановний, Гість! вітаємо Вас на сайті УБА

20-та ювілейна Міжнародна Конференція «Крим 2013» «Бібліотеки та інформаційні ресурси у сучасному світі науки, культури, освіти і бізнесу»

Вівторок, 23. Липень 2013 13:43 - 00:00

Ірина Шевченко,  к.п.н., доцент, Заслужений працівник культури України, Президент Української бібліотечної асоціації 

Нотатки із записника

Вже почалось, мабуть, майбутнє.

Оце, либонь, вже почалось…

Не забувайте незабутнє,

воно вже інеєм взялось!

 

І не знецінюйте коштовне,

не загубіться у юрбі.

Не проміняйте неповторне

на сто ерзаців у собі!

 

Минають фронди і жіронди,

минає славне і гучне.

Шукайте посмішку Джоконди,

вона ніколи не мине.

 

Любіть травинку, і тваринку,

і сонце завтрашнього дня,

вечірню в попелі жаринку,

шляхетну інохідь коня.

 

Згадайте в поспіху вагона,

в невідворотності зникань,

як рафаелівська Мадонна

у вічі дивиться вікам!

 

В епоху спорту і синтетики

людей велика ряснота.

Нехай тендітні пальці етики

торкнуть вам серце і вуста.

 

Цим віршем видатної української поетеси Ліни Костенко відкрив 20-ту ювілейну Міжнародну конференцію «Крим 2013» Голова міжнародного організаційного комітету, генеральний директор ДПНТБ Росії, професор Яків Леонідович Шрайберг.  У своєму вітальному слові до учасників Конференції він зазначив, що Ліна Костенко мов би нагадує нашим сучасникам про незмінні цінності, що можуть бути втрачені у динамічну цифрову епоху. «Ми, люди культури, науки і освіти, бібліотекарі і усі, хто любить книгу, не повинні  зраджувати великим цінностям людської цивілізації, і на цьому шляху все більше гуртуватися навколо ідеї культурного та інтелектуального збагачення сучасної людини. Розпочинаючи нашу вже 20-у ювілейну конференцію ми впевнені, що сьогодні тут, серед наших колег, друзів та однодумців ми спільним зусиллями знайдемо те знакове місце, що його у майбутньому суспільстві займе Бібліотека, яка яскравим світлом знань осяє дорогу віри, надії і любові всьому людству» - сказав Я.Л.Шрайберг.

Саме пошукові цих шляхів і була присвячена 20-та ювілейна конференція «Крим 2013». Щорічна доповідь Конференції «Електронна книга, майбутнє бібліотеки і суспільна свідомість: спроба усвідомлення і передбачення» та центральний пленарний дискусійний майданчик Конференції «Бібліотеки майбутнього у цифрову епоху» визначили основні проблеми, що їх потім впродовж 5-ти робочих днів обговорювали учасники Конференції під час професійних засідань 14 секцій, на 17 спеціальних заходах та ще з десяток інших семінарів, круглих столів, шкіл, майстерень, ділових ігор. Які ж це проблеми? Про що говорили, дискутували, що аналізували і намагалися передбачити, яким досвідом ділилися бібліотекарі майже з 30 країн світу?

Узагальнено, наскільки дозволяють можливості нашого бюлетеню, все професійне спілкування на Конференції можна окреслити як «Що очікує бібліотеку у цифрову епоху?» Пошук відповідей здійснювався у площині авторського права, інтелектуальної власності, зберігання інформації і забезпечення доступу до інформаційних ресурсів, трансформації свідомості користувача, культури і навичок читання, очікувань користувачів і рівню їхньої медіаграмотності. Не залишилися поза увагою також питання залежності бібліотеки від рішень влади, усвідомлення владою ключової ролі науки, освіти, культури у розвитку суспільства майбутнього. І, звичайно, при розгляді будь якого з питань із знаком наголосу звучала проблема бібліотечних кадрів, готовності працівників бібліотек до роботи з цифровими ресурсами, електронними носіями, власне навіть розуміння проблем і розуміння необхідності професійних реагувань на виклики часу і бачень того, якими мають бути такі професійні реакції. Цікаво зазначити, що під час інтелектуально-дискусійної дуелі за темою «Бібліотеки: погляд у майбутнє», на мій погляд, було виразно продемонстровано традиційний бібліотечний консерватизм і позицію «поспішати поступово» вслід за змінами, і аж ніяк не йти попереду і передбачати впливи цифрового середовища на бібліотеку, користувача, читання, інформаційні ресурси і процеси.

У контексті проблем Конференції відбувся спеціальний захід, ініційований Міністерством культури України та Українською бібліотечною асоціацією – «Цифровий ландшафт культурно-освітнього простору України».

Були представлені доповіді про державну політику у галузі інформатизації публічних бібліотек, їхнє місце в інформаційному просторі, проекти створення електронних бібліотек («Культура України» та історико-культурні проекти Кіровоградської ОУНБ ім.. Д.І.Чижевського) та  авторського права, цифровий простір юнацьких бібліотек України, освітні програми і проекти УБА. Викликали зацікавлення і жваві обговорення доповіді В.С. Пашкової «Видача електронних книг на абонемент: міжнародний досвід та  українські реалії» і Матея Новака «Сучасна бібліотека: від подолання цифрової нерівності до створення простору ідей», а також презентація книг і матеріалів «Інформаційні, освітні і видавничі проекти Української бібліотечної асоціації» (В.С.Пашкова, В.В.Загуменна, І.О.Шевченко).

На форумі ІФЛА на Кримській конференції, що відбувався за участю представників президії УБА, було оголошено позицію України стосовно виключень і обмежень по авторському праву для бібліотек (доповідач Н.І.Розколупа, член президії УБА). Обговорювалися також питання мовного, регіонального, відомчого бар’єрів в доступі до інформації з урахування цифрового компонента, пройшов семінар з обслуговування користувачів електронними книгами і послугами МБА та електронної доставки документів.

Перше засідання секції «Проблеми читання і інформаційної грамотності дітей і юнацтва» розпочалося з доповіді член президії Л.А.Лугової «Бібліотека – територія ідей: українська мапа», і далі продовжувалося у запропонованій нашою колегою тональності – обговорення і оцінка інновацій, пошук нових моделей, дискусійні формати.

Окрема подяка усім, хто долучився до формування експозиції «Бібліотеки України» під час виставки, що традиційно працювала на Конференції – Виконавчому офісу УБА, Миколаївській обласній бібліотечній асоціації, Національній парламентській бібліотеці України, Національній бібліотеці України для дітей, Вінницькій і Полтавській ОУНБ, Львівській обласній бібліотеці для дітей, а також нашим кримським колегам – ЦБ м. Судак за допомогу у забезпеченні роботи експозиції.

Сподіваємося, що теоретичні і практичні наслідки Конференції, започатковані професійні контакти і розвинені партнерства сприятимуть подальшим інноваціям в українських бібліотеках.

 

Загуменна В.В., професор НАКККіМ, член Президії УБА

 

З 8 по 16 червня 2013 р. в м. Судаку проходила 20-та ювілейна міжнародна конференція “Бібліотеки та інформаційні ресурси в сучасному світі науки, культури, освіти і бізнесу”. Тема конференції «Крим-2013» - «20 років Конференції «Крим»: результати і перспективи бібліотечно-інформаційної інтеграції та кооперації».

За роки свого існування конференція «Крим» завдяки її актуальній тематичній спрямованості стала однією з найкрупніших і авторитетніших міжнародних форумів в світовому бібліотечно-інформаційному просторі.

Конференція «Крим» стартувала в 1994 р. під назвою “Бібліотеки та асоціації у світі, що змінюється: нові технології та нові форми співробітництва” в м. Євпаторія. У 1995 р. конференція також відбулася в м. Євпаторії; в 1996 р. – в м. Форосі і з 1997 р. вже 17 років конференція проходить в м. Судаку.

З кожним роком конференція набирала обертів: на 1-й конференції було близько 300 учасників, на 15-й – вже більш як 1 тис. 700 учасників, на 20-й – більш як 1тис. 500 учасників. Серед них - близько 300 українських представників.

На конференції працювали 14 тематичних секцій, 17 спеціальних заходів, 6 семінарів, 5 круглих столів; також проводились презентації, конкурси, ігри, виставки тощо.

Особливо б хотілося відзначити спеціальний захід, організований Міністерством культури України та Українською бібліотечною асоціацією, «Цифровий ландшафт культурно-освітнього простору України», що проходив 11 червня. З вступним словом та привітанням виступив голова організаційного комітету Міжнародної конференції “Крим – 2013”, генеральний директор Державної публічної науково-технічної бібліотеки Росії Шрайберг Я.Л.

Головували на заході Никифоренко Л.С., начальник відділу аналізу і прогнозування діяльності бібліотек Міністерства культури України, Вилегжаніна Т.І., генеральний директор Національної парламентської бібліотеки України та Шевченко І.О., президент Української бібліотечної асоціації.

З ключовою доповіддю на тему «Державна політика у сфері інформатизації публічних бібліотек України» виступила Л.С. Никифоренко. Від Національної парламентської бібліотеки України було представлено три доповіді - Т.І. Вилегжаніної, С.Ф. Бакан і Н.І. Розколупи.

Слід відзначити досить цікаві і змістовні доповіді О.М.Гаращенко, Н.І. Морозової, В.С. Пашкової, І.О.Шевченко, Матея Новака та ін.

В рамках заходу також відбулася презентація книг і матеріалів «Інформаційні, освітні та видавничі проекти Української бібліотечної асоціації», яку провели В.В. Загуменна, В.С. Пашкова та І.О. Шевченко.

В цей же день було здійснено благодійну акцію передачі книжок бібліотекам Криму від Міністерства культури і туризму України, національних, державних, обласних бібліотек України, Української бібліотечної асоціації.

Означений спеціальний захід виявився досить продуктивним і корисним як для учасників заходу, так і для всіх присутніх.

Особливої уваги заслуговує День Криму на 20-й Міжнародній конференції «Крим-2013».

В рамках загальної Виставки конференції від України був представлений стенд «Бібліотеки України», де можна було ознайомитися з науковими виданнями, навчальними матеріалами для бібліотекарів, рекламною продукцією провідних бібліотек України та Української бібліотечної асоціації.

Загалом Міжнародна кримська конференція пройшла, як завжди, дуже плідно і цікаво. Організація конференції, як завжди, була на високому рівні, починаючи із залізничного вокзалу і аеропорту, організації секцій та інших заходів до самого від’їзду.

Конференція завершилася успішно! Але вже сьогодні слід готуватися до наступної, двадцять першої, що відбудеться в Криму, в Судаку на початку червня 2014 р. з теми «Нова бібліотека в суспільстві, що змінюється: соціальні, правові і технологічні аспекти». Часу залишилося вже й не так багато. Зустрінемося!

Назад

instruction

Членський квиток УБА

fakeNewsmap web 2biblioForum

Найближчі події

25.01.2022 / Cвітове кафе з обміну досвідом про розвиток громад «Ласкаво просимо до Вірменії», 25 січня 2022 р.
26.01.2022 / Антишкола університетських бібліотекарів. Заняття 6. Як впливає бібліотека на інформаційну грамотність академічної спільноти?, 26 січня 2022 року
14.02.2022 / VІІІ Зимова школа молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації «Бібліотека в онлайні», 14-17.02.2022 р., смт Ворохта, Івано-Франківська обл.
01.03.2022 / ХІІ Міжнародна науково-практична конференція «Сучасна бібліотечно-інформаційна безперервна освіта: що, як, для кого?», 1-4 березня 2022 р., онлайн
07.04.2022 / ІІІ Міжнародна науково-практична конференція «Стратегії розвитку бібліотек: від ідеї до втілення», 7-8 квітня 2022 р.
02.06.2022 / Міжнародна гібридна конференція Occupy Library 2022, 2-3 червня 2022 р., Бухарест, Румунія
09.06.2022 / Міжнародна науково-практична конференція «Культурна дипломатія бібліотеки», 9-10 червня 2022 р.