Фоточелендж у Facebook “Бібліотека – твоя точка опори”

Бібліотека насправді є точкою опори для кожного!
Хтось приходить до бібліотеки щодня на роботу. Хтось приходить до бібліотеки щодня, раз на тиждень, на місяць або лише раз на рік як читач, друг, партнер. І навіть для того, хто ще жодного разу не був у бібліотеці. Він чи вона ще просто не знає, що відповіді на його / її питання ‒ тут, у Бібліотеці!

До Всеукраїнського дня бібліотек 30 вересня ВГО Українська бібліотечна асоціація оголошує фоточелендж у Facebook “Бібліотека – твоя точка опори”!

Запрошуємо бібліотекарів та читачів разом відсвяткувати Всеукраїнський день бібліотек, зробити фото та розмістити його у Facebook з хештегом  #моябібліотека 30 вересня 2021 року (упродовж дня, до 24.00).

stop kadr12721

1 жовтня о 10.00 в прямій трансляції на офіційній сторінці Української бібліотечної асоціації Facebook серед усіх учасників рендомно буде обрано 3 переможці.

Призи переможцям: комплект сувенірної продукції та книжок від партнерів ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Будь зі своєю Бібліотекою! Бібліотека - твоя точка опори! 

100 комп’ютерів передано сільським бібліотекам Чернігівщини

У межах проєкту Міністерства цифрової трансформації «Дія. Цифрова освіта» відбувається передача 5000 комп’ютерів бібліотекам по всій країні. На реалізацію проєкту не витрачені кошти державного бюджету. Це стало можливим завдяки об’єднанню зусиль держави, приватного бізнесу та місцевої влади, за сприяння ВГО Українська бібліотечна асоціація.

20 вересня 2021 р. у Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. В. Г. Короленка відбулася передача 100 комп’ютерів для сільських бібліотек Чернігівської області.

Поважних гостей вітала директорка Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка та Голова Чернігівського обласного відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація Інна Аліференко. Вона висловила вдячність за турботу про бібліотеки громад Чернігівщини, працівникам і користувачам яких стануть у пригоді подаровані комп’ютери. А ОУНБ як методичний центр та хаб цифрової освіти також сприятиме підвищенню рівня цифрової освіти бібліотекарів області.

IMG 1

Проєктна менеджерка «Дія. Цифрова освіта» Руслана Коренчук детально розповіла про проєкт, підкресливши велику роль бібліотек як хабів цифрової освіти, доступної кожному громадянинові. Це спільна робота над масштабною програмою цифрової грамотності населення, кінцева мета якої – навчити 6 млн українців цифрової грамотності.

Керівниця благодійних проєктів Favbet Foundation Маріанна Ковеня зауважила: світ сьогодні розвивається настільки швидко, що не навчатися цифрової грамотності просто неможливо. Для фундації велика честь бути партнером такого великого, надзвичайно важливого проєкту, що реалізується в межах усієї держави.

Голова Правління Асоціації розвитку туризму Фазиль Аскеров зазначив, що саме у бібліотеці жителі сільської місцевості, незалежно від віку, матимуть можливість безкоштовно навчатися, підвищувати рівень цифрової грамотності, працювати онлайн та мати доступ до мережі Інтернет.

Заступник голови Чернігівської обласної державної адміністрації Дмитро Іванов наголосив на подальшому сприянні цифровізації бібліотек Чернігівщини.

Директорка Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації Людмила Замай відзначила, що інформація все частіше визначається як основний ресурс майбутнього, підвладний лише тим членам суспільства, хто володіє необхідними знаннями й добре орієнтується в інформаційному просторі.

IMG 2

Цифрова трансформація – це одна з найуспішніших реформ, які наразі впроваджуються в Україні. І саме завдяки бібліотекам та кваліфікованим бібліотечним працівникам підвищуватиметься рівень цифрових навичок жителів найменших населених пунктів громад Чернігівської області.

Плакат до Всеукраїнського дня бібліотек 2021

Для відзначення Всеукраїнського дня бібліотек 2021 Президія та Виконавчий офіс ВГО Українська бібліотечна асоціація спільно з партнером УБА – Українським інститутом книги підготували плакати накладом 1800 примірників.

Poster ULA 09 2021

На фото ‒ оновлені та модернізовані бібліотеки України, які стали переможцями конкурсу «Бібліотека року-2020», а саме:

 • КЗК «Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія»;
 • ЦБС для дорослих м. Львова, бібліотека-філія №18 (Сенсотека);
 • Центральна районна бібліотека імені Ф.Достоєвського ЦБС Солом’янського району міста Києва;
 • КЗ Тростянецька публічна бібліотека Тростянецької ОТГ Сумської області.

Плакати будуть надіслані в усі регіональні відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Партнери та індивідуальні члени Асоціації в м. Київ можуть отримати нові плакати у Дирекції Бібліотеки КПІ за адресою: м. Київ, просп. Перемоги, 37л, Бібліотека КПІ, 1-й поверх, кім. № 1.6 (з 16 вересня, згідно з графіком роботи бібліотеки).

Ви також можете самостійно надрукувати плакат. Макет для друку завантажуйте тут.

Новий логотип та фірмовий стиль ВГО Українська бібліотечна асоціація

У травні цього року Президія ВГО Українська бібліотечна асоціація ухвалила рішення про розроблення нового логотипу та айдентики Асоціації, адже з часу створення першого та всім вам добре відомого логотипу минуло понад 25 років. І за цей час підхід до візуальних образів та логотипів суттєво змінився.

Отож, у результаті декількох етапів голосування членами Президії було обрано новий сучасний логотип та фірмовий стиль ВГО Українська бібліотечна асоціація, автором якого є Олеся Бачинська.

Новий логотип Асоціації складається з графічного елементу та шрифтової частини. Знак побудований з трьох однакових прямокутників. Кожен з них дотичний до іншого, що символізує рівноцінне партнерство. До існуючих елементів можуть додаватися нові прямокутники (нові члени Асоціації) — такий прийом використано для створення патерну.

ULA Logo Ukr 2021

Лаконічний знак добре масштабується та відповідає сучасним графічним трендам — простота форм, мінімалізм, модульність. Кольорова гама ‒ світлоблакитний, світлосірий, жовтий і темносиній кольори ‒ говорить про локальність через кольори прапору України.

Окрім логотипу, ВГО Українська бібліотечна асоціація готує повний брендбук свого нового фірмового стилю, який буде презентовано згодом. Проте вже сьогодні ви можете зустрічати інформаційні та рекламні матеріали Асоціації з новим логотипом.

ULA poster A2

 

Всеукраїнський конкурс «Бібліотека року 2021»: наші номінанти

Дорогі друзі, підводимо риску у прийманні документів на конкурси та відзнаки ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Інформуємо вас про номінантів на Всеукраїнський конкурс «Бібліотека року 2021».

Конкурс проводиться ВГО Українська бібліотечна асоціація спільно з Міністерством культури та інформаційної політики України серед бібліотек України, незалежно від відомчого підпорядкування, на засадах відкритості, прозорості та гласності.

Звання «Бібліотека року» присвоюється бібліотеці за кращий впроваджений інноваційний проєкт.

hjhg

Журі Конкурсу:

 • Гук Леся Степанівна, директор Тернопільської обласної бібліотеки для молоді, голова Секції працівників публічних бібліотек ВГО Українська бібліотечна асоціація;
 • Лагута Людмила Вікторівна, головний бібліотекар науково-методичного відділу Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого;
 • Лугова Лариса Анатоліївна, директор КЗ ЛОР «Львівська обласна бібліотека для дітей», віцепрезидент ВГО Українська бібліотечна асоціація;
 • Притула Катерина Вікторівна, державний експерт експертної групи книговидання та розвитку читання Директорату книговидання та креативних індустрій Міністерства культури та інформаційної політики України;
 • Савенкова Людмила Василівна, директор Наукової бібліотеки Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова;
 • Тверда Тетяна Василівна, директор Центральної бібліотеки ім. М. Л. Кропивницького м. Миколаєва;
 • Якушко Тетяна Олексіївна, заступник директора з інформаційних технологій Державної бібліотеки України для юнацтва.

Офіційні партнери Конкурсу:

Благодійна організація Smart Foundation, ТОВ "Бібліо.Центр"

лорлор

Наші номінанти: 

 

Назва бібліотеки

Назва проєкту

1.      

Центральна бібліотека для дітей КЗ «Луцька міська централізована бібліотечна система», м.Луцьк

Інноваційний проєкт «Бібліотека – студія ДіМ»

2.      

КЗК «Міська дитяча бібліотека» Криворізької міської ради, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська область

Проєкт «З ляльками граємо – книжки читаємо»

3.      

Бібліотека-філія для дітей, м.Виноградів, Закарпатська область

Проєкт Конкурс дитячої літературно-художньої творчості «Світанкові роси»

4.      

Олександрійська центральна міська бібліотека для дітей ім. Ю. Гагаріна м.Олександрія, Кіровоградська обл.

Проєкт «Корекційно-розвиваюча студія «Сонячні зайчики»

 

5.      

Кремінська  бібліотека для дітей КЗ «Кремінська публічна бібліотека», м.Кремінна, Луганська обл.

Проєкт «Розумна бібліотека BezМеж»

6.      

Центральна дитяча бібліотека ЦБС м.Мелітополя, Запорізька обл.

Етнографічний проєкт «Розповідь народної ляльки»

7.      

КЗ ЛОР «Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім.Р.Іваничука»,  м.Львів

Проєкт «Книжковий різдвяний ярмарок»

8.      

Хмельницька обласна бібліотека для дітей ім.Т.Г.Шевченка, м.Хмельницький

Інклюзивний проєкт «Особлива книга для особливих дітей»

9.      

Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім.Б.А.Лавреньова, м.Херсон

Проєкт з популяризації краєзнавчих знань серед юнацтва та молоді «Херсонщина крізь часи»

10.   

КЗК «Широківська публічна бібліотека», Криворізький район, Дніпропетровська обл.

Проєкт «Бібліотека для вас в зручний час»

11.   

Публічна бібліотека імені Лесі Українки міста Києва

Проєкт «Бібліотека…і Точка»

12.   

КУ «Великоолександрівська публічна бібліотека», смт. Велика Олександрівка, Херсонська обл.

Інноваційний проєкт Арт-галерея «З Україною в серці творимо дива»

13.   

Центральна міська публічна бібліотека Краматорської міської ради, м.Краматорськ, Донецька обл.

Проєкт «Школа ековолонтера «ЕКОслід»

 

14.   

КО «Публічна бібліотека Добропільської міської територіальної громади», м.Добропілля, Донецька обл.

Проєкт «Медійно-цифрова освіта в бібліотеці»

15.   

КЗ «Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. М. Свєтлова»

Проєктна  ігротека  Perpetuum Mobile

16.   

Наукова бібліотека Вінницького національного медичного університету ім.М.І.Пирогова, м.Вінниця

Історико-краєзнавчий проєкт «Пам’ять університету»

17.   

Харківська державна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка, м.Харків

Всеукраїнський проєкт «Бібліотекознавець Л. Б. Хавкіна поза часом і кордоном»

 

Положення про Конкурс читайте тут.

Бажаємо нашому високоповажному, кваліфікованому та неупередженому Журі плідної роботи!

Результати Конкурсу будуть оголошені до 30 вересня ‒ Всеукраїнського дня бібліотек.

Акція для бібліотек від видавничо-освітнього проекту «Портал»

Офіційний партнер ВГО Українська бібліотечна асоціація Видавничо-освітній проект «Портал» надає членам та партнерам Асоціації спеціальні тарифи на придбання своїх видань на умовах консолідованої закупівлі для бібліотек (від 100 шт.).

«Портал» — це видавничо-освітній проект, який допомагає дітям і підліткам розуміти історію та культуру України у світовому контексті. «Портал» пропонує сучасний контент про Україну і світ для читачів змалечку до зрілості.

У партнерстві проведено вже три заходи:

 • вебінар «Уроки Чорнобиля ‒ 35 років потому» (квітень 2021 р.), запис якого ви можете переглянути тут.
 • вебінар «Історії світу від ПОРТАЛу» (травень 2021 р.), запис якого ви можете переглянути тут.
 • вебінар «Як це влаштовано від ПОРТАЛу» (серпень 2021 р.), запис якого ви можете переглянути тут.

Portal Books Banner 05 2021

Яким чином це працюватиме?

 1. Ви формуєте свої запити на видання, які хочете придбати, за покликанням.
 2. Дублюєте запит на пошту проекту «Портал»: order@portalbook.com.ua.
 3. Колеги з видавничо-освітнього проекту «Портал» зв'язуються з вами для узгодження деталей, формують замовлення і рахунок.
 4. Коли від бібліотек набирається загальний обсяг замовлень у 100 примірників, що дає змогу запропонувати спеціальний тариф, виставляються рахунки на оплату.
 5. Після оплати книжки відвантажуються до кожної бібліотеки, відповідно до замовлення.

Kyiv Book Art Fest 2021, 28-30 серпня 2021 р.

Шановні видавці, автори, книгорозповсюджувачі, бібліотекарі!

28-30 серпня 2021 р. у Виставковому центрі «AKKO Інтернешнл» проходитиме Перший Книжковий Арт Фестиваль Kyiv Book Art Fest (KyivBAF 2021).

Українська бібліотечна асоціація - офіційний партнер Фестивалю.

236734359 117124550672259 5951624507413669517 n

Програма Фестивалю передбачає участь видавців всіх напрямків: художня, дитяча, науково-популярна, наукова, технічна література.

Також планується книжкова експозиція за участю українських та закордонних видавництв, численні заходи культурно-мистецького спрямування: авторські читання, презентації видань, церемонії «Коронація слова», Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості «Книгу творять діти», концертна програма, Арт-проекти, дитячий креативний майданчик.

Особлива увага відведена проекту поповнення фондів сільських бібліотек та збору і передачі книг для потреб прифронтових бібліотек.

Місце проведення: Виставковий центр AKKO INTERNATIONALE (місто Київ, проспект Перемоги, 40-Б, Парк ім. O. С. Пушкіна)

Запрошуємо до участі!

ВХІД ВІЛЬНИЙ (З дотриманням карантинних норм).

Сторінка Фестивалю у Фейсбук.

Запрошуємо бібліотекарів до інтелектуальної гри ГлуздоГерць

Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Романа Іваничука та ВГО Українська бібліотечна асоціація запрошують колег-бібліотекарів до потужного brainstorm на інтелектуальній грі ГлуздоГерць.

Автор гри #Володимир_Войтюк створив ексклюзивний блок завдань для бібліотекарів.

222516032 2846954892196065 4670850370857343319 n

Сформуйте команду, зареєструйте її за покликанням нижче, сплатіть внесок і виходьте онлайн 13 вересня о 19:00. 

А переможців Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Романа Іваничука зустрічне, поселить і нагодує у Львові під час BookForum 2021. 

Не втрачайте нагоди і приєднуйтесь до команди любителів інтелектуального ґерцю!

Реєструйте свої команди тут.

233442638 2846954925529395 5318888456691778596 n

Реєстрація буде відкрита, поки не зареєструється 20 команд.

Детальніше про ГлуздоГерць на Фейсбук.

Перезавантаж свої цілі – збережи планетУ!

8045 дітей з усієї України впродовж червня 2021 р. отримали практичні навики щодо Цілей сталого розвитку ООН! Це – результати першого етапу Міжнародного Польсько-українського проєкту про Цілі сталого розвитку, який стартував 1 червня 2021 року.

Організатори проєкту: польський Фонд CultureLab, українська громадська організація «Дитячий телевізійний театр «Юрашки» у партнерстві з Львівською міською радою, Львівською обласною бібліотекою для дітей, ВГО Українська бібліотечна асоціація, Львівським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти та компанією Impulsis. Проєкт співфінансується Польсько-Американським Фондом "Свободи" в рамках програми RITA – "Зміни в регіоні", що реалізується Фондом "Освіта для демократії".

logo LITO 2021

Півроку активної праці – і ми отримали такі прекрасні показники! Зокрема, проєктом були охоплені усі області України: обласні центри, райони, містечка та села. Масштабність та результати проєкту також демонструє така статистика:

 • 617 освітніх та культурних закладів взяли участь у проєкті.
 • 151 заклад уже подав звіт про реалізовану роботу з дітьми. Варто розуміти, що це результат лише першого фінального етапу, а восени організатори проєкту чекають на другу хвилю звітів від культурних та освітніх установ, тож показники охоплення будуть зростати – впевнені організатори.
 • Станом на сьогодні серед тих, хто мав змогу влітку працювати з дітьми і уже подав звіти, лідерами є бібліотечні установи: 67. Прозвітували також 47 дошкільних навчальних закладів та 37 загальноосвітніх навчальних закладів, у тому числі ліцеїв.

Фінальним і завершальним етапом проєкту є отримання звітів від установ, які працюватимуть з дітьми впродовж вересня – жовтня. 

198819014 4564969356866132 1228631907118072609 n

Після отримання осінніх звітів, підведення підсумків та підрахування загальної кількості учасників, експерти проєкту визначать кандидатів для участі у міжнародній конференції про Цілі сталого розвитку, яка відбудеться у квітні 2022 року у Варшаві. Ця інформація буде публічно висвітлена на інформаційних ресурсах організаторів проєкту з особистим повідомленням відібраних кандидатів.

IMG 7622

Усі учасники, які надішлють звіти, отримують сертифікати участі у проєкті та друковані матеріали: книгу з казками та збірник із інтерактивними іграми для подальшої роботи із дітьми.

Але найбільшими переможцями, звичайно, є понад вісім тисяч українських дітей! Віримо, що у своєму дорослому житті вони справді будуть сильнішими, мудрішими та більш свідомими. Заради цього і здійснюється проєкт, який успішно реалізується завдяки об’єднанню та спільній праці багатьох партнерів і друзів. Тож отриманий результат – це спільний успіх усіх учасників, організаторів, колег та партнерів!

Висловлюємо подяку кожному, хто долучився до реалізації цього освітнього проєкту про Цілі сталого розвитку!

Але на цьому проєкт не закінчується, восени стартує новий етап із акцентом на екологічну освіту дітей. Цього разу, окрім теперішніх організаторів із Польщі та України, до нас долучиться одна з найпотужніших організацій з Чехії – LIPKA, яка займається екологічною освітою дітей в контексті Цілей сталого розвитку.

206085463 1801294046710972 4979919545752763210 n

Інформацію про початок проєкту та запрошення до участі буде розміщено на порталі ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Ролик Львівської обласної бібліотеки для дітей про Цілі Сталого Розвитку 2021.

Також пропонуємо вашій увазі соціальну рекламу, створену в межах проєкту, і просимо кожного учасника поширити це відео. Це допоможе донести ідею Цілей сталого розвитку до великої кількості людей із усієї України.

Покликання на відео у Youtube.

Покликання на відео у Facebook.

Бібліотеки Луганщини отримали 150 комп’ютерів

10 серпня 2021 р. на базі Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки (м. Старобільськ) відбулося офіційне передання комп’ютерної техніки сільським бібліотекам Луганщини.

150 комп'ютерів отримають 75 бібліотек, які зможуть долучитися до Мереж хабів цифрової освіти.

IMG 20210811 072438 052

Луганська область вже десята, у бібліотеки якої надійшли комп'ютери в межах проєкту Міністерства цифрової трансформації України Дія.Цифрова освіта.

Це стало можливим завдяки переданню техніки партнером Favbet Foundation та за підтримки Офісу Президента України, ВГО Українська бібліотечна асоціація, Асоціації розвитку туризму.

Оксана Бруй, президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація, зазначає: «Те, що комп'ютери передали в бібліотеки територіальних громад Луганської області, має особливе значення. Адже люди, які живуть практично у прифронтовій зоні, повинні мати ті ж можливості, які є в будь-якому великому місті, — вільний доступ до інтернету, користуватися цифровими послугами, освоювати нові цифрові навички».

Дякуємо всім, хто долучається до комп'ютеризації бібліотек!

Детальніше про подію тут.

 

 

 

Читання, освіта і медіа: як стати Бібліотекою року в Німеччині

У червні цього року ВГО Українська бібліотечна асоціація та Goethe-Institut в Україні провели надзвичайно цікавий німецько-український вебінар «Читання, освіта і медіа: як стати Бібліотекою року в Німеччині».

Library 2

Ми спілкувалися з Ніколь Штрорман, директоркою Міської бібліотеки імені Генріха Гейне м.Гота, Німеччина.

51254566444 dcbc3e94df c

Міська бібліотека імені Генріха Гейне отримала звання «Бібліотека року 2020 у малих громадах та регіонах» за свою активну й різноманітну освітню та медійну діяльність для різних цільових та вікових груп мешканців Готи, яких у місті проживає близько 46 000 осіб.

51253820511 fab3128c51 c 51253820401 d435a8e0d3 c

На наше прохання директорка бібліотеки пані Ніколь надіслала заявку, яку бібліотека подавала на конкурс «Бібліотека року», а колеги з Goethe-Institut переклали її українською мовою. Впевнені, що цей стислий опис діяльності і проєктів міської бібліотеки з Німеччини надихне нас на нові ідеї бібліотечних послуг і сервісів, що будуть корисними й цікавими нашим користувачам.

Відео про бібліотеку див. тут.

Фото з вебінару див. тут.

 

Акція «Йду на Бібліофорум і вас запрошую!»

Президія ВГО Українська бібліотечна асоціація наполегливо працює над тим, щоб якомога більше молодих бібліотекарів взяли участь у ХІІ Львівському міжнародному бібліотечному форумі «Бібліотека – вимір незалежності».

Пам’ятаєте, декілька років тому в кав’ярнях з’явилась акція «Підвішена кава»? А ми вирішили підвісити… Бібліофорум 😊

Тож Оргкомітет Бібліофоруму оголошує акцію «Йду на Бібліофорум і вас запрошую!» для участі у Форумі бібліотекарів, які народились в незалежній Україні.

RTEmagicC Lvivskiy forum logo small 03.jpg

Акція проходитиме таким чином:

 • Кожен член Президії ВГО Українська бібліотечна асоціація може підтримати внеском участь у Бібліофорумі одного молодого бібліотекаря, якому надсилає персональне запрошення.
 • Член Президії може звернутися за порадою до Голови Молодіжної секції, яка допоможе з вибором кандидатури.
 • Запрошений молодий (віком до 30 років) бібліотекар має бути дійсним членом ВГО Українська бібліотечна асоціація у 2021 році та зареєструватися для участі у Бібліофорумі.

Закликаємо керівників бібліотек, метрів бібліотечної справи й усіх, хто хоче підтримати професійний розвиток молодих бібліотекарів, також взяти участь в акції «Йду на Бібліофорум і вас запрошую!» та сплатити реєстраційний внесок для участі молодого бібліотекаря у наймасштабнішій бібліотечній події в Україні, адже саме молодим створювати бібліотеки майбутнього!

Оплата реєстраційного внеску у розмірі 250 грн. за участь 1 молодого бібліотекаря за наступними реквізитами.

ВГО Українська бібліотечна асоціація

код ЄДРПОУ - 21656118

р/р UA183209840000026007230080352

в АТ «ПроКредитБанк»

МФО 320984

Призначення платежу: добровільне пожертвування за участь у XIІ Львівському міжнародному бібліотечному форумі _________ (ПІБ).

 

 

XIІ Львівський міжнародний бібліотечний форум, 15-18 вересня 2021 р.

gftfyfyf

Запрошуємо до участі фахівців бібліотек, науковців, викладачів закладів вищої освіти, видавців, авторів, читачів, провайдерів інформаційних послуг, членів та партнерів Асоціації

Національна історична бібліотека України до 30-річчя Незалежності України

24 серпня 1991 року на позачерговому засіданні Верховна Рада УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, зазначивши у ньому, що продовжується тисячолітня традиція державотворення в Україні.

Святкуючи 30-річчя Незалежності України, Національна історична бібліотека України – офіційний партнер ВГО Українська бібліотечна асоціація підготувала і представляє цикл онлайнових презентацій електронних ресурсів власної ґенерації.

Презентації відбудуться 18-20 серпня 2021 р., щодня з 11.00 до 11.45 на платформі ZOOM.

изображение 2021 08 05 151817

18 серпня за покликанням.

Ідентифікатор заходу: 809 203 4202

Код доступу: 12345

Презентація бібліографічного покажчика «30 років незалежності України: наукове осмислення. Бібліографія», в якому зібрано джерела, що висвітлюють найважливіші процеси розвитку держави від початку демократизації українського суспільства ‒ так званої «перебудови» ‒ до теперішнього часу.

 

19 серпня за покликанням.

Ідентифікатор заходу: 809 203 4202

Код доступу: 12345

Презентація «Українська держава: Історія творення. Адміністративний устрій на українських землях» ‒ короткий екскурс в історію формування адміністративно-територіального устрою України, що ґрунтується на дослідженні документальних джерел з фонду Національної історичної бібліотеки України. Розвідка висвітлює період від часів Київської Русі до наших днів, складається з кількох частин та акцентується на трансформації адміністративних одиниць на українських землях в різні історичні періоди.

 

20 серпня за покликанням.

Ідентифікатор заходу: 809 203 4202

Код доступу: 12345

Презентація «Провісники відродження української державності» ‒ висвітлення результатів книгознавчих досліджень фондових колекцій рідкісних видань Національної історичної бібліотеки України з метою розкриття внеску когорти української наукової інтелігенції – істориків, археологів, археографів, соціологів, суспільствознавців, правників та письменників у розвиток українського національного поступу.

 

Чекаємо на зустріч!

 

Конкурси та відзнаки ВГО Українська бібліотечна асоціація у 2021 р.

 

rjyre

Президія ВГО Українська бібліотечна асоціація оголошує подання на щорічні конкурси та відзнаки у 2021 році.

ІV Літня школа молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації “Виклики сьогодення & Перезавантаження” ‒ як це було

Єєс! Юхху! Вау! Клас! Дочекалися! Нарешті після довготривалих карантинних обмежень і заборон з 13 по 16 липня 2021 р. в одному із найгарніших і мальовничих сіл Закарпаття – Лумшори пройшла ІV Літня школа молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації.

Ключова тема Школи: Виклики сьогодення & Перезавантаження. Це був перший традиційний офлайновий захід після карантину, який відбувся з дотриманням усіх необхідних норм протиепідемічної безпеки з моніторингом стану здоров’я. 24 молодих, сучасних, енергійних бібліотекарі з різних куточків України приїхали перезавантажитися та засвоїти корисні навички роботи в умовах нової реальності.

Навчальна програма Школи була зосереджена на питаннях антикризового менеджменту, гібридного формату роботи бібліотек, побудови ефективних зв’язків, профілактики професійного вигорання, креативності та пошуку нових ідей у бібліотекарів тощо.

1

Зустріч учасників відбулася в місті Ужгород, де й розпочався перший навчальний день з обміну досвідом з колегами з Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка, ГО «Асоціація бібліотек Закарпаття» та бібліотек Ужгородської ЦБС. Під час екскурсій учасники Школи від ужгородських колег взяли собі на замітку ‒ де і як шукати креативний азарт та заряд енергії в бібліотечній роботі.

Далі звивистою гірською дорогою учасники попрямували до с. Лумшори, де для нас пролунав перший дзвоник IV Літньої школи молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації і почалися заняття.

2

З інтересом учасники прослухали лекцію про стратегії бібліотек в умовах нормальності від президентки ВГО Українська бібліотечна асоціація Оксани Бруй. Було розглянуто важливі для сьогодення питання: що таке «сучасна бібліотека»? Що таке стратегія та стратегічне управління? Які виклики пандемії та «нова нормальність» і як з цим жити? У професійному спілкуванні учасники наводили приклади з власного досвіду.

Яка доля чекає на бібліотеки в майбутньому? Екскурс у далекий 2050 рік під час футурологічної лекції зробив директор ТОВ «Бібліо.Центр» Ігор Огура. Час пролетів непомітно швидко і учасники активно включилися в дискусію та обговорення важливих для бібліотек питань каталогізації.

Досвідчена директорка Школи молодих бібліотекарів та віцепрезидентка ВГО Українська бібліотечна асоціація Лариса Лугова вчила креативу. Шалені вправи від шаленої тренерки були шалено крутими! Наприклад: де можна застосовувати каталожні картки, окрім каталогів?) Написати за 5 хв. сторітелінг про бібліотеку без букв «б» і «к», створити бренд бібліотеки, місію, візію чи логотип, використовуючи дитячі іграшки тощо. Приємно здивувало те, що учасники дійсно дуже творчо підійшли до, на перший погляд, смішних завдань і результат був мега-креативним). Також усі разом на чолі з пані Ларисою роздумували над тим ‒ як перезавантажити, щоб не перевантажити книгозбірні на прикладі сучасних бібліотек.

3

Однією із важливих була тема про подкасти, які набувають все більшої популярності в Україні, особливо серед молоді. Бібліотекарі з Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки Анастасія Літашова та Олександр Козирєв говорили про розвиток та популяризацію створення подкастів, світову статистику користування подкастами. Поширення та затребуваність подкастів в Україні, їхні види та методи створення у бібліотеках. Учасники охоче поділилися своїми вподобаннями в подкастах.

У кожного є мрії, але не всі можуть наважитися втілити їх в життя. Тому, щоб учасники були сміливішими в реалізації своїх мрій, на одному з занять говорили про управління проєктами як навичку, яка допомагає впорядкувати та спланувати свої ідеї та мрії.

Цікаво було послухати адміністратора Громадського культурно-освітнього простору Козельщини "Smart простір" Полтавської області Антона Близнюка про шлях від трансформації бібліотек до трансформації суспільства на прикладі створення та функціонування в одній із бібліотек культурно-освітнього простору, який пропонує нові стандарти культурного, освітнього розвитку суспільства. Успіх залежить від нас самих.

4

Бібліотекарі ‒ універсальні люди, можуть все і для всіх, адже постійно самовдосконалюються і горять своєю справою. Тому не дивно, що час від часу у працівників бібліотек спостерігається таке явище, як синдром професійно-емоційного вигорання. Як з цим боротися? І як цього уникнути? Одна з найголовніших рекомендацій ‒ проводити постійну профілактику професійної стресостійкості. Завідувачка відділу обслуговування Навчально-наукової бібліотеки Міжнародного європейського університету Катерина Гамуга розкрила тему професійного вигорання, яка є однією з актуальних тем сьогодення і важливою для всіх бібліотекарів.

5

Бібліотечні вершини підкорено, підкоримо й гірські. Сильні духом і заряджені позитивом учасники підкорили полонину Руна. Шлях був нелегким: круті підйоми і спуски, гірські перевали і розмиті стежки довжиною понад 20 км. Наші мужні школярі та школярки перебороли біль у ногах та втому, піднявшись на вершину 1300 метрів над рівнем моря. Краса Закарпаття дійсно вражає – це дивовижний край первозданної природи, мальовничих гірських ландшафтів, буйних лісів, цвітіння квітів і розмаїття барв, смаку солодкої чорниці, кришталево чистого повітря, стрімких гірських потоків, мінеральних джерел. Похід ще більше зблизив учасників Школи, під час підйому було обговорення ідей, обмін досвідом та парад професійних порад.

Для того, щоб «заманити» до бібліотеки користувачів, спонсорів, меценатів, партнерів тощо, для учасників був проведений майстер-клас, на якому вони пошили спеціальний оберіг «Бібліотечний мішечок ‒ приманка» для своїх бібліотек.

6 7

Мозковий штурм був у школярів під час літературного брейн-рингу. Учасники активно боролися за перемогу над непростими запитаннями та завданнями, переможці отримали подарунки.

Новинкою Школи стала гра «Таємний друг», де учасники щодня таємно дарували один одному подарунки, створюючи цим приємну атмосферу спілкування).

8

І ще одна родзинка Школи – відвідини Публічної бібліотеки Тур'ї‒Реметівської сільської ради. Це саме та бібліотека, яка стала справжнім відкриттям V Міжнародного форуму молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації (квітень 2021 р.). Захоплююча історія молодої бібліотекарки Аліни Гулик як мріяти так, щоб ці мрії втілити в реальність, сколихнула всю українську бібліотечну спільноту, книголюбів, волонтерів та небайдужих до розвитку бібліотек України людей. Аліна працює лише три роки, але своїм енергійним запалом, ідеями та креативом вона зробила зі звичайної сільської «радянської» бібліотеки справжній сучасний інформаційний центр для дозвілля та відпочинку кожного, хто туди завітає. Завдяки їй бібліотека має оновлений фонд сучасної літератури, відремонтоване приміщення, меблі і найголовніше ‒ АБІС Коha та спеціальне обладнання. Саме ця СІЛЬСЬКА бібліотека є чудовим прикладом наслідування для всіх, хто розпочинає свій бібліотечний переворот, бо, маючи такий стимул як Аліна, бібліотека приречена на успіх.

9

У командних проєктах школярі презентували своє бачення успіху і привабливості бібліотек з точки зору бібліотекаря, директора бібліотеки, користувача та органів місцевої влади, проговорили індивідуальні й організаційні фактори, котрі перешкоджають адекватному сприйняттю виробничих реалій. Завершилася Школа врученням сертифікатів. Майже всі учасники Літньої школи молодих бібліотекарів, були вперше на такому заході Молодіжної секції, тому у кожного залишились незабутні враження та щирі емоції від пережитого. А ми хочемо побажати учасникам: перетворюйте, трансформуйте, критикуйте, ризикуйте, не бійтеся нічого і нікого. Нехай виклики сьогодення й майбутнього не стануть на заваді професійного розвитку. Ви перезавантажені та заряджені на всі 100% завдяки ІV Літній школі молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації.

10

Як проходила Літня школа молодих бібліотекарів Української бібліотечної асоціації читайте у Facebook за хештегом #libsummerschool2021 на офіційній сторінці Молодіжної секції Української бібліотечної асоціації, а також у групі Facebook Школа молодих бібліотекарів.

З презентаціями учасників та тренерів можна ознайомитися тут.

Фотографії зі Школи розміщено тут.

Оголошення про Школу, умови участі та програму читайте тут.

Оксана Шикула,

зав. сектором обліку та контролю

Чернігівської міської бібліотеки ім. М. М. Коцюбинського

 

 

Цифровізація бібліотек Херсонської області

Бібліотеки Херсонщини почали отримувати комп’ютерну техніку в межах проєкту Міністерства цифрової трансформації України Дія.Цифрова освіта.

Передання 200 комп’ютерів розпочалося 26 липня 2021 року на базі Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара.

o 1fblk5qd51l9i1b1l1foof501hu423 th lnd xx

Це ‒ частина масштабного національного проєкту з передання 5000 комп’ютерів бібліотекам різних областей України, що має на меті перетворити бібліотеки на сучасні хаби цифрової освіти. Партнери проєкту: Favorit Foundation,  Офіс Президента України та ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Оксана Бруй, президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація, зазначає: «Коли до сільських бібліотек ще однієї області передають комп'ютери, є надія, що ці бібліотеки не закриють, а люди знатимуть, куди прийти та як скористатися інтернетом, зокрема, повчитися на Дія. Цифрова освіта. Не в кожного в селі є смартфон. Іноді бібліотека — це єдине місце, де є інтернет і комп'ютер».

Детальніше про подію тут.

 

Посольство «Книжкового Арсеналу» у бібліотеці: наше спільне книжкове свято

23-27 червня 2021 року у гібридному форматі успішно пройшов Х Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал». Фестиваль тривав 5 днів, Мистецький арсенал зібрав для цього понад 200 видавців, ілюстраторів та інституцій культури. У межах Фестивалю відбулося понад 300 подій — презентацій, дискусій, концертів, перформансів, лекцій. Про підсумки читайте тут.

Особливий інтерес викликала онлайн-програма Фестивалю, яка отримала понад 40 000 переглядів в Україні та багатьох країнах світу. Детальніше тут.

20210626 160217 48 Khandusenko 1 2048x1365

Цьогоріч Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» та ВГО Українська бібліотечна асоціація започаткували новий спільний проєкт «Книжковий Арсенал у твоїй бібліотеці», для участі у якому зареєструвалися 187 бібліотек, а поділилися своїми результатами – 67. Завдяки проєкту ми знайшли нові форми промоції книги, читання, бібліотеки; популяризували бібліотеки як центри громад; покращували наш позитивний імідж; ще раз демонстрували нашим громадам і спільнотам нашу важливу суспільну роль і значущість. І це все реалізувалося як у форматі трансляції подій Книжкового Арсеналу, відтак ‒ у долученні користувачів бібліотек та й загалом місцевих мешканців до такої потужної й масштабної міжнародної культурної події, так і через доповнення програми Фестивалю яскравим і цікавим місцевим контентом.

202773778 1823285607841215 7983863970305498710 n

Ми пишаємося тим, що в бібліотеках відбулося понад 500 групових переглядів та обговорень онлайн-трансляцій Х Книжкового Арсеналу. Наші креативні бібліотекарі організували й успішно провели понад 300 власних заходів за участю письменників, музикантів, митців, краєзнавців. Ми зустрічалися, читали, слухали, дивилися, малювали, подорожували, захоплювалися поетичними змаганнями, квестами, вікторинами, занурювалися у чарівний світ книг і літературних героїв, надихалися від інтелектуальності й творчості. І ця фестивальна бібліотечна спільнота об’єднала майже 29 тисяч активних читачів.

Наша щира вдячність усім бібліотекарям, які створили посольства Х Книжкового Арсеналу! Для вас ми підготували спеціальні подяки від організаторів, що незабаром надійдуть вам електронною поштою.

205436075 1401878663507605 6061709462573098064 n

Вітаємо колективи і користувачів найактивніших бібліотек, які у серпні отримають символічні книжкові подарунки. Це

 • Дніпропетровська обласна бібліотека для дітей,
 • Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека,
 • Обласна універсальна наукова бібліотека імені Д. І. Чижевського м. Кропивницький,
 • Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека,
 • Сокальська центральна публічна бібліотека КУ "Публічна бібліотека Сокальської міської ради Львівської області",
 • Центральна міська бібліотека для дорослих імені Бориса Антоненка-Давидовича м. Ромни Сумської обл.,
 • КЗ Тростянецької міської ради "Тростянецька публічна бібліотека" Сумської обл.,
 • Бучацька публічна бібліотека Тернопільської обл.,
 • КЗ "Скадовська міська публічна бібліотека" Херсонської обл.,
 • КЗ "Марківська публічна бібліотека" Марківської селищної ради Луганської обл.,
 • Публічна бібліотека ім. М. Костомарова ЦБС Шевченківського району м. Києва,
 • Громадський культурно-освітній простір Козельщини "Smart Простір" Полтавської обл.,
 • КЗ "Публічна бібліотека Чернеччинської сільської ради" Сумської обл.,
 • КЗ Сумської міської ради "Бібліотека-філія №14 Сумської міської ЦБС",
 • КЗ "Центральна бібліотека Чорноострівської селищної ради" Хмельницької обл.

206702898 1724187604452086 4627136233006689724 n

Тож переглядаємо наші книжково-бібліотечні події за гештегом #bookarsenal_lib та продовжуємо книжкове свято.

Ярослава Сошинська,

Виконавча директорка ВГО Українська бібліотечна асоціація

Післясмак: НЕсумна Школа адвокації в Сумах

Під такою назвою пройшла VІІІ Всеукраїнська літня школа адвокації для бібліотекарів, де були справжні викладачі, учні, перший та останній дзвоники. Організаторами виступили ВГО Українська бібліотечна асоціація, Сумська обласна універсальна наукова бібліотека та бібліотеки Сумщини. Це були чотири дні плідного онлайн-навчання, а ще ‒ надзвичайно захопливі віртуальні мандрівки Україною.

51292074754 b162ba0dff c

На Сумщині я ніколи не була, але після Школи я просто закохалася в цей край. Які краєвиди, яка природа, які люди, а головне – там працюють справжні професіонали бібліотечної справи!

Приємно було слухати виступ керівника відділу культури Сумської міської ради Наталії Цибульської про діяльність бібліотек міста Суми. Вона розповіла про співпрацю влади з міською ЦБС, поділилась напрацюваннями та планами бібліотечної спільноти міста. Кожна бібліотека особлива і має своє обличчя. Центральна міська бібліотека ім. Т. Г. Шевченка працює за програмою «Бібліотека – інформаційний центр органів місцевого самоврядування», бібліотека-філія №17 спеціалізується на обслуговувані людей з інвалідністю різних вікових категорій, бібліотека-філія №4 ‒ приклад активної взаємодії бібліотеки і громади, вона отримала перемогу в бюджеті участі на створення медіатеки з фінансуванням 1 млн. грн!

51292074484 f3dba3e5a6 c

Продовжуючи знайомство з успішними практиками адвокаційної діяльності бібліотек Сумщини, все більше переконувалася, які все ж таки креативні і сміливі бібліотекарі! Заступниця директора Шосткинської міської ЦБС Світлана Портянко поділилась цікавинками роботи своєї бібліотеки, серед яких – інклюзивний адвокаційний проєкт «Почути світ, щоб бачити життя». Це читання та спілкування з людьми, які мають вади зору. Здивував мене проєкт з безкоштовного прокату електроінструментів, який реалізується у Центральній дитячій бібліотека міста Шостка. Не знаю, чи наважилася би я на таке..., але цікаво ‒ нова послуга!

У Тростянці вразила бібліотека, що руйнує стереотипи. Про неї розповіла директорка Людмила Єфремова. А під час "кави з міським головою" Юрієм Бовою ми дізналися, що одним із успішних реалізованих проєктів міської влади було створення сучасної публічної бібліотеки європейського рівня, культурно-освітнього майданчика громадської активності та спілкування. Очільник громади неодноразово не лише особисто бачив європейські бібліотеки, а й прискіпливо вивчав їхню роботу і мав можливість створити у своїй громаді бібліотеку європейського рівня, що має молодіжний простір, коворкінг-зону, інтернет-центр, соціальне кафе, сучасний ремонт та комфортні меблі, нову літературу.

51291539088 9fc3d58d14 c

У Школі ми дізналися як у територіальних громадах України об’єднали зусилля влади, громади і самих бібліотекарів. Яскравим був виступ директорки Централізованої бібліотечної системи Хмельницької міської територіальної громади Тамари Козицької "Бібліотека – надійний помічник SMART-міста", яка познайомила учасників Школи з планами громади свого міста, що активно розвивається в європейському векторі, та розкрила роль і місце, які в цьому процесі відіграють бібліотеки. Вражає, що громада Хмельницького активно підтримує проєкти, які подає бібліотека на Бюджет участі. Можна лише по-доброму позаздрити та порадіти за таку громаду, яка думає про свій інтелектуальний розвиток!

51290612217 27f1832e96 c

Директорка Центральної бібліотеки Чемеровецької територіальної громади Хмельницької області Марія Кульбінська поділилась цікавим досвідом реалізації низки бібліотечних проєктів, зокрема у співпраці з громадськими організаціями. Фахівці Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки поділилися досвідом створення сучасних подкастів у бібліотеці. А ще вразила робота невеликих сільських бібліотек, де бібліотекарі працюють інколи на неповну ставку, але скільки цікавого, корисного вони роблять для своєї громади, розбудовують сільський екотуризм. Це ‒ справжні, інколи єдині осередки культури.

Дякую колегам, що надали можливість поділитися у Школі й своїм досвідом співпраці у Дитячій центральній бібліотеці ім. О. С. Пушкіна з Гончаренко-центром ‒ партнером Краматорськ education and culture задля надання якісної освіти та створення умов для саморозвитку для мешканців громади. Краматорськ став першим містом України, де Гончаренко-центр відкрився на партнерських засадах, другий в Донецькій області та одинадцятий по Україні.

Ми також мали можливість поспілкуватися з народним депутатом України Олексієм Гончаренком, який знайшов час і теж приєднався до нашої Школи. "Обираю бібліотеку – надійного партнера у справах державної ваги", ‒ говорить він. І це не лише слова, а й дії.

51291538718 2dce25ca89 c

Доказ цьому ‒ Всеукраїнська мережа відкритих культурно-освітніх центрів Гончаренко-центру education and culture (вже 17), що пропонує:

 • Безкоштовну англійську для дітей та дорослих. Окремий курс для підготовки ЗНО з англійської для підлітків.
 • Курс фінансової грамотності.
 • Освітні та культурні заходи на вимогу громади.
 • Програми з профорієнтації для підлітків тощо.

Чому саме в бібліотеці? Бо цілі й завдання, які має Центр, співзвучні з тими, що їх реалізовує сьогодні бібліотека. Адже в наш час бібліотека ‒ це культурний та освітній заклад, центр знань, де освіта здійснюється упродовж усього життя. Навчання та заходи, які проходять в центрі, організовані для нашої громади, дітей, підлітків і дорослих. Це ‒ співпраця на благо та розвиток нашого міста та наших громадян. Головна ціль проєкту – надихати та надавати необхідні знання людям будь-якого віку для покращення їхнього майбутнього. Цей освітній простір ‒ для всіх, хто прагне розвитку, хоче побудувати кар’єру, кому небайдужі історія та культура. Цей досвід дуже зацікавив бібліотечну спільноту!

Я щиро дякую організаторам та викладачам Школи бібліотечної адвокації для бібліотекарів за набутий досвід – Тетяні Богуш, Ірині Шевченко, Надії Влезько, Ларисі Луговій, Світлані Барабаш, Вірі Загуменній, Оксані Бояриновій, Ярославі Сошинській.

Є над чим працювати, думати, мріяти! І є вже своя сформована адвокаційна валіза ідей для втілення в діяльність бібліотеки задля розвитку моєї громади!

 

Ганна Бахман, заступник директора ЦМПБ по роботі з дітьми,

Дитяча центральна бібліотека ім. О. С. Пушкіна, м. Краматорськ, Донецька обл.

Фотовиставка «Тадеуш Ружевич ‒ сучасний поет»: запрошуємо до спільнодії

Шановні друзі!

Працівники Міської публічної бібліотеки ім. Тадеуша Ружевича у Вроцлаві, Польща запрошують українських колег долучитися до створення фотовиставки «Тадеуш Ружевич ‒ сучасний поет», присвяченої 100-річчю з дня народження поета.

23rozewicz

Для участі у цьому міжнародному проєкті потрібно надіслати організаторам відповідні матеріали електронною поштою до 10 вересня 2021 р.

Умови та деталі можливої співпраці викладено у спеціальному зверненні працівників Міської публічної бібліотеки ім. Тадеуша Ружевича.

Пункти складання іспитів на визначення рівня володіння державною мовою у бібліотеках

Шановні колеги!

На підставі Меморандуму про співпрацю між Національною комісією зі стандартів державної мови та  ВГО Українська бібліотечна асоціація запрошуємо бібліотеки долучитися до розвитку української мови та відкрити на своїй базі Пункт складання іспитів на визначення рівня володіння державною мовою.

Заповніть форму заявки на створення на базі бібліотеки Пункту складання іспитів на визначення рівня володіння державною мовою. 

Відповіді на питання щодо створення Пункту можна отримати у головного спеціаліста відділу аналітично-організаційної роботи Національної комісії зі стандартів державної мови Дар’ї Марусової: d.marusova@mova.gov.ua, тел. (044) 235-00-42.

kak sdat ekzamen v gai s pervogo raza 1

Щоб відкрити такий Пункт, бібліотека повинна мати відповідні приміщення та обладнані комп’ютеризовані іспитові робочі місця з доступом до інтернету, а також бібліотекаря або бібліотекарів, готових бути інструкторами під час іспитування.

Усі інструктори попередньо пройдуть навчання, про що буде повідомлено додатково.

Технічні вимоги

Вимоги до апаратного забезпечення для тестового іспитування:

 • двоядерний процесор з тактовою частотою від 2 Гц,
 • оперативна пам'ять від 4 Гб,
 • гарнітура або окремо стереонавушники з мікрофоном,
 • вебкамера – вбудована або під'єднана через USB, мінімальна роздільна здатність HD (1280 x 720),
 • дисплей – від 17 дюймів,
 • під'єднання до інтернету – широкосмугове дротове або бездротове (3G або 4G/LTE) з пропускною здатністю від 1,2 мбіт/с.

Вимоги до програмного забезпечення:

 • операційна система: Windows 7/8/10; macOS X 10.10 або новіша; Ubuntu 14.04 або новіша, Red Hat Enterprise Linux 6.4 або новіша й подібні (Mint, CentOS, Fedora тощо),
 • браузер: Edge 90 або новіша, Firefox 78 або новіша, Chrome 90 або новіша;
 • Mac: Safari 7 або новіша, Firefox 78 або новіша, Chrome 90 або новіша;
 • Linux: Firefox 78 або новіша, Chrome 90 або новіша.

Вимоги до приміщення:

 • комп’ютерний клас (чи аудиторія з комп’ютерами),
 • приміщення оснащено камерою (камерами) відеоспостереження для забезпечення доброчесності та рівних умов іспитування для претендентів (бажано).

З 16 липня 2021 року такі іспити почнуть складати особи, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків, зокрема, державні службовці, керівники закладів освіти всіх форм власності.

Детальніше про іспити на визначення рівня володіння державною мовою на сайті Комісії.   

Долучайтесь до створення мережі Пунктів складання іспитів на визначення рівня володіння державною мовою та формуйте інтелектуальний осередок у своїх спільнотах!

Розвиваймо та плекаймо українську мову!

Підписано Меморандум про співпрацю між Українською бібліотечною асоціацією та Національною комісією зі стандартів державної мови

1 липня 2021 р. Меморандум про співпрацю підписали президентка ВГО Української бібліотечна асоціація, директорка Бібліотеки КПІ Оксана Бруй та голова Національної комісії зі стандартів державної мови Орися Демська.

received 334023174850028

Відповідно до Меморандуму сторони домовилися разом сприяти:

 • підвищенню престижу бібліотек через популяризацію української мови;
 • поширенню знань про українську мову та її роль у розвитку української та європейської культур;
 • створенню на базі бібліотек мережі пунктів, де відбуватимуться іспити на визначення рівня володіння державною мовою, та визначити графіки їхньої роботи.

Співпраця спрямована на те, щоб бібліотеки були центрами розвитку української мови і на загальнодержавному рівні, і в громадах.

8 липня 2021 р. буде проведено презентацію напрямів співпраці ВГО Українська бібліотечна асоціація та Національної комісії зі стандартів державної мови. Слідкуйте за нашими оголошеннями.

 

Проєкт «Бібліотека для тебе» на Спільнокошт

ВГО Українська бібліотечна асоціація запустила фандрейзингову кампанію на Спільнокошт для збирання коштів на оновлення бази сервісу «Бібліотека для тебе», аби надавати актуальну інформацію про бібліотеки України в умовах децентралізації.

Підтримати проєкт тут.

kjhkjhkj

Сервіс створювався на основі даних про бібліотечну систему України 2018 року. Але внаслідок процесу децентралізації, що відбувається наразі, мережа публічних бібліотек суттєво змінюється. А отже, сервіс «Бібліотека для тебе» потребує оновлення.

З часу створення сервісом скористалися понад 70 000 разів.

Бюджет оновлення: 15 000,00 грн.

Кошти будуть витрачені на роботу програміста та адміністратора, які оновлять дані про бібліотечну систему України.

Кошти, зібрані понад цієї суми, буде використано для промоції сервісу через соціальні медіа, ЗМІ, створення промоційного відео, плакату, зовнішньої реклами тощо.

Просимо вас підтримати проєкт та отримали невеличкі подарунки від ВГО Українська бібліотечна асоціація.

150 комп'ютерів ‒ до сільських бібліотек Черкащини

У межах проєкту Дія.Цифрова освіта Міністерства цифрової трансформації України бібліотекам Черкаської області передано 150 комп'ютерів. Це стало можливим завдяки партнерству з Favbet Foundation, а також за сприяння Офісу Президента України, ВГО Українська бібліотечна асоціація та наших обласних відділень.
DSC 9098
Наразі до сільських бібліотек 8 областей України вже передали більше 2000 комп’ютерів. 
DSC 8964

Шостий виїзний "круглий стіл" для бібліотекарів Чернігівщини

16 червня 2021 р. відбувся шостий щорічний виїзний "круглий стіл" "Я пропоную свій досвід", на якому сільські бібліотекарі Чернігівщини обмінювалися досвідом, підвищували фахову майстерність і налагоджували партнерські зв'язки між бібліотеками.

Захід відбувся за ініціативи Чернігівського обласного відділення Української бібліотечної асоціації на базі Макошинської філії краєзнавчо-інформаційного центру Менської ОТГ  кращої сільської бібліотеки 2019 р. за результатами обласного конкурсу "Краща бібліотека року".

Учасників вітали представники влади, голова Чернігівського обласного відділення Української бібліотечної асоціації, директор Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка Інна Аліференко; заступник голови Чернігівського обласного відділення Української бібліотечної асоціації, директор Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва Марина Латамарчук; директор Менської публічної бібліотеки Олена Невжинська.

Захід транслювався онлайн. На платформі Zoom до онлайн-привітань долучилися Президентка ВГО Українська бібліотечна асоціація Оксана Бруй; провідний спеціаліст відділу культурного розвитку Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації Тетяна Луцай; завідувач науково-методичного відділу Національної бібліотеки України ім. Ярослава Мудрого, членкиня Президії  ВГО Українська бібліотечна асоціація Тетяна Богуш.

Завідувач Макошинської філії краєзнавчо-інформаційного центру Вікторія Мідько розповіла про роботу оновленого сучасного простору для дітей, про кінопокази просто неба, гурток "Екодім", літературну кав'ярню, де розвивають таланти і діляться досвідом написання поезії та прози як діти, так і дорослі.

Багато напрацювань мають сільські бібліотеки у краєзнавчому напрямі. Директор Семенівської ЦБС Тетяна Пархоменко розповіла, що на базі бібліотеки-філії села Погорільці діє краєзнавчий клуб "Джерельце", юні учасники якого збирають і зберігають стародавні рецепти автентичної кухні, давні пісні, записуючи їх з уст старожилів села.

Бібліотекар села Оболоння Коропської публічної бібліотеки Ольга Шило поділилася досвідом створення при бібліотеці кімнати-музею, в якій було зібрано унікальні етнографічні та краєзнавчі експонати (старовинний національний одяг, предмети побуту, сільськогосподарський реманент тощо), упорядковано тематичні теки та альбоми.

Краєзнавчими напрацюваннями у своїй роботі також поділилися бібліотекар бібліотечного пункту села Заїзд Сухополов'янської публічної бібліотеки Наталія Остромогильська й бібліотекар села Бахмач Бахмацької ЦБС Тетяна Снігір. Директор Комарівської сільської публічної бібліотеки Ірина Холодняк представила видавничу роботу бібліотеки краєзнавчої тематики.

Багато бібліотек спрямовують свою діяльність на роботу з молоддю та дітьми. Наприклад, бібліотекар села Стара Рудня Сновської публічної бібліотеки Галина Мося власноруч створила дитячий простір для спілкування. Бібліотекар села Хрипівка Городнянської ЦБС Наталія Ткаченко розповіла про послугу "Бібліоняня". Бібліотекар села Стрільники Бахмацької ЦБС Ольга Дзюба презентувала різноманіття заходів для дітей: ігрові каруселі, тематичні вечірки тощо.

Сподобалася учасникам "круглого столу" розповідь про креативні форми роботи бібліотекаря Андріївської бібліотеки-філії Михайло-Коцюбинської публічної бібліотеки Ірини Соколової. Вона проводить квести, майстер-класи, читання для дітей, кінопокази просто неба.

Бібліотекар Тростянецької бібліотеки-філії Парафіївської публічної бібліотеки Тетяна Кузьменко розповіла про групу в соціальній мережі Фейсбук "Бібліотечна Країна Тростянець", акцію "Перезавантаження", мета якої – поповнення бібліотечного фонду цікавою та сучасною літературою, створення платформи для цікавих зустрічей "Жива бібліотека".

На високому рівні представили свою роботу Блистівська, Куковицька бібліотеки-філії та Стольненська філія краєзнавчо-інформаційний центр Менської публічної бібліотеки. Це й не дивно, адже бібліотеки співпрацюють з владою, яка активно їх підтримує.

У процесі роботи "круглого столу" бібліотекарі поділилися не лише напрацюваннями, але й розмовляли про вплив децентралізації на бібліотеки, про важливість діалогу із місцевою владою, обговорили питання матеріально-технічного забезпечення та наповнення фондів.

Після завершення заходу учасники відвідали Менську публічну бібліотеку, яка є взірцевою публічною бібліотекою Чернігівщини.

"Круглий стіл" пройшов на високому професійному рівні в атмосфері невимушеного живого спілкування, а учасники отримали новий досвід, який впроваджуватимуть у роботу вже у своїх бібліотеках.

Запис прямого включення на Фейсбук сторінці Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені В.Г. Короленка

Good Silent Party: тиха туса по всій Україні

5 років. Саме стільки існує всеукраїнський проєкт «Тиха вечірка “Good Silent Party”». Усе почалося 2016 року, коли команда Луганської ОУНБ провела першу вечірку на своєму просторі у Старобільську, що на Луганщині. Тоді подія об’єднала бібліотеки з 10 міст.

Далі оформилася сама ідея і всеукраїнська команда. Ініціатори вечірки – Луганська обласна універсальна наукова бібліотека зі Старобільська. Співорганізатори – Молодіжна секція Української бібліотечної асоціації та суспільно-культурний проєкт «Без меж», м. Київ. Також нас підтримують культурно-освітній проєкт «Будуємо Україну Разом» та Благодійний фонд Сергія Жадана.

SilParty 2021

Мета акції – показати кардинально новий формат роботи бібліотеки – і учасникам вечірки, і бібліотекарям-консерваторам. А також розкрити потенціал бібліотеки як інклюзивної арт-платформи та посилити співпрацю бібліотек із молодіжними громадськими організаціями по всій Україні. А ще це підтримка і промоція українського продукту в музиці, літературі, мистецтві.

2018 року на першу головну локацію приїхали львівське радіо Skovoroda та Сергій Жадан у ролі головного гостя. Тоді до ефіру приєдналися 25 бібліотек від заходу до сходу.

Третя “Good Silent Party” відбулася 2019 року вже в Києві, у просторі Наукової бібліотеки ім. М. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Вечірка водночас проходила у 37 містах України, а на подію до Києва приїхали 350 гостей із різних регіонів країни.

Учасники під’єднувалися до ефіру мандрівного радіо Skovoroda, танцювали в навушниках під мікси сучасної української музики від діджеїв – Романа Мухи, продюсера каналу «М2» та Ярослава Глобіна, музиканта і співака. Складалося враження, що люди танцювали в абсолютній тиші, однак насправді вони чули музику та відчували баси/вібрації.

А також слухали інтерв’ю з гостями ефіру – фронтменом гурту ФІОЛЕТ, письменником Сергієм «Колосом» Мартинюком, співачкою, учасницею гуртів «Крихітка» і «Крихітка Цахес» Олександрою Кольцовою, бас-гітаристом «Kozak System» Володимиром Шерстюком, співачкою Лізою Будицькою.

На головному бібліотечному просторі вечірки у Києві створили комфортні умови для людей з інвалідністю: потужні сабвуфери, навушники з максимальною гучністю та переклад жестовою мовою.

Зараз всеукраїнська команда організаторів готується до проведення четвертої тихої вечірки. Цього разу плануємо провести “Good Silent Party” у Харкові у просторі Харківського літмузею. Запланована вечірка на кінець серпня. Через карантинні обмеження відбудеться у форматі open air.

Гаслом “Good Silent Party IV” обрали «Відкритість без меж». Усі учасники(ці) є абсолютно різними. Це про релігійні переконання, стать, ґендер, колір шкіри, вік тощо. Але кожен є українцем / українкою – це об’єднує і заразом надихає стати вільними у самовираженні.

Зараз проєкт розміщений на «Спільнокошті». Там команда збирає донати на вечірку й розказує деталі попередніх акцій. Усі подробиці тут: https://cutt.ly/0nm2NM5

Луганське обласне відділення Української бібліотечної асоціації

Бібліотекарі першими отримають безкоштовну комп'ютерну допомогу від SUPPORT.UA для амбасадорів і тренерів проєкту Дія.Цифрова освіта

Міністерство цифрової трансформації України підписало меморандум з компанією SUPPORT.UA. На першій фазі співпраці буде надаватися комп’ютерна онлайн-допомога усім бібліотекарям України, які беруть участь у проєкті Дія.Цифрова освіта. Компанія безкоштовно допомагатиме вирішувати питання, пов'язані з користуванням технікою: комп’ютерами, планшетами, телефонами.

Якщо ваша бібліотека зареєстрована в Мережі хабів цифрової освіти, ви можете отримати допомогу, перейшовши на вебсторінку і заповнивши форму реєстрації.

Бібліотекарі можуть подавати заявки цілодобово, якщо виникла проблема зі встановленням чи використанням програм або зависає й перегрівається ноутбук. Ці та більше запитань спеціалісти SUPPORT.UA допоможуть вирішити в телефонній розмові або дистанційно, під’єднавшись до пристрою користувача з допомогою програми TeamViewer. Консультація міститиме покрокове вирішення проблеми, пояснення, чому вона виникла, і поради, як уникнути її в майбутньому.  

Якщо бібліотекарі є фасилітаторами, які допомагають користувачам бібліотек спробувати навчання на платформі osvita.diia.gov.ua у форматі освітніх серіалів чи пройти тест з Цифрової грамотності — Цифрограм, але бібліотека ще не зареєстрована як хаб цифрової освіти, ‒ зробіть це!

Заповніть заявку та долучайтеся до активної реалізації проєкту Дія. Цифрова освіта

Детальніше на порталі Міністерства цифрової трансформації України

8

Фото: Бібліотека Іванків, Київська обл.

150 комп’ютерів для бібліотек Полтавщини

Сільські бібліотеки Полтавщини почали отримувати комп’ютерну техніку в межах проєкту Міністерства цифрової трансформації України Дія.Цифрова освіта.

Передача першої партії комп’ютерів відбулась 31 травня 2021 року на базі Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського. Усього бібліотеки Полтавщини отримають 150 комп’ютерів.

mala 5337

«Наразі в Полтавській області працює понад 170 хабів цифрової освіти, які розташовані на базі бібліотек, молодіжних центрів і громадських організацій. Ми розширюємо цю мережу, щоб кожен мешканець Полтавщини мав вільний доступ до безкоштовної цифрової освіти», — повідомила Валерія Іонан.

mala 5122

До 7-ми областей України вже передали понад 2000 комп’ютерів.

Це стало можливим завдяки партнерам проєкту: Favorit Foundation, Офіс Президента України та ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Детальніше про подію тут.